reklama

Sloní kly a šupiny luskounů za miliardy. Celníci v Nigérii rozkryli pašerácký gang

V centru nelegálního obchodu s volně žijícími živočichy – Nigérii – úředníci z celní správy zabavili rekordní množství sloních klů a různých částí kriticky ohroženého luskouna. K nálezu více než sta kilogramů zboží dospěli celníci díky organizovanému boji proti černému trhu. Zadržení cizinci stanou před soudem, slibuje generální inspektor úřadu.

reklama

Šupiny a drápy kriticky ohroženého luskouna a sloní kly. To se ukrývalo v pytlích a taškách, které zabavili nigerijští celníci. Zboží v celkové hodnotě přesahující jednu miliardu korun se skládá ze 17 kil šupin luskounů, 44 kil sloních klů a 60 kil luskouních drápů, píše web CNN.

„Úřady zatkly tři cizince a stíhají čtvrtého. Právě ten je hlavou celé operace. Zadržení podezřelí budou brzy postaveni před soud. Nenecháme nic náhodě,“ sdělil generální inspektor celního úřadu Hameed Ibrahim Ali.

Luskoun a tradiční medicína

Podle úřadů a odborníků na volně žijící zvířata se Nigérie stala centrem gangů, které posílají africké luskouny do Asie. Z hojného nelegálního obchodu viní především nezabezpečené hranice, laxní vymáhání, korupci a snadný přístup k velkým přístavům. Ali uvedl, že celní správa spolupracuje s britskými, americkými a německými úřady.

Spolu s mezinárodními organizacemi se snaží posílit operace proti pašování. Právě spolupráce vedla k zabavení zboží z Lekki, nedaleko hlavních nigerijských přístavů v Lagosu. Větší podíl v zabaveném zboží mají drápy a šupiny luskounů. Jedná se o plaché a kriticky ohrožené zvíře. Tento savec se dostal na seznam na černém trhu obchodovaných tvorů především kvůli poptávce po jeho šupinách, které se používají v tradiční čínské medicíně.

Podle Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNDOC) vzrostl počet zabavených šupin luskounů, pocházejících převážně z Afriky, mezi lety 2014 a 2018 desetinásobně. Za tu dobu bylo zabaveno 185 tun šupin, kvůli nimž bylo zabito zhruba 370 tisíc zvířat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama