reklama

Jágrová: Mladé z trasování vynecháme. Lidé s respirátorem nemusí do izolace od března

Hygienici, nyní zejména ti pražští, nestíhají trasovat kontakty všech nově nakažených nemocí COVID-19. Hygienické stanice proto uvažují o tom, že budou trasovat jen závažné případy, informoval v pondělí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vládu. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové to potvrdila šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová.

reklama

Trasování pouze závažnějších případů nákazy by znamenalo pokles odhalených nákaz, připomněla moderátorka Pavlína Wolfová. Podle Jágrové ale o nižší čísla nejde. „Mladí lidé, kteří nemají žádné problémy, by se trasovat nemuseli,“ mínila hygienička s tím, že bezpříznakoví jedinci vylučují menší množství viru, a nejsou tedy tak rizikoví. „Je to ale složité, mohou mít v rodině seniora či někoho imunodeficitního,“ dodala.

Nový manuál na optimalizaci trasování připravuje ministerstvo zdravotnictví. Že by se jednalo o přehodnocení strategie, ale Jágrová odmítá. „Chceme trasovat jen ty, které je třeba. Ty, kteří mají imunodeficit, chronické onemocnění či pracují ve zdravotnictví nebo v sociálních službách,“ vysvětlila hygienička. Podle jejích slov už takto některé státy postupují a dramatické výkyvy nezažívají.

Jágrová otevřeně přiznala, že pokud se nákaza bude šířit ještě rychlejším tempem, trasování se dále zpomalí. Pražští hygienici nyní přijímají posily z jiných krajů i z řad armády. „Jsme rádi, že nám pomáhá Ostravsko, které to zažilo,“ ocenila Jágrová. V domovských krajích prý hygienici chybět nebudou.

Ředitelka hygienické stanice hlavního města se také zastala předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), který od minulého týdne tvrdí, že nemusí do karantény. Když přišel do kontaktu s nakaženou hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, měl totiž prý respirátor. „Není to nová věc, už od března to používáme pro zdravotnický personál,“ řekla Jágrová s tím, že zdravotníci, kteří měli být v karanténě, ale používali respirátor, mohli pokračovat v práci.

Prymula: Musíme se vyhnout exodu na lůžka

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula dále vysvětlil, že lidé šli do karantény hlavně na základě dřívějších kontaktů s Rážovou. „Sedělo se tam v bezpečném rozestupu. Naše strana stolu je zdravá,“ tvrdil Prymula. Aby všichni nosili respirátor po premiérově vzoru, je podle něj ale nesmysl.

„Každý systém má limitace,“ řekl dále Prymula k údajnému selhávání chytré karantény. „Mělo by dojít k racionalizaci a minimalizaci trasovacích rozhovorů. Celý systém by se urychlil a mohlo by se udělat více kontaktů,“ doplnil. To, že se bude testovat méně lidí procentuálně, podle něj neznamená, že jich bude méně absolutně.

Srovnávat se v počtu nakažených s jinými zeměmi nemá smysl, neboť systémy jsou diametrálně odlišné, domnívá se Prymula. „Zásadní je, kolik bude případů vyžadujících plicní ventilaci. Musíme se vyhnout exodu na lůžka,“ prohlásil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama