Zeman nebývale ostře o Fialovi: Zoufalý politik a lhář, který uráží inteligenci občanů
Miliardář chce stavět moderní superměsto. Vládnout v něm má hybridní kapitalismus Zdroj: Profimedia.cz
Miliardář chce stavět moderní superměsto. Vládnout v něm má hybridní kapitalismus Zdroj: Profimedia.cz
Vlivný americký miliardář Marc Lore představil plán supermoderního města pro pět milionů obyvatel, které by nejraději vystavěl v poušti. Metropole má být napěchovaná nejnovějšími technologiemi, udržitelnými projekty, zelení a ekologickou dopravou. Lore ale potřebuje peníze na výstavbu – asi 400 miliard dolarů (zhruba 8,6 bilionu korun).
V posledních letech se s utopickými plány na futuristické metropole roztrhl pytel. Zatímco v Egyptě staví v moderním duchu nové hlavní město a v Číně rýsují plány vzdušného ostrova, americký podnikatel Lore sní o stylové pouštní aglomeraci v USA. Muž, který působil v čele americké divize Walmartu a ve volném čase koupil klub v NBA, teď ve spolupráci s dánskými architekty představil první vizualizace projektu Telosa.
Město má vzniknout úplně od nuly, kdesi v poušti v Nevadě, Utahu, Idahu, Arizoně či Texasu. To ještě Lore neví. Celková rozloha pětimilionového města bude zřejmě 600 milionů metrů čtverečních. Metropole Telosa má být skutečným městem budoucnosti – energeticky soběstačná, ekologicky přívětivá a tamní vodovodní systém by měl být navržený tak, aby nikdy nevyschl. V souladu s posledními trendy dopravy budou vozidla v Telose elektrická a povětšinou autonomní, nebudou tedy potřebovat řidiče. Pro spalovací motory ve městě nebude místo.
Podle americké CNN bude ve městě dokonale budovaná občanská vybavenost. A to tím způsobem, aby se každý rezident Telosy mohl do 15 minut dostat do školy, práce či obchodu. Celé lokaci má pak vévodit okázalý mrakodrap.
Nové supermoderní město Telosa, které by chtěl uprostřed pouště stavět miliardář Marc Lore. Zdroj: Profimedia.cz
Zatímco se architekti a designéři starají o vzhled města, sám Lore už odhalil detaily ekonomického systému, jaký by chtěl v Telose nastavit. Americký podnikatel míní, že kapitalismus je v USA už vyčpělý a příjmová nerovnost stahuje zemi ke dnu. Na druhou stranu nevidí východisko ani ve vyšším zdaňování půdy a socialismu. Lore se tak rozhodl oba politické a ekonomické směry smíchat.
Americký podnikatel je zastáncem sdílené ekonomiky, která v posledních letech slaví úspěch po celém světě. Lidé si navzájem půjčují auta, domy či nářadí. Lore hodlá jít ještě dál – chce, aby lidé sdíleli půdu.
Would you move to the city of Telosa?
— Morning Brew ☕️ (@MorningBrew) September 7, 2021
- Brainchild of billionaire Marc Lore
- Named after the Greek word Telos, meaning “highest purpose”
- Will encourage the economic ideal of “equitism”
- Targeted for completion by 2030
- Projected cost: $400 billion pic.twitter.com/I5VNttaxEc
Tím, že budou všichni občané Telosy vlastnit půdu, na které vyrostou domy, budou v budoucnu shodně profitovat z její rostoucí hodnoty. Zároveň pak budou moci společně rozhodovat o dílčích projektech a expanzi města. Alespoň v to Lore doufá. „Bude to nejvíce otevřené, férové a inkluzivní město na světě,“ věští americký podnikatel.
První obyvatelé Telosy chce přivítat už v roce 2030. Jméno města je odvozeno od řeckého „telos“, což znamená „smysl života“ nebo „závěrečný cíl“.