Město, které prý přežije i konec světa. Louny se pyšní krásným historickým centrem i Stavbou roku

Louny mají zajímavé historické centrum

Nesmrtelné Louny

Louny jsou označovány jako „jižní brána Českého středohoří“ nebo „Perla na řece Ohři“ a leží v Dolnooharské tabuli na řece Ohři. Najdete je v severozápadních Čechách v Ústeckém kraji, přibližně 50 km od Prahy. Někteří husité věřili, že jsou i městem, které přežije i konec světa. Pokud jste toto královské město ještě nenavštívili, budete nejspíš překvapeni, co všechno tu na vás čeká. Od historického centra ohraničeného z velké části hradbami, až po moderní sportoviště, za která by se nemusely stydět ani mnohem větší města. Na své si tu ale přijdou i milovníci umění nebo turistiky.

Královským městem se Louny staly za vlády Přemysla Otakara II. Vrcholem bylo pro město období husitských válek. V tu dobu dokonce Louny patřily mezi chiliastická města, což jim prý zaručovalo nesmrtelnost. „Radikální husité věřili, že Louny přežijí i konec světa. Já vždycky říkám, že Louny je dobrá adresa, protože podle téhle vize máme naději, že zvládneme toho hodně,“ vypráví historik Michal Pehr v pořadu Prima Česko.

A to se v historii několikrát potvrdilo. Louny například na začátku 16. století čelily velkému požáru. Většina budov tehdy lehla popelem, včetně místního kostela. Zůstala ale část kostelní věže a tak k ní postavili kostel nový - Chrám svatého Mikuláše. Jde o jednu z nejcennějších budov v Lounech.

Věž chrámu svatého Mikuláše je vysoká 61,5 metru a do šířky to je v celém obvodu 9,3 metru. Až nahoru si vyšlápnete 180 schodů. Po cestě, těsně pod vrcholem, vás čeká malá zastávka v bytě hlásného. Ten měl za úkol hlídat město a ohlašovat případné požáry.

Podle vyprávění místních žil v malé místnosti, choval zde králíky, kozu a bydlela tady s ním i jeho manželka. Poslední hlásný skončil v roce 1945, vyhodili ho komunisté a on po 14 dnech zemřel. Mimochodem, kozu ve věži prý hlásný choval proto, že právě kozí mléko mělo pomoci uhasit případný požár. Těsně před vrcholem jsou schody už tak strmé, že musíte lézt skoro po čtyřech. Výhled ale stojí za to.

V Lounech si přijdou na své i milovníci umění. Zajít si můžete do galerie, kde v současnosti najdete výstavu Hra. A jak už název napovídá, je vhodná pro všechny věkové kategorie. „Probíhá ve třech patrech, to horní patro je otevřené v podstatě z ulice a představuje takovou velkou hernu. Jednotlivá hrací místa jsou vázána na předměty, které jsou součástí naší sbírky,“ popisuje Lucie Barvínek Šiklová, hlavní kurátorka Galerie Benedikta Rejta v Lounech.

A jen o pár desítek metrů dál najdete místní muzeum a výstavu zkamenělého lesa. Jde o jednu z největších výstav zkamenělého dřeva ve střední Evropě. „Jsou tady hlavně místní nálezy, ale také ukázky z celého světa,“ říká Jaroslav Havrlant, historik působící v Muzeu Louny.

Teď už se ale od zkamenělin přesuneme k vodě. Pokud jste milovníky minerálních pramenů, najdete jeden i tady v Lounech. Jde dokonce o nejhlubší v České republice. Dosahuje hloubky 1200 metrů. Voda se s dobrými výsledky používala při léčení zánětů dýchacích cest, trávicího ústrojí, močových cest a žlučníku. Osvědčila se i při podávání částečných koupelí a obkladů při léčení ekzémů a bércových vředů.

V Lounech si můžete i dobře zasportovat. Mají tu plaveckou halu, která dokonce získala titul Stavba roku 2021.

A pokud místo plavání raději jezdíte na skatu, od července je tu k dispozici nový skatepark. „Prvky a kombinace těch prvků jsou velmi unikátní i pro pořádání skatecampů a skate entertainment akcí, takže my na to určitě nějak navážeme,“ říká Milan Rychtařík, starosta Loun.

Louny a okolí byly vždy spíše zemědělský region. Jsou známé produkcí vysoce kvalitního chmele. Chmel rostl v regionu patrně odnepaměti, jeho pěstování ale ještě v devadesátých letech 18. století nepřesáhlo potřeby nejbližšího okolí. Později ale stoupla po chmelu poptávka v zahraničí a s tím se rychle zvýšila výměra chmelnic.

Louny jsou jednoduše městem pro každého. Jestli nevěříte, nejlépe se o tom přesvědčíte sami na vlastní kůži. Ale tohle rozhodnutí už záleží na vás.

Tagy:
požár výstava konec světa Louny Česko Husitské války Přemysl Otakar II. Prima město umění, kultura, zábava a média společenská rubrika