reklama

Maxíkovi rodiče: Dostali jsme ten nejkrásnější dárek. Chlapec s SMA poprvé sám leze

Sedm měsíců poté, kdy byl malému Maxíkovi aplikován nejdražší lék na světě, se dějí další zázraky. Chlapec, který trpí spinální svalovou atrofií (SMA) už sám leze. Video 23. prosince na sociálních sítích sdíleli Maxíkovi rodiče: „Přejeme vám všem krásné a pohodové prožití vánočních svátků. My už ten nejkrásnější dáreček dostali.“

reklama

Před krásnými pokroky, které Maxík dělá, byla dlouhá a náročná cesta. Zolgensma je lék za téměř 54 milionů korun. Maxíkovi ho aplikovali 14. května v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Léčbu Maxíka i dalších dětí se SMA, které stihnou aplikaci léku do dvou let věku, nakonec hradí v Česku zdravotní pojišťovny. Rodiče museli ale projít martiriem pořádání sbírek, než k tomuto vývoji došlo.

K tématu

Obrátili se na širokou veřejnost, která se rodině i malými finančními obnosy snažila ulevit. Kromě milionové cílové částky ale Maxíkovi rodiče tlačil i čas. Lék se musí podat do druhého roku dítěte. Peníze se tedy musely sehnat a lék aplikovat nejpozději do 7. června tohoto roku, kdy Maxík oslavil právě druhé narozeniny. Štědrost lidí, kteří se do sbírek zapojili, rodiče nesmírně ocenili. „To, co jste pro Maxíka dokázali, je zázrak, za který bychom vám chtěli poděkovat,“ napsali tehdy v jednom z mnoha poděkování na sociální sítě.

Zprvu se objevily vedlejší účinky jako zvracení, podle lékařky Jany Haberlové však byla reakce po podání léku normální a očekávaná. Do Vánoc začal Maxík dělat obrovské pokroky. Nejprve sám začal zvedat nohy, dokázal se sám posadit, a dokonce se chvíli udržel na nohou. Právě o postavení Maxíka, kdy chlapec říká: „Stojím, teto!“ se jeho rodiče opět podělili s veřejností na sociálních sítích.

K tématu

Nyní tak přibyl další krásný moment z Maxíkovy radostné cesty k uzdravení. Rodiče jeho lezení označili za nejkrásnější vánoční dárek a není se čemu divit. SMA je vzácná, ale velmi zákeřná nemoc. V důsledku onemocnění dochází k úbytku svalových vláken. Nemoc se řadí mezi ty, které zapříčiňují úmrtí dětí v raném věku.

Z malého chlapce, který byl odkázaný na vozík a pozvolna ztrácel schopnost se hýbat je opět usměvavé dítě, které se může radovat z pohybu. Odhodlání a nová terapie ho doslova postavily na nohy. Lidé tak mohou jenom hádat a těšit se, jaké pokroky jim Maxík v budoucnosti předvede.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Očkování drhne. Ke slibovaným 100 tisícům dávek denně se ani zdaleka neblížíme

Očkování drhne. Ke slibovaným 100 tisícům dávek denně se ani zdaleka neblížíme

Tempo očkování v dubnu zatím ani zdaleka neodpovídá proklamovaným slibům, které pravidelně zaznívají z úst čelních představitelů státu. Jak premiér Andrej Babiš (ANO), tak dnes již bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) hovořili o tom, že se v dubnu bude očkovat sto tisíc lidí denně. Přestože je již téměř polovina měsíce, nepřekročil denní počet vydaných dávek 67 tisíc, denní průměr je přitom přibližně 53 tisíc dávek. Nový ministr Petr Arenberger (za ANO) je ještě optimističtější a mluví dokonce o 140 tisících dávek denně. Konkrétní datum, kdy by k tomu mělo dojít, však nezmiňuje.

Nový den

Antigenní testování není přesné, prohlásil Plaga. Nastínil, kdy se vrátí středoškoláci

Antigenní testování není přesné, prohlásil Plaga. Nastínil, kdy se vrátí středoškoláci

Střední školy by se svým studentům měly otevřít nejpozději do dvou týdnů. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podle svých slov věří, že středoškoláci se k praktické výuce vrátí již v pondělí 26. dubna, stejně jako studenti posledních ročníků vysokých škol k laboratorní a praktické výuce. Návrat studentů bude podmíněn prokázáním negativního testu na koronavirus, podobně jako je tomu nyní u žáků základních škol. Plaga by byl přitom raději, kdyby se školáci testovali PCR místo antigenních testů.

Nehody

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

  • Aktualizováno

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterní zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Hostomský: Největším přehmatem bylo zavření škol. Ať se všechny otevřou zítra
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Pirk: Epidemie končí, ať budou opatření jakákoliv. Rotační výuka ve školách je špatně
reklama
reklama
Obrovská párty v Londýně: Britové si ve velkém užívali otevřených hospod a zahrádek

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama