reklama

Měli bychom se covidu bát a jednat, říká zástupce Světové zdravotnické organizace

Česká kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO) v pondělí na svém Facebooku uvedla, že situace v Česku je v souvislosti s koronavirem znepokojivá. Vyzvala, aby došlo k posílení hygienických stanic a intenzivnějšímu trasování, nikoliv jeho optimalizaci, jak plánuje ministerstvo zdravotnictví. Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Aleny Šteflové jde však ze strany WHO o nedorozumění založené na mylných informacích z médií.

reklama

„Prohlášení pana Matiće (Srdan Matić, zástupce WHO v ČR, pozn. redakce) vycházelo z nepřesných a zkratkovitých zpráv. Nepadla zmínka o tom, že bychom chtěli zastavit trasování, hledáme cesty, jak ho zefektivnit. Připravujeme nový koncept, na kterém pracují odborné skupiny,“ řekla Šteflová v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Krajská hygienická stanice v Praze se pak ohradila proti tvrzení, že až 30 procent kontaktů pozitivně testovaných zůstává neidentifikovaných. Má jít o informaci špatně interpretovanou médii. Hygienikům se prý nedaří u 30 procent pozitivně testovaných najít zdroj nákazy. WHO se proto za převzatou informaci omluvila v následujícím příspěvku:

„Chtěl bych objasnit, že jsme nekritizovali premiéra ani vládu, pouze jsme opakovali pozici WHO, že trasování a karanténa jsou nejlepšími prostředky, jak zabránit šíření COVID v každé zemi,“ doplnil Matić.

K tématu

V pondělním vydání pořadu 360° nicméně šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová přiznala, že trasování nejde tak rychle, jak by si představovala, a že dojde ke změně systému. „Mladí lidé, kteří nemají žádné problémy, by se trasovat nemuseli,“ řekla hygienička s tím, že bezpříznakoví jedinci vylučují menší množství viru, a nejsou tedy tak rizikoví.

WHO spolupracuje s vládou od začátku pandemie

Matić míní, že Češi mají důvod dělat si starosti. „V ČR sledujeme narůstající čísla a máme z nich obavy. Není to jedinečná situace, dochází k tomu v celé Evropě. Myslím ale, že bychom se měli obávat a začít jednat,“ sdělil pro CNN Prima NEWS. Premiér Andrej Babiš však jeho slova již dříve odmítl s tím, že „WHO nám nemá co radit“.

Zástupce WHO v ČR Matić ale vysvětlil, že organizace spolupracuje s českou vládou od začátku pandemie. „WHO je přítomna v ČR už 20 let a velmi úzce spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví a vládou. Už od začátku epidemie jsme sledovali její průběh a pomáhali vládě. Není to tak, že bychom radili až teď,“ vysvětlil.

Ani náměstkyně ministra zdravotnictví se k WHO nestaví tak odmítavě jako premiér Babiš. „Já ji vnímám pochopitelně jinak než premiér, je to odborná agentura pod hlavičkou OSN, která koncem ledna vyhlásila globální stav nouze a apelovala na vlády, aby se připravily. Spolupracujeme s ní a proběhla řada bilaterálních jednání,“ osvětlila Šteflová.

Matiće nicméně za jeho veřejná prohlášení zkritizovala. „Jeho pozice není o tom, aby taková prohlášení dělal do médií. Nevím, proč se svými doporučeními nechodí přímo za panem ministrem,“ prohlásila. Matić se prý běžně účastnil jednání ústřední epidemiologické komise.

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

  • Aktualizováno

Slovensko kvůli šíření koronaviru od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí, až na výjimky prakticky zavede zákaz vycházení. Oznámil to premiér Igor Matovič, podle kterého bude zákaz následně prodloužen o dva týdny, ale se změněnými podmínkami. Ještě přísnější pravidla budou platit pro čtyři nejpostiženější regiony na severu a východě země, kde v pátek začne úvodní fáze plošného testování obyvatel Slovenska na koronavirus. Otestování se pak v příštích dvou týdnech uskuteční po celé zemi.

Prezidentské volby v USA 2020

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

V noci na pátek se spolu naposledy střetnou v předvolební debatě kandidáti na prezidenta USA – Donald Trump a Joe Biden. Řečnické klání startuje v pátek ve 3:00 středoevropského času. Televize CNN Prima NEWS bude vysílat dabovanou debatu a po jejím skončení chystá mimořádné vysílání s experty. Na našem webu vám pak bude po celou dobu k dispozici on-line reportáž.

reklama
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Nej sestřička 2020 Marcela Prayerová: Už loni jsme věděli, že něco přijde
Advokát podal trestní oznámení na Babiše a Vojtěcha: Ministerstvo šlo proti prognózám
ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?
Ať jdou lékaři v politice do nemocnic, vyzval komunista Filip Babiše. Hřib nastoupí
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Opuštěný ropný tanker se začíná potápět. Křehký ekosystém Trinidadu je v ohrožení
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama