reklama

Harry a Meghan nepřímo podpořili Bidena. Sklízí za to kritiku od Trumpa i v Británii

Britský princ Harry a jeho americká manželka Megan nepřímo naznačili, že jejich preference v prezidentských volbách v USA míří spíš k Joemu Bidenovi. Trump reagoval slovy, že není zrovna Meghanin fanoušek. Princ Harry, který v USA stejně volit nemůže, si kvůli tomu však vysloužil kritiku doma. Není totiž zvykem, aby se členové britské královské rodiny vyjadřovali k politickému dění.

reklama

„Když volíme, jde o naše hodnoty, jsou slyšet naše hlasy. Váš hlas znamená, že na vás záleží, zasloužíte si být vyslyšeni,“ vyzvala Meghan, vévodkyně ze Sussexu. „V těchto volbách v USA volit nemůžu, ale ani v Británii jsem celý život volit nemohl. Jak se volby blíží, je důležité odmítnout nenávistné projevy, dezinformace a šíření negativních nálad na internetu,“ dodal princ Harry.

V jejich téměř dvouminutovém videu natočeném pro americký časopis Time ani jednou nepadlo jméno Trump nebo Biden. Přesto je jasné, pro koho horují. A pochopil to i současný prezident. „Nejsem její fanoušek. A chtěl bych říct, už to možná slyšela, že přeju Harrymu hodně štěstí, protože ho bude potřebovat,“ reagoval americký prezident Donald Trump.

Pozdvižení v Británii

Agitace americko-britského páru v nadcházejících volbách v USA vyvolala kritiku i v Británii. Podle Buckinghamského paláce princ Harry už není pracující člen rodiny a jeho výroky jsou tak osobního charakteru. Britští novináři si ale servítky neberou.

„To, že princ Harry strká nos do amerických voleb a vlastně říká Američanům, aby volili proti Trumpovi, je pro člena královské rodiny nepřípustné,“ napsal na Twitter moderátor ranní show ITV Piers Morgan.

Tradice neutrality je v Británii silně zakořeněná. „Členové královské rodiny se nevyjadřují k politické aktivitě a sami žádnou takovou aktivitu nevyvíjejí. Stojí nad politikou proto, aby nemohli být obviněni, že straní jedné, druhé nebo další straně,“ vysvětlil odborník na britskou královskou rodinu Jindřich Forejt.

Meghan s Harrym způsobili už v lednu doslova revoluci, když se zřekli královských povinností. Členy královské rodiny však zůstávají nadále, i když žijí v Kalifornii.

Forejt: Princ Harry neví, co je to normální život

„Trochu jsem prince Harryho ve videu k prezidentské kampani čekal, protože jeho manželka to už avizovala. Oba dva v Americe představují pozici celebrit, což je něco jiného, než na co byli zvyklí ve Spojeném království,“ uvedl v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS bývalý šéf protokolu prezidentů České republiky a znalec britské monarchie Jindřich Forejt. Dodal, že i když princ Harry opakovaně tvrdil, že chce žít normální život, tak pravděpodobně vůbec neví, co to znamená.

Podle Forejta Britové dříve viděli prince Harryho jako „roztomilého a zrzavého uličníka, který občas zlobil“. A když zlobil moc, tak se vždy dokázal omluvit a měl v sobě něco, co Brity přitahovalo. „To se teď změnilo. Lidé mají možná pocit, že jim USA jejich milovaného ukradly. Z některých Harryho vyjádření totiž nepřímo vyplývá, že si chce zařídit americké občanství,“ vysvětlil Forejt.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama