CNN Prima News Michal Skořepa

Michal Skořepa

Výpis příspěvků ke štítku „Michal Skořepa“

Koruna, nebo euro? Odborníci řekli, jak by Čechy před inflací ochránila společná měna

Zatímco inflace v České republice nezadržitelně míří k 15 procentům, průměr eurozóny je asi poloviční. Jinak řečeno Češi, kteří v peněženkách nosí koruny, čelí přibližně dvojnásobnému tempu zdražování zboží a služeb než lidé, kteří k placení používají euro. Znamená to, že by si právě jednotná evropská měna dokázala poradit s českou inflací lépe než koruna?

Ekonom Skořepa: Vláda může inflaci řešit. Srazila by ale část domácností na kolena

Vysokou inflaci se vláda snaží krotit, podle analytika České spořitelny a ekonoma Michala Skořepy však může sáhnout i k drakoničtějšímu řešení. Například zvýšit daně nebo změnit zákon o důchodech. Tím by však část domácnosti srazila na kolena, vysvětlil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza varoval, že zdražování bude pokračovat.

Marksová: České ženy s dětmi to nemají jednoduché. Nával Ukrajinek by to mohl změnit

Když mluvíme o uprchlících z Ukrajiny, v drtivé většině jsou to ženy s dětmi. Pokud je chce český pracovní trh vstřebat, bude se tomu muset přizpůsobit, podotkla bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Kvantitativně je ale na to trh připraven, dodal v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

Do pohybu se nedala levná pracovní síla, ale nešťastní lidé, říká Středula o Ukrajincích

Ukrajincům, kteří do Česka uprchnou před ruskou invazí, je potřeba pomoci. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS se na tom shodli předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza a ekonomický analytik České spořitelny Michal Skořepa. Podle Středuly neproudí z Ukrajiny levná pracovní síla, jak by někteří mohli uprchlíky vnímat, ale nešťastní lidé.

Čeká nás cenové tsunami. Nebude se týkat jen energií, ale všeho, varuje Středula

S novým rokem další zdražení. Taková je predikce předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly, kterou pronesl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. „Čeká nás cenové tsunami, které si lidé neumí představit. Zatím si myslí, že se to týká jen energií, ale zdražení se ve skutečnosti propíše do všech služeb a výrobků,“ podotkl.

Experti k systému penzí: Nastavit automat a nepřidávat důchodcům nad rámec zákona

Český penzijní systém je za současného nastavení dlouhodobě neudržitelný. Podle tři roky starého varování Národní rozpočtové rady Česku kvůli tomu hrozí do padesáti let nárůst veřejného dluhu na 230 procent hrubého domácího produktu. Většina ekonomů oslovených redakcí CNN Prima NEWS proto doporučuje co nejrychlejší prosazení změn, které by riziko finanční nestability důchodového systému zažehnaly.