
Zmatený muž jezdil ve Vyškově autem po chodnících. Řídím se navigací, vysvětloval strážníkům
Archeologové ve Vídni zkoumají masový hrob s ostatky nejméně 129 vojáků z období Římské říše, informoval web CNN. Při renovaci fotbalového hřiště na něj narazila stavební firma. Podle expertů se jedná o mimořádně vzácný hmotný důkaz římsko-germánských válek v oblasti Podunají.
Video nalezené v mobilním telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími 14 humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy, zachycuje že sanitky a hasičský vůz, v němž jeli, byly jasně označené a měly zapnutá světla, když je zasáhla údajná izraelská palba. Napsal o tom zpravodajský server The New York Times (NYT). Dodal, že podle OSN zdravotníky usmrtili Izraelci a že video se zdá odporovat izraelské verzi událostí, podle níž auta jela „podezřele“, bez označení a neosvětlená. OSN hlásí, že jeden ze zdravotníků je stále pohřešován. Izraelská armáda uvedla, že její vyjádření byla nepřesná, a přiznala, že ke střelbě došlo.
Všechno je na prodej. Tímto heslem se zřejmě řídili v německém Sasku, kde byl prodán nacistický koncentrační tábor Langenstein-Zwieberge. Toho se nově ujala developerská společnost zabývající se „problémovými nemovitostmi“. Přeživší po vězních se staví proti, zuří rovněž historici.
Nejméně 87 těl se našlo v masovém hrobě u města Džunajná na západě Súdánu, informoval Úřad vysokého komisaře OSN. Podle něj mají mrtvé zřejmě na svědomí členové polovojenské organizace Jednotky rychlé podpory (RSF), bojující proti súdánské armádě. Komisař Volker Türk důrazně odsoudil zabíjení civilistů a vyzval k důkladnému vyšetření událostí.
Poblíž přístavního keňského města Malindi exhumovala tamní policie 21 těl. Mezi nimi se nacházely celé rodiny včetně dětí. Zemřelí měli být členy náboženského kultu s názvem Mezinárodní církev dobrých zpráv vedeného kazatelem Paulem Mackenzie Nthengem. Ten je momentálně ve vazbě a čeká na soud za nabádání k vyhladovění. Informoval o tom britský web Sky News.
Musím přiznat, že jsem nevěřil tomu, že v době svého života se ještě dožiju války v Evropě. Spletl jsem se. Už rok na Ukrajině válka probíhá. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl bývalý vyšetřovatel válečných zločinů v Jugoslávii Vladimír Dzuro. Oba válečné konflikty zhodnotil a zavzpomínal na moment, kdy ho zasáhly emoce z odkrývání masových hrobů v Jugoslávii.
Kriminolog Petr Pojman se na Ukrajině dostal nadosah nejstrašnějším hrůzám. Coby pozorovatel organizace Team4Ukraine dokumentuje válečné zločiny. V osvobozeném Izjumu se tak zúčastnil otevírání masových hrobů, v Charkově mluvil s oběťmi ruského mučení. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS přiznává, že po tom všem považuje Putinovu zemi za fašistický stát.
Ze satelitních snímků společnosti Maxar Technologies vyplývá, že Rusko si v okupovaném přístavním městě Mariupol postavilo novou vojenskou základnu. Budova má půdorys ve tvaru písmene „U“. Satelitní snímky také odhalily masové hroby ve městě, o které Kyjev vedl s Rusy krutý boj. S informací přišel web televize BBC.
Ukrajinské úřady naráží v osvobozených oblastech kolem Chersonu, Charkova a Doněcka na stále více důkazů o zvěrstvech ruských okupantů. Za poslední dva měsíce se na těchto územích našlo přes 700 těl, uvedl v sobotu večer ve státní televizi ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin.
Ukrajinské úřady postoupily ve vyšetřování izjumského masakru, kterého se měla před svým odchodem z Charkovské oblasti dopustit ruská armáda. V masových hrobech Ukrajinci dosud našli 447 těl. Kromě poprav se okupanti podle všeho dopouštěli i mučení či kastrací. Informoval o tom úřad náčelníka obrany Ředitelství strategické komunikace ukrajinských ozbrojených sil.
Severozápadně od Mariupolu se nachází rozsáhlé pole hrobů, které podle informací BBC obsahuje tisíce těl. Nedávné satelitní snímky ukazují, že se tři hromadná pohřebiště poblíž města neustále rozrůstají. To potvrzují výpovědi svědků, kteří mezi masovými hroby plnými neznámých těl dosud nenašli své blízké.
O smrti svého manžela se Oksana Sovaová dozvěděla z fotografií těla z hromadného hrobu v Izjumu, které se šířily po sociálních sítích. Na jednom ze snímků poznala modrožlutý náramek a tetování, které její manžel měl. „Jako by neskončil jen život mého manžela, ale i můj,“ sdělila.