reklama

Harry a Meghan nepřímo podpořili Bidena. Sklízí za to kritiku od Trumpa i v Británii

Britský princ Harry a jeho americká manželka Megan nepřímo naznačili, že jejich preference v prezidentských volbách v USA míří spíš k Joemu Bidenovi. Trump reagoval slovy, že není zrovna Meghanin fanoušek. Princ Harry, který v USA stejně volit nemůže, si kvůli tomu však vysloužil kritiku doma. Není totiž zvykem, aby se členové britské královské rodiny vyjadřovali k politickému dění.

reklama

„Když volíme, jde o naše hodnoty, jsou slyšet naše hlasy. Váš hlas znamená, že na vás záleží, zasloužíte si být vyslyšeni,“ vyzvala Meghan, vévodkyně ze Sussexu. „V těchto volbách v USA volit nemůžu, ale ani v Británii jsem celý život volit nemohl. Jak se volby blíží, je důležité odmítnout nenávistné projevy, dezinformace a šíření negativních nálad na internetu,“ dodal princ Harry.

V jejich téměř dvouminutovém videu natočeném pro americký časopis Time ani jednou nepadlo jméno Trump nebo Biden. Přesto je jasné, pro koho horují. A pochopil to i současný prezident. „Nejsem její fanoušek. A chtěl bych říct, už to možná slyšela, že přeju Harrymu hodně štěstí, protože ho bude potřebovat,“ reagoval americký prezident Donald Trump.

Pozdvižení v Británii

Agitace americko-britského páru v nadcházejících volbách v USA vyvolala kritiku i v Británii. Podle Buckinghamského paláce princ Harry už není pracující člen rodiny a jeho výroky jsou tak osobního charakteru. Britští novináři si ale servítky neberou.

„To, že princ Harry strká nos do amerických voleb a vlastně říká Američanům, aby volili proti Trumpovi, je pro člena královské rodiny nepřípustné,“ napsal na Twitter moderátor ranní show ITV Piers Morgan.

Tradice neutrality je v Británii silně zakořeněná. „Členové královské rodiny se nevyjadřují k politické aktivitě a sami žádnou takovou aktivitu nevyvíjejí. Stojí nad politikou proto, aby nemohli být obviněni, že straní jedné, druhé nebo další straně,“ vysvětlil odborník na britskou královskou rodinu Jindřich Forejt.

Meghan s Harrym způsobili už v lednu doslova revoluci, když se zřekli královských povinností. Členy královské rodiny však zůstávají nadále, i když žijí v Kalifornii.

Forejt: Princ Harry neví, co je to normální život

„Trochu jsem prince Harryho ve videu k prezidentské kampani čekal, protože jeho manželka to už avizovala. Oba dva v Americe představují pozici celebrit, což je něco jiného, než na co byli zvyklí ve Spojeném království,“ uvedl v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS bývalý šéf protokolu prezidentů České republiky a znalec britské monarchie Jindřich Forejt. Dodal, že i když princ Harry opakovaně tvrdil, že chce žít normální život, tak pravděpodobně vůbec neví, co to znamená.

Podle Forejta Britové dříve viděli prince Harryho jako „roztomilého a zrzavého uličníka, který občas zlobil“. A když zlobil moc, tak se vždy dokázal omluvit a měl v sobě něco, co Brity přitahovalo. „To se teď změnilo. Lidé mají možná pocit, že jim USA jejich milovaného ukradly. Z některých Harryho vyjádření totiž nepřímo vyplývá, že si chce zařídit americké občanství,“ vysvětlil Forejt.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Sourozenci vjeli pod vlak, 15letý Daniel nepřežil. Rodiče se modlí za přežití dcery

Tragická nehoda na Frýdecko-Místecku si vyžádala život 15letého Daniela. Ten minulou neděli cestoval společně se svou starší sestrou Nikolou autem, když je na železničním přejezdu v obci Ropice srazil vlak. Sourozenci byli s těžkými zraněními převezeni do nemocnice. Zachránit chlapce se lékařům již nepodařilo. Jeho rodiče se teď rozhodli pro dobrý skutek a chlapcovi orgány poskytnou k dárcovství.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama