V posledních týdnech je u nás poptávka po pronájmech téměř stoprocentně vyšší. Například v Německu se za bydlení v pronájmu nestydí a peníze investují jinam, Češi možná spějí k podobné situaci. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl Hendrik Meyer, výkonný ředitel portálu Bezrealitky.cz.
Hypotéky jsou nejdražší za poslední dva roky. Úrokové sazby nejspíš i nadále porostou. Podle Meyera jim za posledních čtyři až šest týdnů extrémně vzrostla poptávka po pronájmech. „To se očekávalo už v létě. Celý rok lidé chtěli rychle prodat, dokud jsou ceny, kde jsou, nebo rychle koupit a situaci vyřešit. Na druhou stranu si ti, co se do koupě nepustili, uvědomili, že na to nějakou dobu mít nebudou, a tak jdou spíš do pronájmu. Tam nyní vidíme poptávku skoro stoprocentně vyšší. Měsíčně máme tak 80 tisíc poptávek po pronájmech,“ popsal Meyer.
Bláznivé hypotéky: Úvěry na bydlení dál zdražují, zájem o ně ale v říjnu vzrostl
Průměrná sazba u hypotečních úvěrů roste už osmý měsíc v řadě. V říjnu vystoupala na 2,54 procenta, což bylo o 0,11 procentního bodu více než v září. Objem poskytnutých úvěrů na bydlení tuzemskými bankami však meziměsíčně stoupl asi o 1,5 miliardy korun. Lidé se zřejmě obávají, že hypotéky budou dále zdražovat a chtějí využít stále ještě poměrně příznivých podmínek pro jejich získání.
Vyplatí se tedy ještě nemovitosti kupovat? „To musí každý rozhodovat individuálně podle životní situace, ve které je. Jsem z Německa a tam je to tak, že polovina lidí celý život žije v podnájmu a přijde jim to úplně normální. V Německu si zvykli na to, že pronájem je normální věc a nestydí se za to. Volné prostředky mohou využít na spoustu jiných investic,“ pokračoval Meyer.
Hradba nejistoty
„Je možné, že jsme v bodě, že i v Čechách si lidé postupně uvědomují, že jim nic jiného nezbude, než bydlet v pronájmu. Ale přijdou i na to, že to není nic špatného,“ dodal Meyer.
Ekonom České spořitelny Michal Skořepa upozornil, že český a německý trh je rozdílný. „Pochopil jsem, že problém českého nájemního trhu je v tom, že je (mezi pronajímateli a zájemci) obrovská hradba nejistoty. V Německu mají daleko propracovanější systém toho, že nájemník zdaleka není tak nepopsaný list. Existuje tam specializovaná agentura, která nájemníky známkuje. Německé soudy daleko rychleji řeší spory. U nás se to táhne na léta,“ uvedl Skořepa. Dodal, že německý sytém je úžasný vzor do budoucna.
„Nájemci sami mají zájem o sobě dát co nejvíce vědět. Třeba v Praze se na jeden byt hlásí desítky lidí. Je to proces, který se musí dostat do hlavy nejen majitelů, ale i zájemců,“ sdělil Meyer.
Pozůstatek totality?
Viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký potvrdil, že podíl vlastnického bydlení se v České republice blíží k 80 %, v Německu je to 55 % a například ve Švýcarsku kolem 40 %. „Nahoře je Rumunko, kde to je 98 %, následuje Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko. Souhlasím s tím, že to je pozůstatek toho, že jsme dříve nemohli něco vlastnit,“ řekl Nidetzký.
„Ani na nájmu, ani na vlastnickém bydlení není nic špatného. Každý si to musí zvolit podle toho, jak mu to v dané situaci vyhovuje. Třeba u mladých lidí, kteří se chystají pracovat v zahraničí, svazování hypotékou úplně nedává smysl,“ doplnil Nidetzký.