Harry a Meghan nepřímo podpořili Bidena. Sklízí za to kritiku od Trumpa i v Británii

Britský princ Harry a jeho americká manželka Megan nepřímo naznačili, že jejich preference v prezidentských volbách v USA míří spíš k Joemu Bidenovi. Trump reagoval slovy, že není zrovna Meghanin fanoušek. Princ Harry, který v USA stejně volit nemůže, si kvůli tomu však vysloužil kritiku doma. Není totiž zvykem, aby se členové britské královské rodiny vyjadřovali k politickému dění.

„Když volíme, jde o naše hodnoty, jsou slyšet naše hlasy. Váš hlas znamená, že na vás záleží, zasloužíte si být vyslyšeni,“ vyzvala Meghan, vévodkyně ze Sussexu. „V těchto volbách v USA volit nemůžu, ale ani v Británii jsem celý život volit nemohl. Jak se volby blíží, je důležité odmítnout nenávistné projevy, dezinformace a šíření negativních nálad na internetu,“ dodal princ Harry.

V jejich téměř dvouminutovém videu natočeném pro americký časopis Time ani jednou nepadlo jméno Trump nebo Biden. Přesto je jasné, pro koho horují. A pochopil to i současný prezident. „Nejsem její fanoušek. A chtěl bych říct, už to možná slyšela, že přeju Harrymu hodně štěstí, protože ho bude potřebovat,“ reagoval americký prezident Donald Trump.

Pozdvižení v Británii

Agitace americko-britského páru v nadcházejících volbách v USA vyvolala kritiku i v Británii. Podle Buckinghamského paláce princ Harry už není pracující člen rodiny a jeho výroky jsou tak osobního charakteru. Britští novináři si ale servítky neberou.

„To, že princ Harry strká nos do amerických voleb a vlastně říká Američanům, aby volili proti Trumpovi, je pro člena královské rodiny nepřípustné,“ napsal na Twitter moderátor ranní show ITV Piers Morgan.

Tradice neutrality je v Británii silně zakořeněná. „Členové královské rodiny se nevyjadřují k politické aktivitě a sami žádnou takovou aktivitu nevyvíjejí. Stojí nad politikou proto, aby nemohli být obviněni, že straní jedné, druhé nebo další straně,“ vysvětlil odborník na britskou královskou rodinu Jindřich Forejt.

Meghan s Harrym způsobili už v lednu doslova revoluci, když se zřekli královských povinností. Členy královské rodiny však zůstávají nadále, i když žijí v Kalifornii.

Forejt: Princ Harry neví, co je to normální život

„Trochu jsem prince Harryho ve videu k prezidentské kampani čekal, protože jeho manželka to už avizovala. Oba dva v Americe představují pozici celebrit, což je něco jiného, než na co byli zvyklí ve Spojeném království,“ uvedl v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS bývalý šéf protokolu prezidentů České republiky a znalec britské monarchie Jindřich Forejt. Dodal, že i když princ Harry opakovaně tvrdil, že chce žít normální život, tak pravděpodobně vůbec neví, co to znamená.

Podle Forejta Britové dříve viděli prince Harryho jako „roztomilého a zrzavého uličníka, který občas zlobil“. A když zlobil moc, tak se vždy dokázal omluvit a měl v sobě něco, co Brity přitahovalo. „To se teď změnilo. Lidé mají možná pocit, že jim USA jejich milovaného ukradly. Z některých Harryho vyjádření totiž nepřímo vyplývá, že si chce zařídit americké občanství,“ vysvětlil Forejt.

Tagy: