Vědci z Harvardovy univerzity vydali studii, podle níž by častá konzumace zpracovaného masa měla být spojována s až o 13 % vyšším rizikem onemocnění demencí. Britský deník The Sun napsal, že je to obzvlášť pro lidi z Ostrovů špatná zpráva – slaninové sendviče byly zvoleny nejoblíbenější snídaní v zemi. Pokud by občané nahradili jednu porci masa denně luštěninami, podle média by snížili riziko demence o jednu pětinu.
Odborníci se domnívají, že při trávení červeného masa dochází k uvolňování toxinů koncentrujících se v mozku. Největší nebezpečí přitom hrozí u průmyslově zpracovaného masa, jako je slanina nebo uzeniny, či u masa s vysokým podílem soli a tuků, uvádí britský deník The Sun.
ČTĚTE TAKÉ: Zasáhne LA po ničivých požárech „epidemie“? Prožité hrůzy se mohou odrazit na duševním zdraví
Odkazuje na data ze studie sledující 134 000 Američanů ve středním věku. Ta prokázala, že lidé konzumující dva plátky slaniny denně jsou vystaveni většímu riziku onemocnění demencí – a to až o 13 % oproti těm, kteří sice nejsou vegetariáni, ale jejich konzumace zpracovaného masa je „minimální“. Přitom právě slaninové sendviče byly podle The Sun zvoleny nejoblíbenější snídaní Britů.
Jeden z autorů studie Daniel Wang naznačuje, že maso způsobuje rychlejší stárnutí lidského mozku. Lidé, kteří jedí více než jednu porci červeného masa denně, také uvedli, že sami na sobě pociťují zhoršení paměti – a to až o 16 % častěji než lidé, co jej do svých jídel nezařazují tak často. Wang dodává, že červené maso obsahuje velké množství nasycených mastných kyselin a podle již existujících poznatků zvyšuje riziko cukrovky II. stupně a srdečních onemocnění, které negativně ovlivňují zdraví mozku.
Zdravější alternativy
„Dobrá zpráva ale je, že riziko těchto chorob lze zvrátit zdravějšími alternativami: oříšky, rybami nebo drůbežím masem,“ uklidňuje Wang. Pokud by lidé vyměnili jednu porci červeného masa denně za oříšky nebo luštěniny, mohli by tak prý snížit riziko demence až o pětinu. Wang zároveň upozorňuje, že studie a výzkumy spojené s výživou často opomíjejí vliv těchto faktorů právě na zdraví mozku. Doufá, že s jeho studií by se to mohlo změnit a lidé pochopí důležitost vlivu stravovacích návyků na mozek.
Demenci lze předcházet i zdravou životosprávou, pravidelnou fyzickou aktivitou a omezením alkoholu a kouření. Ve Velké Británii tímto onemocněním trpí téměř milion obyvatel, v Česku je to zhruba 140 000 lidí. Lékaři však podle webu Seznam Zprávy očekávají, že do roku 2050 u nás naroste počet pacientů kvůli stárnutí populace až o třetinu.
ČTĚTE TAKÉ: Nebezpečný hazard u Brna. Školáci přebíhali dálnici, uprostřed je musela zachránit policie