reklama

Mezi Mařkou po interrupci a Zemanem není rozdíl. Mají právo na soukromí, říká Pafko

Mezi ženou, která chce podstoupit interrupci, a prezidentem není rozdíl, zdůrazňuje břišní lékař Pavel Pafko. „Oba mají právo na soukromí a musí dát k poskytnutí informací o svém zdravotním stavu souhlas,“ dodal v pořadu K věci na CNN Prima NEWS chirurg, který operoval bývalého prezidenta Václava Havla.

reklama

Prezident Miloš Zeman zůstává hospitalizován na jednotce intenzivní péče v Ústřední vojenské nemocnici, kam byl převezen v neděli. Jeho diagnóza je však i nadále pro veřejnost záhadou. Podle Pafka všichni lékaři, kteří promovali v České republice, víceméně souhlasí s Hippokratovou přísahou. „Jedna z myšlenek je, že to, co vidím nebo slyším ve vztahu k pacientovi bez jeho souhlasu nepodám nikomu jinému,“ vysvětlil chirurg.

„Představme si nechtěné těhotenství a mladá žena se rozhodne pro interrupci. Přeje si, aby její důstojnost a soukromí vyšlo najevo? V čem se Mařka liší od prezidenta? V ničem. Nepřeje si, aby do jeho souhlasu a soukromí někdo zasahoval,“ dodal Pafko.

Prezident versus ministryně

Na případné námitky, že zmíněná žena není velitelkou ozbrojených vojsk a nemůže ovlivnit sestavování vlády po nedávných volbách, Pafko uvedl: „Prezident je nejvyšší velitel české branné moci. Co kdyby paní ministryně obrany šla na interrupci a nemohla by vykonávat funkci? Může se to stát? Může. Je vhodné vykládat o tom, že bude neschopná práce, protože jde na interrupci? Bez jejího vědomí v žádném případě.“

„Můžete o mně vědět, jestli jsem práceschopný, ale já rozhodnu, jestli řeknu, s čím ležím v nemocnici,“ doplnil Pafko.

Tagy:
prezident lékař zdravotní stav Miloš Zeman jednotka intenzivní péče Pavel Pafko K věci chirurg Ústřední vojenská nemocnice interrupce právo na soukromí

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama