Hygienici uvažují o optimalizaci trasování kontaktů nakažených.
Hygienici, nyní zejména ti pražští, nestíhají trasovat kontakty všech nově nakažených nemocí COVID-19. Hygienické stanice proto uvažují o tom, že budou trasovat jen závažné případy, informoval v pondělí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vládu. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové to potvrdila šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová.
Trasování pouze závažnějších případů nákazy by znamenalo pokles odhalených nákaz, připomněla moderátorka Pavlína Wolfová. Podle Jágrové ale o nižší čísla nejde. „Mladí lidé, kteří nemají žádné problémy, by se trasovat nemuseli,“ mínila hygienička s tím, že bezpříznakoví jedinci vylučují menší množství viru, a nejsou tedy tak rizikoví. „Je to ale složité, mohou mít v rodině seniora či někoho imunodeficitního,“ dodala.
Noste respirátory a do karantény nemusíte, říká šéfka pražské hygieny Jágrová
Když budete nosit respirátory a setkáte se s nakaženým koronavirem, do karantény nepůjdete. Pro CNN Prima NEWS to řekla šéfka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. To lze považovat za zcela novou informaci, co se ochrany proti šíření koronaviru týče. Otevírá ale i řadu otázek.
Nový manuál na optimalizaci trasování připravuje ministerstvo zdravotnictví. Že by se jednalo o přehodnocení strategie, ale Jágrová odmítá. „Chceme trasovat jen ty, které je třeba. Ty, kteří mají imunodeficit, chronické onemocnění či pracují ve zdravotnictví nebo v sociálních službách,“ vysvětlila hygienička. Podle jejích slov už takto některé státy postupují a dramatické výkyvy nezažívají.
Jágrová otevřeně přiznala, že pokud se nákaza bude šířit ještě rychlejším tempem, trasování se dále zpomalí. Pražští hygienici nyní přijímají posily z jiných krajů i z řad armády. „Jsme rádi, že nám pomáhá Ostravsko, které to zažilo,“ ocenila Jágrová. V domovských krajích prý hygienici chybět nebudou.
Ředitelka hygienické stanice hlavního města se také zastala předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), který od minulého týdne tvrdí, že nemusí do karantény. Když přišel do kontaktu s nakaženou hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, měl totiž prý respirátor. „Není to nová věc, už od března to používáme pro zdravotnický personál,“ řekla Jágrová s tím, že zdravotníci, kteří měli být v karanténě, ale používali respirátor, mohli pokračovat v práci.
Prymula: Musíme se vyhnout exodu na lůžka
Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula dále vysvětlil, že lidé šli do karantény hlavně na základě dřívějších kontaktů s Rážovou. „Sedělo se tam v bezpečném rozestupu. Naše strana stolu je zdravá,“ tvrdil Prymula. Aby všichni nosili respirátor po premiérově vzoru, je podle něj ale nesmysl.
„Každý systém má limitace,“ řekl dále Prymula k údajnému selhávání chytré karantény. „Mělo by dojít k racionalizaci a minimalizaci trasovacích rozhovorů. Celý systém by se urychlil a mohlo by se udělat více kontaktů,“ doplnil. To, že se bude testovat méně lidí procentuálně, podle něj neznamená, že jich bude méně absolutně.
Srovnávat se v počtu nakažených s jinými zeměmi nemá smysl, neboť systémy jsou diametrálně odlišné, domnívá se Prymula. „Zásadní je, kolik bude případů vyžadujících plicní ventilaci. Musíme se vyhnout exodu na lůžka,“ prohlásil.