Měli bychom se covidu bát a jednat, říká zástupce Světové zdravotnické organizace

Ředitel české Kanceláře WHO Srđan Matić

Zástupce české kanceláře WHO si myslí, že bychom se měli "obávat a jednat".

Česká kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO) v pondělí na svém Facebooku uvedla, že situace v Česku je v souvislosti s koronavirem znepokojivá. Vyzvala, aby došlo k posílení hygienických stanic a intenzivnějšímu trasování, nikoliv jeho optimalizaci, jak plánuje ministerstvo zdravotnictví. Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Aleny Šteflové jde však ze strany WHO o nedorozumění založené na mylných informacích z médií.

„Prohlášení pana Matiće (Srdan Matić, zástupce WHO v ČR, pozn. redakce) vycházelo z nepřesných a zkratkovitých zpráv. Nepadla zmínka o tom, že bychom chtěli zastavit trasování, hledáme cesty, jak ho zefektivnit. Připravujeme nový koncept, na kterém pracují odborné skupiny,“ řekla Šteflová v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

Krajská hygienická stanice v Praze se pak ohradila proti tvrzení, že až 30 procent kontaktů pozitivně testovaných zůstává neidentifikovaných. Má jít o informaci špatně interpretovanou médii. Hygienikům se prý nedaří u 30 procent pozitivně testovaných najít zdroj nákazy. WHO se proto za převzatou informaci omluvila v následujícím příspěvku:

„Chtěl bych objasnit, že jsme nekritizovali premiéra ani vládu, pouze jsme opakovali pozici WHO, že trasování a karanténa jsou nejlepšími prostředky, jak zabránit šíření COVID v každé zemi,“ doplnil Matić.

V pondělním vydání pořadu 360° nicméně šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová přiznala, že trasování nejde tak rychle, jak by si představovala, a že dojde ke změně systému. „Mladí lidé, kteří nemají žádné problémy, by se trasovat nemuseli,“ řekla hygienička s tím, že bezpříznakoví jedinci vylučují menší množství viru, a nejsou tedy tak rizikoví.

WHO spolupracuje s vládou od začátku pandemie

Matić míní, že Češi mají důvod dělat si starosti. „V ČR sledujeme narůstající čísla a máme z nich obavy. Není to jedinečná situace, dochází k tomu v celé Evropě. Myslím ale, že bychom se měli obávat a začít jednat,“ sdělil pro CNN Prima NEWS. Premiér Andrej Babiš však jeho slova již dříve odmítl s tím, že „WHO nám nemá co radit“.

Zástupce WHO v ČR Matić ale vysvětlil, že organizace spolupracuje s českou vládou od začátku pandemie. „WHO je přítomna v ČR už 20 let a velmi úzce spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví a vládou. Už od začátku epidemie jsme sledovali její průběh a pomáhali vládě. Není to tak, že bychom radili až teď,“ vysvětlil.

Ani náměstkyně ministra zdravotnictví se k WHO nestaví tak odmítavě jako premiér Babiš. „Já ji vnímám pochopitelně jinak než premiér, je to odborná agentura pod hlavičkou OSN, která koncem ledna vyhlásila globální stav nouze a apelovala na vlády, aby se připravily. Spolupracujeme s ní a proběhla řada bilaterálních jednání,“ osvětlila Šteflová.

Matiće nicméně za jeho veřejná prohlášení zkritizovala. „Jeho pozice není o tom, aby taková prohlášení dělal do médií. Nevím, proč se svými doporučeními nechodí přímo za panem ministrem,“ prohlásila. Matić se prý běžně účastnil jednání ústřední epidemiologické komise.

Tagy: