Prima Mazlíček: Jóga se psy
Chcete-li se cítit dobře, neměl by ve vašem denním režimu chybět pohyb a stejně je tomu i u domácích mazlíčků. Ti potřebují ve svém denním programu zábavu a cvičení možná ještě více než lidé. Ideální je, pokud propojíte své pohybové aktivity s těmi, které budou bavit i vaše čtyřnohé kamarády. Takovým cvičením je například jóga s domácími mazlíčky, jež právě zažívá boom po celém světě. Právě na dnešní den připadá Mezinárodní den jógy a my jsme nechyběli na akci, kde jóga s mazlíčky probíhala. Brzy se můžete těšit na reportáž, která vám průběh cvičení s pejskem či kočičkou přiblíží.
Pohyb a kvalitní vyvážená strava je základem každého zdravého organismu a je klíčová nejen u psů, ale i koček. Díky aktivnímu životu jsou zvířata odolnější, mají optimální váhu, netrápí je obezita a s ní spojené zdravotní neduhy. Jsou aktivnější, hravější a hlavně zdravější. „Nešvar některých majitelů spočívá v tom, že svému chlupatému mazlíčkovi chtějí takzvaně dopřát. Podsouváním různých dobrot a podáváním nekvalitní a hlavně nevhodné stravy svému zvířeti akorát nevědomky ubližují. Následně se dostávají do začarovaného kruhu, kdy jsou zvířata obézní a nechtějí se hýbat, jelikož jim pohyb může způsobovat různé obtíže. Každé kilo (u drobných koček každé deko) je pro domácího mazlíčka velkou zátěží, která výrazně ovlivňuje jeho fungování,“ vyjadřila se veterinářka Aneta Bártová.
MVDr. Aneta Bártová Zdroj: se svolením společnosti MARS
Pro každého zodpovědného majitele je zdraví jeho mazlíčka prioritou. K tomu, aby zvíře prospívalo, je důležité zajistit mu správný objem kvalitní stavy, dostatek pohybových aktivit a soustředit se i na péči o jeho mentálního zdraví,“ přiblížila veterinářka filozofii značky krmiva pro kočky a psy Perfect Fit.
Cvičení pro každou tlapku
Aktivně strávený čas se svým mazlíčkem má jen samé klady. Ať už vyberete jakýkoliv sport či zábavu, poraďte se s odborníkem, že je pro vašeho mazlíčka vhodný. I pohyb u zvířat má totiž své zásady, které je nutné dodržovat. Málokdo například ví, že mazlíčka je potřeba před výkonem zahřát a po výkonu zchladit.
„Stejně jako u lidí, je i u zvířat po fyzické aktivitě (kdy jsou svaly zahřáté) ideální zařadit strečink. Eventuálně svaly zahřát masáží. Vždy protahujte i antagonistické skupiny svalů (které jsou zodpovědné za protichůdný pohyb, provádějí v kloubu flexi a extenzi – jeden sval se natáhne a druhý stáhne), a pokud se pejsek věnuje sportu se specifickým pohybem, zařaďte do domácího cvičení i kompenzační cviky, aby nedocházelo k jednostrannému zatížení určitých částí těla. Zátěž se v trochu jiném smyslu dotýká i mazlíčků s nadváhou, kteří mohou trpět onemocněním kloubů a kostí, nadměrně zatěžují srdce i dýchací ústrojí. Obézním mazlíčkům by mohl nepřiměřený pohyb přitížit, proto fyzické aktivity zařaďte pozvolna. Motivací pro vás i vašeho mazlíčka může být skutečnost, že každých shozených 10 % hmotnosti znamená zbavení se 30 % bolesti pohybového aparátu. Udržovat psa v optimální kondici se tedy opravdu vyplatí,“ řeklaveterinární fyzioterapeutka Zuzana Jeddai, CSART z kliniky PhysioDOG.
Mazlíčka můžete zapojit do mnoha aktivit, která by vás na první dobrou ani nenapadly Zdroj: se svolením společnosti MARS
Stačí si vzít do ruky pamlsky a psa zapojit do cvičení Zdroj: se svolením společnosti MARS
Pes je tady s vámi a ne pro vás. Myslete na jeho fyzické i duševní blaho Zdroj: se svolením společnosti MARS
Značka Perfect Fit se snaží apelovat na majitele zvířat, aby s nimi trávili svůj čas aktivně a smysluplně Zdroj: se svolením společnosti MARS
Jak zařadit pohyb do denního programu
Každodenním základem pro naše psí parťáky je alespoň jedna delší procházka. Existuje ale spousta dalších aktivit, které vás rozhýbou a při nichž si užijete společnou zábavu, a navíc prohloubíte vzájemný vztah. Takovým sportem může být například agility, kdy pes zdolává různé překážky. Tanečníci zase mohou vyzkoušet dogdancing, zahrát si můžete i dogfrisbee – klasické házení talířem –, skvělé jsou i psí dostihy a s opravdu náruživými plemeny se můžete vydat vstříc dogtrekkingu neboli delší túře, při níž rozvíjíte vzájemné pochopení mezi vámi a svým parťákem. Při výběru sportu vnímejte i rizika, která z něho pramení. Při náročných sportech, jako jsou například agility nebo flyball, namáhají psi různé části pohybového aparátu.
