reklama

Měli bychom se covidu bát a jednat, říká zástupce Světové zdravotnické organizace

Česká kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO) v pondělí na svém Facebooku uvedla, že situace v Česku je v souvislosti s koronavirem znepokojivá. Vyzvala, aby došlo k posílení hygienických stanic a intenzivnějšímu trasování, nikoliv jeho optimalizaci, jak plánuje ministerstvo zdravotnictví. Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Aleny Šteflové jde však ze strany WHO o nedorozumění založené na mylných informacích z médií.

reklama

„Prohlášení pana Matiće (Srdan Matić, zástupce WHO v ČR, pozn. redakce) vycházelo z nepřesných a zkratkovitých zpráv. Nepadla zmínka o tom, že bychom chtěli zastavit trasování, hledáme cesty, jak ho zefektivnit. Připravujeme nový koncept, na kterém pracují odborné skupiny,“ řekla Šteflová v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Krajská hygienická stanice v Praze se pak ohradila proti tvrzení, že až 30 procent kontaktů pozitivně testovaných zůstává neidentifikovaných. Má jít o informaci špatně interpretovanou médii. Hygienikům se prý nedaří u 30 procent pozitivně testovaných najít zdroj nákazy. WHO se proto za převzatou informaci omluvila v následujícím příspěvku:

„Chtěl bych objasnit, že jsme nekritizovali premiéra ani vládu, pouze jsme opakovali pozici WHO, že trasování a karanténa jsou nejlepšími prostředky, jak zabránit šíření COVID v každé zemi,“ doplnil Matić.

V pondělním vydání pořadu 360° nicméně šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová přiznala, že trasování nejde tak rychle, jak by si představovala, a že dojde ke změně systému. „Mladí lidé, kteří nemají žádné problémy, by se trasovat nemuseli,“ řekla hygienička s tím, že bezpříznakoví jedinci vylučují menší množství viru, a nejsou tedy tak rizikoví.

WHO spolupracuje s vládou od začátku pandemie

Matić míní, že Češi mají důvod dělat si starosti. „V ČR sledujeme narůstající čísla a máme z nich obavy. Není to jedinečná situace, dochází k tomu v celé Evropě. Myslím ale, že bychom se měli obávat a začít jednat,“ sdělil pro CNN Prima NEWS. Premiér Andrej Babiš však jeho slova již dříve odmítl s tím, že „WHO nám nemá co radit“.

Zástupce WHO v ČR Matić ale vysvětlil, že organizace spolupracuje s českou vládou od začátku pandemie. „WHO je přítomna v ČR už 20 let a velmi úzce spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví a vládou. Už od začátku epidemie jsme sledovali její průběh a pomáhali vládě. Není to tak, že bychom radili až teď,“ vysvětlil.

Ani náměstkyně ministra zdravotnictví se k WHO nestaví tak odmítavě jako premiér Babiš. „Já ji vnímám pochopitelně jinak než premiér, je to odborná agentura pod hlavičkou OSN, která koncem ledna vyhlásila globální stav nouze a apelovala na vlády, aby se připravily. Spolupracujeme s ní a proběhla řada bilaterálních jednání,“ osvětlila Šteflová.

Matiće nicméně za jeho veřejná prohlášení zkritizovala. „Jeho pozice není o tom, aby taková prohlášení dělal do médií. Nevím, proč se svými doporučeními nechodí přímo za panem ministrem,“ prohlásila. Matić se prý běžně účastnil jednání ústřední epidemiologické komise.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama