Jak volí vaše peněženka - 26.1. v 18:00
Jak v dnešní době postižené ohromnou inflací udržet hodnotu svých peněz? Experti doporučují investovat. Ekonom Dominik Stroukal, analytik České spořitelny Michal Skořepa a odborník na známky Martin Němeček v pořadu Co na to vaše peněženka radili, kam nyní vložit své prostředky.
V normální době by si lidé běžně vybírali mezi investováním a spořením. „Dnes spoření ale moc nefunguje, takže nezbývá nic jiného než investování,“ vysvětlil s ohledem na současnou vysokou inflaci ekonom Dominik Stroukal. Uznává přitom, že při investování jde člověk do rizika, což může být zejména pro konzervativní osoby problém.
Každý člověk má svoji míru rizika jinde, což připouštějí rovněž expert na známky Martin Němeček a analytik České spořitelny Michal Skořepa. „Záleží na situaci. Jestli jsem sám, mám rodinu, čekám dítě... variant je mnoho,“ zmínil Skořepa. Osobně doporučuje jít cestou fondů, které si lze zařídit v bance. Podle něj je nejlepší poradit se s odborníky na místě.
„Akciový trh je rozkolísaný, dluhopisy nemají smysl. Poohlédl bych se po něčem alternativním,“ poznamenal Němeček. Investovat lze například právě do známek, na které je odborník. Ty v sobě ovšem skrývají možnou překážku. „U známek je jedno malé nebezpečí – že se z investora stává sběratel,“ řekl Němeček.
Člověk, který vlastní hodnotné známky, si je nakonec může chtít nechat. „Finální efekt nenastává, protože známky nakonec neprodá,“ uvedl Němeček s tím, že v tomto odvětví se pohybují zhruba tři sběratelé na jednoho investora.
Jak na kryptoměny?
Čím dál více lidí také zkouší investovat do kryptoměn. „Vždycky doporučuji každému si to vyzkoušet,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Stroukal. Podle něj by na ně lidé neměli nahlížet ani tak jako na investici, nýbrž jako na technologii. Trh s kryptoměnami pak označil za „Divoký západ“.
Nepříliš kladný pohled na kryptoměny má Skořepa. Obává se, že se pro ně najde využití primárně jen v kriminálním světě, stejně tak má za to, že hodnota například bitcoinu časem skončí na nule. V souvislosti s kryptoměnami pak zmínil, že u nich platí „teorie většího blázna“. „Zítra se najde ještě větší blázen, který to chce víc než já a já na tom tak vydělám,“ vysvětlil analytik České spořitelny.
Ani Němeček se ke kryptoměnám nestaví příliš shovívavě. „Na alternativních investicích se mi líbí, že jsou 3D, tedy že si na ně můžu sáhnout. U bitcoinu si můžu sáhnout leda na výpis,“ poznamenal expert na známky. Podle jeho mínění navíc vydělávání na kryptoměnách funguje pouze tak, že aby člověk něco získal, musí někdo jiný prodělat.