reklama

Harry a Meghan nepřímo podpořili Bidena. Sklízí za to kritiku od Trumpa i v Británii

Britský princ Harry a jeho americká manželka Megan nepřímo naznačili, že jejich preference v prezidentských volbách v USA míří spíš k Joemu Bidenovi. Trump reagoval slovy, že není zrovna Meghanin fanoušek. Princ Harry, který v USA stejně volit nemůže, si kvůli tomu však vysloužil kritiku doma. Není totiž zvykem, aby se členové britské královské rodiny vyjadřovali k politickému dění.

reklama

„Když volíme, jde o naše hodnoty, jsou slyšet naše hlasy. Váš hlas znamená, že na vás záleží, zasloužíte si být vyslyšeni,“ vyzvala Meghan, vévodkyně ze Sussexu. „V těchto volbách v USA volit nemůžu, ale ani v Británii jsem celý život volit nemohl. Jak se volby blíží, je důležité odmítnout nenávistné projevy, dezinformace a šíření negativních nálad na internetu,“ dodal princ Harry.

V jejich téměř dvouminutovém videu natočeném pro americký časopis Time ani jednou nepadlo jméno Trump nebo Biden. Přesto je jasné, pro koho horují. A pochopil to i současný prezident. „Nejsem její fanoušek. A chtěl bych říct, už to možná slyšela, že přeju Harrymu hodně štěstí, protože ho bude potřebovat,“ reagoval americký prezident Donald Trump.

Pozdvižení v Británii

Agitace americko-britského páru v nadcházejících volbách v USA vyvolala kritiku i v Británii. Podle Buckinghamského paláce princ Harry už není pracující člen rodiny a jeho výroky jsou tak osobního charakteru. Britští novináři si ale servítky neberou.

„To, že princ Harry strká nos do amerických voleb a vlastně říká Američanům, aby volili proti Trumpovi, je pro člena královské rodiny nepřípustné,“ napsal na Twitter moderátor ranní show ITV Piers Morgan.

Tradice neutrality je v Británii silně zakořeněná. „Členové královské rodiny se nevyjadřují k politické aktivitě a sami žádnou takovou aktivitu nevyvíjejí. Stojí nad politikou proto, aby nemohli být obviněni, že straní jedné, druhé nebo další straně,“ vysvětlil odborník na britskou královskou rodinu Jindřich Forejt.

Meghan s Harrym způsobili už v lednu doslova revoluci, když se zřekli královských povinností. Členy královské rodiny však zůstávají nadále, i když žijí v Kalifornii.

Forejt: Princ Harry neví, co je to normální život

„Trochu jsem prince Harryho ve videu k prezidentské kampani čekal, protože jeho manželka to už avizovala. Oba dva v Americe představují pozici celebrit, což je něco jiného, než na co byli zvyklí ve Spojeném království,“ uvedl v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS bývalý šéf protokolu prezidentů České republiky a znalec britské monarchie Jindřich Forejt. Dodal, že i když princ Harry opakovaně tvrdil, že chce žít normální život, tak pravděpodobně vůbec neví, co to znamená.

Podle Forejta Britové dříve viděli prince Harryho jako „roztomilého a zrzavého uličníka, který občas zlobil“. A když zlobil moc, tak se vždy dokázal omluvit a měl v sobě něco, co Brity přitahovalo. „To se teď změnilo. Lidé mají možná pocit, že jim USA jejich milovaného ukradly. Z některých Harryho vyjádření totiž nepřímo vyplývá, že si chce zařídit americké občanství,“ vysvětlil Forejt.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky jsou povinné venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky jsou povinné venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

reklama
Postele pro polní nemocnici už jsou na cestě, pronájem Letňan má stát desítky milionů
Chceme dítě, nejsme přece blázni, slýchává psychoterapeutka kvůli umělému oplodnění
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Další články
reklama
reklama