Pohyb by měl být součástí denního programu i koček – obzvlášť dbát bychom na něj měli u těch, které žijí pouze v bytě. Kočky jsou od přírody lovci a potřebu pohybu mají danou geneticky. Jejich chovatelé by si s nimi měli často hrát a podporovat je v aktivitě, například hračkami, které probudí zvědavost a zajistí interakci. Kočka také ocení, bude-li mít doma různé schovávačky a prolézačky, aby se mohla pohybovat i ve výškách. Odměnou po vydařené sportovní hře může být krátká masáž, díky níž se majitelé koček zbaví nahromaděného stresu a završí tak společné strávené chvíle.
Jóga se dá cvičit i s kokou Zdroj: se svolením společnosti MARS
Je třeba vybrat aktivitu, která bude bavit i vás Zdroj: se svolením společnosti MARS
Značka Perfect Fit se snaží apelovat na majitele zvířat, aby s nimi trávili svůj čas aktivně a smysluplně Zdroj: se svolením společnosti MARS
Jóga pro lidi, kočky i psy
O tom, že cvičení má pozitivní vliv na tělo i mysl, není pochyb. Světem nyní hýbe trend, který má na naši pohodu ještě o něco hlubší vliv. Je to společné cvičení jednoduchých ásan s domácími mazlíčky, jenž má hned několik výhod. Jednak je to příležitost k posílení vzájemného pouta, jednak je jóga známá svými relaxačními a protistresovými účinky. Tím, že budete jednotlivé pózy cvičit se svým mazlíčkem, mu umožníte rozvíjet flexibilitu, pohyblivost a sílu. Přidejte se k iniciativě značky krmiva Perfect Fit pro kočky a psy a vyzkoušejte společně sedm jednoduchých ásan, díky nimž si vytvoříte skvělý základ pro každodenní cvičení, a navíc vnesete do svého domova uklidňující prostředí a harmonii.
Cvičení jógy se zvířaty se začala značka Perfect Fit věnovat s ohledem na filozofii zdraví celého těla, protože věří, že komplexním přístupem k domácímu mazlíčkovi dosáhneme spokojenosti v každé fázi jeho života, a to právě prostřednictvím přístupu založeném na správné výživě, dostatečném pohybu a duševní stimulaci.
Pohybem proti separační úzkosti
Věděli jste, že domácí mazlíčci, zejména psi, mohou trpět separační úzkostí? Je to celkem přirozený jev, protože psi jsou sociální tvorové, kteří mají tendenci vytvářet si s lidmi silné pouto. Když jsou od svých majitelů či členů rodiny odděleni, mohou se cítit osaměle. U citlivých psů může separační úzkost způsobit také změna denních aktivit, prostředí a nedostatek předvídatelnosti.
Psí trenér radí: Jak na přivolání a kdy pustit psa v lese na volno?
Trénink, trénink a zase trénink – to stojí podle psího trenéra Tomáše Nusharta za úspěchem v podobě spolehlivého přivolání psa. „Pachy zvěře jsou pro psy jedny z největších rušivek, což znamená něco, co zařídí, že nás v tu chvíli neposlouchají a utečou pryč,“ říká Nushart s tím, že les je pro psa nejtěžší zkouškou.
„Na vině je mnohdy také nedostatek mentální stimulace a fyzické aktivity, který může vést až k frustraci. Obdobně jako u lidí rovněž u psů mají fyzické aktivity vliv na duševní zdraví, které je podstatné pro celkovou životní pohodu. Trávíte-li každý den minimálně osm hodin v práci, nespoléhejte na to, že se pes doma zabaví. Dbejte na to, aby součástí vašeho společného harmonogramu byla každý den alespoň půlhodinová aktivita,“ říká trenér a propagátor pozitivní výchovy psů Tomáš Nushart.
Jak vypadá moderní trénink podle Tomáše Nusharta:
- Moderní trénink je trénink úspěchem. Nastavujte situace tak, aby je pes mohl zvládnout, tyto úspěchy odměňujte.
- Odměna není uplácení, nýbrž pozitivní posílení. Chování, které odměňujeme, se bude opakovat s větší pravděpodobností.
- V moderním tréninku netrestáme komunikaci. Pokud na vás pes vrčí, má k tomu nějaký důvod. Na nás je tento důvod zjistit. Trestáním komunikace můžeme psa naučit „nekomunikovat“ a právě nekomunikující psi jsou ti, kteří „zničehonic“ kousnou.
- Psi tu nejsou pro nás, ale s námi.
- Moderní trénink nespočívá v absenci hranic. Například nenechává psy běhat na volno, pokud nemají kvalitní přivolání.
- Moderní trénink bere v potaz fyziologické potřeby psa, potřebu bezpečí, zdravotní stav zvířete a další důležité faktory, které respektuje.