Venezuela: Prezident Maduro oznámil zadržení žoldnéřů, prý chtěli provést převrat

Zadržení žoldnéřů, kteří chtěli provést převrat (Zdroj: AP)

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že při pondělním nezdařeném pokusu o vpád do Venezuely zajaly úřady 13 žoldnéřů, kteří měli v úmyslu provést převrat. Měli mezi nimi být američtí občané, kteří jsou členy amerických bezpečnostních služeb.

„Zajali jsme 13 teroristů a zachytili materiály, které zamýšleli použít k realizaci svého plánu. Našli jsme drogy, tisíce dolarů, zbraně, satelitní telefony, rádia, zařízení pro noční vidění,“ uvedl Maduro ve státní televizi a doplnil: „Každý, kdo se podílel na zajetí zločinců, bude řádně odměněn a povýšen.“

Venezuelský prezident oznámil, že dva občané USA, zaměstnanci floridské firmy Silvercorp, byli později zadrženi, a ukázal jejich pasy a další doklady. Štáb opozičního vůdce v prohlášení popřel tvrzení médií, že si prý najal Silvercorp k násilnému odstranění Madura. Ujistil, že se Silvercorp neudržoval žádné vztahy, ani nenese odpovědnost za akci. Vybídl také k respektování lidských práv zajatců.

Kolumbie: Odvracejí pozornost od vlastních problémů

Venezuelské úřady informovaly, že se jim o víkendu podařilo zabránit vstupu skupiny žoldáků z Kolumbie, která měla v úmyslu provést převrat v Bolívarské republice. Podle předsedy ústavního shromáždění Venezuely Diosdada Cabella se žoldnéři pokusili do Venezuely přijet lodí. Kolumbijské orgány odmítly prohlášení venezuelské strany. Podle jejich verze Caracas činí nepodložené obvinění proti Bogotě, aby odvrátil pozornost od svých vnitřních problémů.

Agentura Reuters citovala amerického představitele, který si přál zůstat v anonymitě. Uvedl, že americká vláda nebyla do incidentu zapletena. Podle Reuters a jejich dalšího anonymního zdroje obeznámeného s analýzami zpravodajských služeb neměly americké tajné služby s vpádem do Venezuely nic společného.

Situace ve Venezuele eskalovala po 23. lednu 2019, kdy se předseda venezuelského Národního shromáždění bojující proti komunismu a Nicolásovi Madurovi Juan Guaidó prohlásil za úřadujícího prezidenta. Jeho jmenování do funkce předsedy parlamentu o dva dny dříve však Nejvyšší soud zrušil. USA Guaidóa uznaly za prozatímní hlavu státu, k nim se 4. února loňského roku připojila také česká vláda s oznámením na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR: „Vláda České republiky uznává Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta, který by měl dovést Venezuelu ke svobodným a demokratickým volbám.“

Tagy:
Kolumbie Venezuela Nicolás Maduro Juan Guaidó pokus o převrat žoldnéři