Masakr v Izjumu: Rusové zavraždili více žen než mužů. Oběti i kastrovali, tvrdí vyšetřovatelé

Reportér CNN Prima NEWS o situaci na Ukrajině

Ukrajinské úřady postoupily ve vyšetřování izjumského masakru, kterého se měla před svým odchodem z Charkovské oblasti dopustit ruská armáda. V masových hrobech Ukrajinci dosud našli 447 těl. Kromě poprav se okupanti podle všeho dopouštěli i mučení či kastrací. Informoval o tom úřad náčelníka obrany Ředitelství strategické komunikace ukrajinských ozbrojených sil.

Mezi 447 zabitými Ukrajinci v Izjumu se nacházelo pouze 22 vojáků. Jedenáct dalších těl nešlo blíže identifikovat a ve zbytku případů šlo o civilisty. Rusové v Izjumu zavraždili minimálně 194 mužů, 215 žen a pět dětí.

„Exhumace těl z hromadného pohřebiště v Izjumu byla dokončena. Většina mrtvých má známky násilné smrti. U třiceti těl jdou poznat stopy mučení. V hrobu se nacházela těla s provazy kolem krku či rukou, dále pak těla se zlomenými končetinami i se střelnými zraněními. Několik mužů má amputované genitálie,“ konstatovalo Ředitelství strategické komunikace ukrajinských ozbrojených sil.

U vyšetřování v Izjumu se tak naplnily nejčernější obavy ukrajinských úřadů, které předpokládaly, že zvěrstva ruské armády v tomto městě budou svým rozsahem a mírou brutality srovnatelné s ruským běsněním v Buči.

Ukrajinci osvobodili Izjum v první polovině září, když na severovýchodě země podnikli bleskovou protiofenzivu, která šokovala Rusy i západní analytiky. Izjum byl pro Rusy důležitou dopravní křižovatkou, na které záviselo zásobování značné části okupačních vojsk na východě Ukrajiny. Zdá se, že Rusové toto město opouštěli dost narychlo. Kromě důkazů o válečných zločinech tak po sobě nechali i tuny vojenského materiálu.

Bitva o Izjum započala v první polovině března. Koncem téhož měsíce Rusko zvítězilo. Tím však boje v okolí tohoto města zdaleka neskončily. Ruská těžká technika, která se pohybovala od Izjumu směrem dál na západ, se velmi často stávala terčem ukrajinského dělostřelectva. Desítky ruských obrněnců v tomto regionu má na svědomí například 93. mechanizovaná brigáda.

Nyní je Izjum kvůli dřívějším častým střetům obou armád a běsnění ruských okupantů výrazně poničený. Mnoho budov je zdemolovaných, mosty jsou zřícené. Ruská armáda po sobě navíc zanechala stovky nástražných výbušnin. Ukrajinci nyní dělají vše pro to, aby chod města vrátili do co možná nejlepšího stavu.

Tagy: