Měsíční sameček orangutana sumaterského, který se v pražské zoologické zahradě narodil na začátku května, dostal jméno Harapan. Jméno vybral tým chovatelů ze zhruba 2 000 návrhů od lidí. Mezi možnostmi byl například i Mossi nebo Maurice. Samečkovi v neděli v pražské zoo přidělil jméno ředitel zahrady Miroslav Bobek, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti), britský velvyslanec v ČR Matt Field a náměstkyně primátora hlavního města Jana Komrsková (Piráti). Slavnostního křtu se zúčastnilo několik desítek lidí.
„Jméno jsme vybrali, protože v indonéštině má skvělý význam, znamená to naděje,“ řekl Bobek a dodal, že zkráceně se mu bude říkat Hari. „Jméno ani ve zkratce nezní podobně jako jména dalších orangutanů, takže když je chovatelé oslovují, nemůže dojít k záměně,“ uvedl ředitel.
Sameček orangutana sumaterského dnes dostal jméno Harapan, které v indonéštině znamená „naděje“. 🧡
Posted by Zoo Praha on Sunday, June 2, 2024
Sameček Harapan je první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v Troji. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy. Zoologický náměstek zahrady Jaroslav Šimek na slavnostním křtu řekl, že orangutaní matka dokáže za život odchovat pouze čtyři až pět mláďat, přestože jsou orangutani dlouhověcí. Poprvé mají tato zvířata podle Šimka mládě až v 11 letech, často až po patnáctém roku života. Ve srovnání s gorilami nebo šimpanzi věnují orangutaní samice svým mláďatům větší a intenzivnější péči, dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Drzá lvice si došla na zahradu pro psa. Přeskočila plot, zvíře odnesla v zubech, ukazuje video
Pohlaví samečka potvrdily krevní testy už v polovině května. Tehdy začínal malý Harapan podle chovatelů reagovat na podněty ve svém okolí a lidé ho mohli vidět zpravidla na břiše matky. Podobně tomu bylo i v neděli, chovatelé po výběhu rozmístili granule a zeleninu, návštěvníci tak mohli matku Diri pozorovat se spícím mládětem. Otec Pagy na dění přihlížel z povzdálí.
Smutek v ústecké zoo. V 54 letech zemřel Ferda, druhý nejstarší orangutan světa
Zoo Ústí nad Labem v pátek zveřejnila smutnou zprávu. Z důvodu zhoršujícího se zdravotního stavu a pohybových problémů, které souvisí se stářím, musela být u samce křížence orangutana bornejského a sumaterského Ferdy provedena eutanazie. Jednalo se o nejstaršího samce orangutana v Evropě a druhého nejstaršího na světě. Bylo mu 54 let.
Orangutany chová pražská zoo takřka nepřetržitě od roku 1961. Dosud posledním narozeným mládětem orangutana v Praze byl sameček Pustakawan, zvaný Kawi, kterému budou letos v listopadu čtyři roky. Obývá expozici spolu se svou matkou Mawar. Diri s Pagym a jejich narozené mládě žijí na sousedním ostrově v horním patře pavilonu Indonéská džungle.
Lipavský ocenil pražskou zoo
Ministr Lipavský na křtu poděkoval řediteli za rozvíjení vztahů pražské zoo po celém světě a ocenil, že zahrada pomáhá zvířata nejen chránit, ale i navracet do volné přírody. Příkladem je program obnovy populace divokých koní v Kazachstánu, kam v pondělí z Prahy odletí první čtyři koně Převalského. Koně zamíří do kazašských stepí Altyn Dala. V budoucnosti tam chce pražská zoo dopravit zhruba 40 koní.
Slavnostní pojmenování samečka orangutana doprovázely i další akce, které pražská zoo připravila při příležitosti Dne dětí. Zoo nabídla během víkendu například komentovaná krmení zvířat, trénink lachtanů a vytvořila program pro děti ve spolupráci s městskou policií.
Kriticky ohrožení orangutani jsou největší vysloveně stromoví savci, kteří na zem slézají jen zcela výjimečně a velice neradi. V korunách stromů tráví většinu života. Typická je pro ně dlouhá splývavá rezavá srst.
Do pražské zoo se nedávno vrátili lední medvědi, více v reportáži: