Dostál vyrazil na akci do Ruska. Je potřeba více těchto návštěv, říká europoslanec za Stačilo!
medicína
Výpis příspěvků ke štítku „medicína“
Šikovný sluha, už nyní však i zpochybňovaný pomocník. Jak umělá inteligence mění medicínu?
V medicíně se už umělá inteligence, neboli AI, v některých oborech běžně využívá – a její role dále roste. Lékařské fakulty čelí jednak výzvě naučit studenty používat AI pro jejich budoucí praxi a jednak ji začlenit do výukových metod. Nejčastěji zmiňovaným benefitem pro medicínu je úspora času díky možnosti „delegovat“ na umělou inteligenci rutinní úkoly. Lékaři doufají, že jim tak zbude více času na pacienty a složitější úkoly. Šikovný nástroj má však i své stinné a podle některých i možná nebezpečné stránky.
Revoluce v medicíně: Česká AI čte rentgeny lépe než lékaři, digitalizace nemocnic ale tápe
Revoluční software českého startupu Carebot, který využívá umělou inteligenci (AI) k analýze rentgenových snímků hrudníku, získal mezinárodní certifikaci. Může tedy svůj systém nabízet radiologickým oddělením v nemocnicích po celé Evropě.
Líbí se mi přirozenost, říká chirurg Kufa. Proč ženám rozmlouvá příliš velké prsní implantáty?
Líbí se mi přirozenost a zajímavost. Nejsem zastáncem příliš velkých prsou. V pořadu Povídej na CNN Prima NEWS to uvedl uznávaný plastický chirurg Roman Kufa. Mimo jiné popsal neobvyklá přání svých pacientů a také vylíčil, jak se dostal k medicíně.
Sociální sítě coby lékárna. Zoufalí rodiče shání léky pro děti, vyráží i za hranice
Česko trápí nedostatek některých léků, a to nejen pro děti. Alespoň dočasné řešení už ale mnohé maminky našly. Třeba sirupy a čípky na snižování horečky pro nejmenší děti od tří měsíců si rodiče přeprodávají nebo darují přes kontakty na sociálních sítích. A maminky z česko-polského pohraničí nakupují léky pro děti i v sousední zemi. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce proto zpřísnit pravidla pro distributory.
Kvantovou fyziku vystudoval za rok, dalším cílem je medicína. Belgii uchvátil 12letý génius
Je malým géniem, jakého Belgie ještě neviděla. Ve 12 letech dokončil magisterský obor kvantové fyziky s průměrem 88 procent, a to za pouhý jeden rok studia místo dvou. Teď se Laurent Simons chystá na studium medicíny, píše list Le Parisien.
Sloní kly a šupiny luskounů za miliardy. Celníci v Nigérii rozkryli pašerácký gang
V centru nelegálního obchodu s volně žijícími živočichy – Nigérii – úředníci z celní správy zabavili rekordní množství sloních klů a různých částí kriticky ohroženého luskouna. K nálezu více než sta kilogramů zboží dospěli celníci díky organizovanému boji proti černému trhu. Zadržení cizinci stanou před soudem, slibuje generální inspektor úřadu.
Ze zalehlého ucha bolestivá smrt. Může za to nemocnice, tvrdí vdovec zemřelé Slovenky
Policisté na Slovensku se zabývají podivným případem, jenž skončil tragickou smrtí. 42letá Janka trpěla zalehnutím ucha. Byla v péči lékařů a v nemocnici podstoupila řadu operací, přesto zemřela. Její manžel Vladislav viní ze smrti ženy, matky osmiletého syna, zdravotníky, proto se obrátil na policii. Okolnosti případu z roku 2019 jsou ale stále nejasné.
Svérázný léčitel sklízí na Kubě úspěch. Mačetou léčí orgány, rumem koronavirus
Jeho postupy připomínají podvodné léčitele, kteří u nás v devadesátých letech vydělávali na důvěře lidí. Svérázný šaman ale sklízí na Kubě velké úspěchy. Tvrdí, že mačetou dostává z těla části nemocných orgánů a místní rum předepisuje na nákazu koronavirem. I přes nevšední metody má ve svém domě plno zájemců.
Zesnulá herečka Hana Maciuchová vyčítala lékařům smrt své životní lásky
Do konce života v sobě dusila velkou křivdu. Z toho, že zemřel její partner a největší životní láska, herec Jiří Adamíra, vinila lékaře. Od té doby jim na nějaký čas přestala důvěřovat. Asi málokdo si tak dokáže představit, co musela prožívat, když před lety sama onemocněla rakovinou prsu.
Nic jsme neobešli, říká žena, která stojí s manželem za vakcínou proti koronaviru
Vakcína proti koronaviru je na světě a rozbíhá se očkování. Özlem Türeciová stojí se svým manželem Ugurem Sahinem za vývojem a dokončením látky, která má podle studie až devadesátiprocentní účinnosti proti nemoci COVID-19. Jak je možné, že vakcínu vyvinuli už za necelý rok, přestože to běžně trvá až 10 let? Proč použili novou technologii mRNA?
Nobelovu cenu za lékařství dostali vědci, kteří objevili vir způsobující hepatitidu C
Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získali Američané Harvey Alter a Charles Rice a Brit Michael Houghton za objev viru způsobujícího hepatitidu C. Jména laureátů v pondělí oznámil stockholmský Karolínský institut.
Telemedicína pomáhá chronicky nemocným, osvědčila se u střevních chorob
Péči na dálku využívali lékaři mnohem dříve, než k nám přišla koronavirová epidemie. Gastroenterologové se zaměřili na takzvanou telemedicínu u pacientů se střevními záněty a v roce 2016 spustili studii. Došli k závěru, že tento způsob léčby většině z nich lépe vyhovuje. V čem jsou hlavní výhody a proč těmito chronickými nemocemi trpí stále více lidí? Jak si zřejmě nemoc v mládí sama vyvolala, zavzpomínala v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i dnes dvaatřicetiletá Tereza.