reklama

Venezuela: Prezident Maduro oznámil zadržení žoldnéřů, prý chtěli provést převrat

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že při pondělním nezdařeném pokusu o vpád do Venezuely zajaly úřady 13 žoldnéřů, kteří měli v úmyslu provést převrat. Měli mezi nimi být američtí občané, kteří jsou členy amerických bezpečnostních služeb.

reklama

„Zajali jsme 13 teroristů a zachytili materiály, které zamýšleli použít k realizaci svého plánu. Našli jsme drogy, tisíce dolarů, zbraně, satelitní telefony, rádia, zařízení pro noční vidění,“ uvedl Maduro ve státní televizi a doplnil: „Každý, kdo se podílel na zajetí zločinců, bude řádně odměněn a povýšen.“

Venezuelský prezident oznámil, že dva občané USA, zaměstnanci floridské firmy Silvercorp, byli později zadrženi, a ukázal jejich pasy a další doklady. Štáb opozičního vůdce v prohlášení popřel tvrzení médií, že si prý najal Silvercorp k násilnému odstranění Madura. Ujistil, že se Silvercorp neudržoval žádné vztahy, ani nenese odpovědnost za akci. Vybídl také k respektování lidských práv zajatců.

Kolumbie: Odvracejí pozornost od vlastních problémů

Venezuelské úřady informovaly, že se jim o víkendu podařilo zabránit vstupu skupiny žoldáků z Kolumbie, která měla v úmyslu provést převrat v Bolívarské republice. Podle předsedy ústavního shromáždění Venezuely Diosdada Cabella se žoldnéři pokusili do Venezuely přijet lodí. Kolumbijské orgány odmítly prohlášení venezuelské strany. Podle jejich verze Caracas činí nepodložené obvinění proti Bogotě, aby odvrátil pozornost od svých vnitřních problémů.

Agentura Reuters citovala amerického představitele, který si přál zůstat v anonymitě. Uvedl, že americká vláda nebyla do incidentu zapletena. Podle Reuters a jejich dalšího anonymního zdroje obeznámeného s analýzami zpravodajských služeb neměly americké tajné služby s vpádem do Venezuely nic společného.

Situace ve Venezuele eskalovala po 23. lednu 2019, kdy se předseda venezuelského Národního shromáždění bojující proti komunismu a Nicolásovi Madurovi Juan Guaidó prohlásil za úřadujícího prezidenta. Jeho jmenování do funkce předsedy parlamentu o dva dny dříve však Nejvyšší soud zrušil. USA Guaidóa uznaly za prozatímní hlavu státu, k nim se 4. února loňského roku připojila také česká vláda s oznámením na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR: „Vláda České republiky uznává Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta, který by měl dovést Venezuelu ke svobodným a demokratickým volbám.“

Tagy:
Kolumbie Venezuela Nicolás Maduro Juan Guaidó pokus o převrat žoldnéři

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Fotbalový Jágr nemá ani po 37 letech kariéry dost. Blázen, obdivuje Miuru Horváth

Nekončí, jede dál. Japonský fotbalista Kazujoši Miura nedávno odešel na hostování z Jokohamy do Suzuky. Na tom by nebylo nic nezvláštního, kdyby nezměnil působiště po 16 letech. Kdyby jeho profesionální kariéra nebyla rozprostřena do pěti různých dekád. Zkrátka kdyby nekopal do míče, nebral za to peníze a brzy neoslavil už 55. narozeniny. „Před tím musíte smeknout klobouk,“ říká pro CNN Prima NEWS bývalý reprezentant a nyní asistent trenéra Viktorie Plzeň Pavel Horváth, který si s věčným Miurou zahrál.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Kobercový nálet politických náměstků, auta, sekretářky. Tak vláda šetří, kritizuje opozice

Nová vláda měla šetřit, místo toho nechává nabobtnávat resorty o další úředníky. Je to kobercový nálet politických náměstků, kritizovali opoziční politici kabinet Petra Fialy (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bude potřeba při šetření sáhnout také do legislativy – po odstranění zbytečné byrokracie a odborů by pak bylo možné propustit nepotřebnou lidskou sílu.

Gott, Hrušínský, Werich. Kdo před 45 lety podpisem označil chartisty za odpadlíky a zrádce?

V pátek 28. ledna 1977 zažilo Národní divadlo v Praze asi nejpotupnější akci v normalizační éře. Režim do divadla svolal populární herce, zpěváky a další umělce, aby s jejich pomocí zdiskreditoval signatáře Charty 77. A zatímco protirežimní Chartu k 1. lednu podepsalo 242 odvážných občanů, Antichartu na sklonku stejného měsíce signovalo 7 250 umělců. Vlastně téměř všichni, kdo tvořili oficiální kulturu.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama