Na začátku jeho příběhu byl plán na kariéru farmáře, teď je ale na cestě k přestupu do jednoho z nejslavnějších klubů světa za částku 40 milionů liber (přibližně 1,17 miliardy korun). Nizozemský fotbalista Donny van de Beek se má z Ajaxu Amsterdam vydat směr Manchester United, čímž se jen dá „štempl“ tomu, že se v mládí vydal správnou cestou. Velký podíl na strmé křivce kariéry mladého hráče má legendární Dennis Bergkamp, kterého van de Beek okouzlil už v deseti letech. Přitom řídit se dle představ matky, nikdy by neměl šanci přestěhovat se na anglickou adresu.
Když vás zpozoruje Dennis Bergkamp a uvíznete mu v paměti, znamená to, že máte ve fotbale nakročeno více než dobře. V roce 2007, krátce po konci hráčské kariéry v Arsenalu, trénoval Bergkamp mládežnický tým Ajaxu. Do oka mu padl desetiletý Donny van de Beek.
Ten stejný Donny van de Beek, který v minulém roce táhl „Potomky bohů“ do finále Ligy mistrů. Ačkoliv je mu teprve 23 let, v nizozemské Eredivisie odehrál za Ajax 118 soutěžních utkání, ve kterých dal z pozice záložníka 28 gólů. Desetkrát už také nastoupil za národní tým.
Miliardy na triumf v Lize mistrů nestačily. PSG leckomu leží v žaludku, říká Rozehnal
Katarští majitelé fotbalového PSG bývají neúprosní. Nestačí jim trofeje z francouzského prostředí, cílí na nejvyšší metu – triumf v Lize mistrů. Teď byli Pařížané setsakramentsky blízko k tomu, aby svým nadřízeným udělali radost. Jenže nedělní finále milionářské soutěže v Lisabonu proti Bayernu „Les Parisiens“ nevyšlo a prohráli 0:1. „Doplácí na to, že v domácí lize hrají málo velkých zápasů,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS David Rozehnal, bývalý stoper pařížského celku.
„Dennis začal naprosto nadšeně mluvit o tom, jaký talent má v kádru,“ vrací se v čase Frank de Boer, bývalý hlavní kouč Ajaxu, který tehdy rovněž pracoval s mladými talenty amsterdamského celku. „V tu chvíli jsem se na něj zaměřil.“
Přitom ne všichni zprvu byli stejného názoru. Například někdejší šéf vývoje mladých hráčů Ruben Jongkind přiznává, že nic speciálního na van de Beekovi nezpozoroval: „Zpětně jsem říkal: ,Já to v něm neviděl, jak mohl Bergkamp vědět, že má tohle všechno v sobě?‘“
Kdo v něm jistě žádný talent napřed neviděl, ani možná nechtěl vidět, byla Donnyho matka Gerdina. Fotbalista, kterého by nyní ve svém kádru rád viděl kdekdo, pochází z města Nijkerk. To leží v lokalitě, jež je proslulá zemědělstvím, a právě tato oblast průmyslu se týkala také jeho rodiny. Žil na farmě a odmala pomáhal, s čím se dalo. Gerdina nebyla fanynkou sportu, a tak jí naprosto vyhovovalo, že její syn spíše leze po stromech a hraje si se zvířaty.
Když idol chválí syna
Jenže rozhodl faktor otce – sportovního nadšence. Ten nakonec přivlekl syna na trénink týmu Veensche Boys, kde si Donny míč okamžitě zamiloval. Netrvalo dlouho a o van de Beeka se přetahovali nizozemští giganti jako Feyenoord, PSV a Ajax. Volba byla jasná, protože právě na zápasy Ajaxu měl otec André permanentku.
To, co dříve stačilo u Veensche Boys, však bylo u Ajaxu málo. „Museli jsme ho zapřáhnout do opravdu náročné fyzické přípravy, potřeboval to. Ačkoliv přišel od farmářů,“ vzpomíná Jongkind. Tvrdý dril rychle přinesl výsledky. „Těžil z toho, že máme opravdu dobré lidi, kteří se zaměřují právě na výkonnost. Jsou to osoby, které se věnují americkému fotbalu i judu,“ dodává.
Kouč Bayernu Flick dokázal za devět měsíců „vyrobit“ vítěze fotbalové Ligy mistrů
Hans-Dieter Flick. Trenér fotbalového Bayernu Mnichov, vítěze Ligy mistrů. Před devíti měsíci, v listopadu loňského roku, když se z asistenta Bayernu stal hlavním koučem, ho v Česku znali zřejmě jen odborníci. Neprožil oslnivou fotbalovou kariéru. Tu navíc kvůli zranění ukončil již ve 28 letech. Jenže…
Proto mohl André zanedlouho poslouchat libozvučná slova v podobě chvály od samotného Johanna Cruyffa – zřejmě nejvýraznější persony historie Ajaxu, který mimo jiné zářil také v dresu Barcelony. Když Cruyff v roce 2016 zemřel, byla po něm pojmenována aréna amsterdamského klubu.
„Říkal mi, jak je dobrý v tomto a tomto,“ ohlíží se André van de Beek. „Dokázal mi o něm říct opravdu vše, a to do nejmenšího detailu. Víte, jak neuvěřitelně to zní, když váš idol zná vašeho syna tak dokonale?“
Teď se sám Donny van de Beek může stávat idolem pro ostatní v prostředí nejpopulárnější fotbalové soutěže světa – anglické Premier League. Ajax svůj klenot logicky nechce pouštět za malou sumu, a tak si za něj vyžádal částku 40 milionů liber (zhruba 1,17 miliardy korun). Manchester United tuto cenu akceptuje, a tak je spíše jen otázkou dní, kdy se fotbalista s farmářskou DNA bude oficiálně stěhovat na Old Trafford.