Všechno je na prodej. Tímto heslem se zřejmě řídili v německém Sasku, kde byl prodán nacistický koncentrační tábor Langenstein-Zwieberge. Toho se nově ujala developerská společnost zabývající se „problémovými nemovitostmi“. Přeživší po vězních se staví proti, zuří rovněž historici.
Koncentrační tábor Langenstein-Zwieberge v Sasku má za sebou mimořádně ošklivou historii. Zařízení přidružené k většímu a známějšímu táboru smrti Buchenwald bylo známé několikakilometrovým tunelem, který museli hloubit místní vězni v těžkých a často smrtících podmínkách.
ČTĚTE TAKÉ: Spor o kebab: Turecko chce ochrannou známku na tradiční specialitu, Německo podalo námitku
Atentát na Hitlera před 80 lety mohl zachránit miliony životů. Převrat už probíhal i v Praze
O předčasném pádu nacistické říše se 20. července 1944 rozhodovalo i v Praze. „Když byl generál Ferdinand Schaal, nejvýše postavený muž německé branné moci v Čechách a na Moravě, informován dálnopisem o údajně úspěšném atentátu na Hitlera, začal ihned aktivně plnit rozkazy vydané v rámci Operace Valkýra,“ říká pro CNN Prima NEWS historik Jan B. Uhlíř, přední znalec protektorátních dějin. „Kdyby se operace vydařila, zřejmě mohly být ušetřeny miliony životů. Počet německých obětí na bojištích i mezi civilisty se totiž v posledním roce války zdvojnásobil,“ dodává.
Podíleli se zde také na výrobě zbraní pro německou armádu, mimo jiné i na raketách V2 – nechvalně proslulé zbrani nacistů, kterou s železnou pravidelností posílali například na Velkou Británii.
Podobně jako jiné koncentrační tábory však Langenstein-Zwieberge neskončil coby památník nacistických zvěrstev, nýbrž se nyní dostal do soukromých rukou. Tábor koupila kontroverzní developerská společnost GPM Projekt 58 UG, která se zabývá „problémovými nemovitostmi“. Na situaci upozornil britský deník The Telegraph.
Společnost majitele Petera Jugla za ni zaplatila 500 tisíc eur (přibližně 12,6 milionu korun). K akvizici se dostala poté, co předchozí majitel, který část táborového tunelu předal památníku obětí, skončil v insolvenci.
Vztek pozůstalých i historiků
V táboře Langenstein-Zwieberge zahynulo během jeho fungování přes 4 300 lidí. Pozůstalí po vězních se nyní proti rozhodnutí prodat areál soukromému developerovi bouří.
„Jsem naštvaná, smutná a pobouřena zároveň,“ řekla pro německý magazín Spiegel Helena Barcikowskiová. Ta je potomkem Poláka Mariana Barcikowského, který patřil mezi přeživší koncentračního tábora Langenstein-Zwieberge. V hlubinách tunelu dřel tak, že byl po osvobození jen stínem svého starého já. Ze silného muže byl střízlík vážící jen zhruba 48 kilo, který trpěl tuberkulózou a úplavicí.
PODÍVEJTE SE: Německá vláda zakázala islámské centrum v Hamburku
„Je zarážející, jak se něco takového může stát po 80 letech,“ komentoval koupi koncentračního tábora developerem historik Rainer Neugebauer. „Člověku přijde, že lidé s politickou odpovědností neberou historickou citlivost příliš vážně. Tohle není nemovitost, ale masový hrob,“ uvedl pro Spiegel historik. Podle všeho nejsou společně s Barcikowskou jediní, kdo se kvůli prodeji zlobí.
Zatím není jasné, jak hodlá developer bývalý koncentrační tábor využívat. Právník společnosti podle Telegraphu pouze uvedl, že tunel nebude využíván ke „komerčním účelům“. Developerská firma má mimo jiné ve svém portfoliu třeba letištní hotel či studentské ubikace. Samotný tábor smrti má být na jeho stránkách podle britského deníku zatím uváděn jako „podzemní chodby v Halberstadtu“ (místní hora; pozn. red.). Nyní však na webu podle všeho není areál zmíněn.