Státní zástupce ve čtvrtek navrhl podnikateli a lobbistovi Romanu Janouškovi trest vězení sedm až osm let v případu údajně neoprávněných úhrad pro společnost Chambon. Lékařku Soňu Pekovou chce poslat za mříže na 7,5 až 8,5 roku, další tři obžalované by měl soud potrestat nepodmíněnými tresty od sedmi do devíti let. Všichni měli podvodně vylákat od zdravotních pojišťoven stamiliony korun, u soudu ale vinu popřeli.
Společnost Chambon, ve které většina obžalovaných působila, prováděla podle státního zástupce Alexandra Dadama v letech 2009 až 2011 nejprve přes jinou laboratoř, a pak i sama vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie. Protože k tomu neměla oprávnění, účtovala pojišťovnám za analýzu lidské DNA, která je dražší.
Lobbista Janoušek nastoupil do vězení. Policie po něm předtím vyhlásila pátrání
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil ve čtvrtek do vězení, potvrdila mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová. Podle České televize (ČT) dorazil muž do pražské pankrácké věznice. O tom, že se podnikatel musí vrátit zpět do výkonu trestu, rozhodl Vrchní soud v Olomouci. Podle něj jeho zdravotní stav pobytu ve vězení nebrání.
Peková podle žalobce „zatajila skutečnou povahu vyšetření“, které Chambon vykonávala. „Činila tak záměrně,“ uvedl v závěrečné řeči. Společnost pak podle žalobce zasílala pojišťovnám takové informace, na základě kterých nemohly zjistit, co laboratoř dělá.
Státní zástupce kvůli tomu obžaloval Pekovou, doktora Tomáše Kozáka a podnikatele Petra Ullricha a Luboše Paška z podvodu. Podle obžaloby od zdravotních pojišťoven podvodně vylákali přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů se získat snažili. Hrozí jim až desetileté vězení.
Nejvyšší trest požaduje žalobce pro Ullricha, kterého chce poslat do vězení na osm až devět let. Ostatním navrhuje tresty od sedmi, respektive 7,5 roku, do osmi let. Paškův advokát Prokop Beneš, který se jako jediný z právníků dostal k přednesu části své závěrečné řeči, označil navrhované tresty za drakonické.
Peková si za svými výkony stojí
Právníci obžalovaných na počátku hlavního líčení uvedli, že v laboratoři Chambon pracovali elitní odborníci, kteří ve svém oboru představovali absolutní špičku. Společnost dělala diagnostiku nehumánního genomu. Protože na diagnostiku neexistoval v sazebníku výkonů přesný kód k proplacení pojišťovnami, účtovali stejně jako řada dalších zařízení za nejpodobnější úkon.
„Scestná je představa o výjimečnosti Chambon,“ prohlásil ve čtvrtek státní zástupce. Stejnou činnost jako laboratoř podle něj poskytovala i jiná zařízení.
Peková: Jsem politický trotl, moje kandidatura je jen gesto. Babiš je diktátor
Molekulární genetička Soňa Peková se rozhodla kandidovat do Poslanecké sněmovny za hnutí Švýcarská demokracie. I tak se sama považuje za politického trotla a tvrdí, že do Sněmovny skutečně nechce a jde jen o gesto. Uvedla to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Dále hodnotila fungování vlády Andreje Babiše, kterého označila za diktátora. Česko pod jeho vládou podle ní směřuje k neomarxistické diktatuře. V rozhovoru vysvětluje dále i to, proč byly jednotlivé vlny covidu způsobeny rozdílným virem.
Podle právníků nevznikla v případu žádná škoda, neboť pojišťovny byly povinny výkony hradit. Dělaly to a nikdy oprávněnost laboratoře nezpochybnily. Pojišťovny se však u soudu přihlásily s nárokem na náhradu škody.
Peková prohlásila, že byla Chambon nejlepší laboratoří svého druhu a že si za jejími výkony stojí. Podnikatel Ullrich vypověděl, že firma jednala vždy transparentně, její metody pomáhaly zachraňovat životy a o její služby byl obrovský zájem ze strany nemocnic i lékařů. Janoušek se podle svého právníka Lukáše Trojana staral o investice firmy a podrobnosti o technické činnosti společnosti neznal.
Janoušek, který byl akcionářem Chambonu, se podle obžaloby nechal ve společnosti formálně zaměstnat jako ekonomicko-právní poradce. Od června 2009 do ledna 2011 si nechal vyplatit 62,5 milionu korun. Je obžalován z podílnictví, protože si podle žalobce nechal posílat peníze z trestné činnosti. Hrozí mu až osmiletý trest.
Janoušek byl již odsouzen k čtyřapůlletému vězení za úmyslné sražení ženy autem. Zatím ale strávil za mřížemi kvůli svému zdravotnímu stavu jen zhruba rok a čtvrt. Muž na počátku měsíce podal k pražskému městskému soudu žádost o započítání doby přerušení trestu do celkové doby výkonu trestu. Pokud by soud žádosti vyhověl, mohl by Janoušek být z vězení zřejmě propuštěn.