reklama

Egypt staví supermoderní hlavní město pro vyvolené. Káhira skončí na druhé koleji

Egyptskou vládu a zemské elity čeká stěhování. Káhira je totiž příliš přelidněná a přestává plnit funkci hlavního města, proto ve státě vzniká nové. Supermoderní aglomerace má být domovem pro prezidenta, ministry i diplomaty. Nové hlavní město má oplývat luxusem a jen tak někdo si život v něm nebude moci dovolit.

reklama

Nové správní hlavní město (NAC) zatím nemá žádný oficiální název, někdy se mu pro zjednodušení říká Nová Káhira. Ta „stará“ je totiž za zenitem. Město je přelidněné, žije v něm 22 milionů lidí a do roku 2050 jich tam bude zřejmě dvakrát tolik.

Úřady ale nezvládají takový počet lidí na tak velkém prostoru kočírovat. Aby mohly svou funkci do jisté míry plnit ambasády, jsou často ulice kolem velvyslanectví uzavřené. Podle katarské Al-Džazíry je tak prakticky nemožné se bez komplikací dostat v Káhiře z bodu A do bodu B.

Žádný z těchto problémů nebude mít v Novém správním hlavním městě místo. Do supermoderní aglomerace, která vzniká 45 kilometrů východně od Káhiry, se přesunou ambasády, parlament, 30 ministerstev i prezidentské sídlo. Domovem se má stát zhruba pro šest a půl milionu lidí, tedy ani zdaleka ne pro všechny ze současného hlavního města. Nová Káhira bude futuristickým místem plným technologických vymožeností, ale také ekologických projektů, zeleně a vody.

Že se do nového hlavního města nepřesune každý ze současné Káhiry, jde ruku v ruce s tím, jak bude v Nové Káhiře relativně draho. Byty už se prodávají nyní. Například apartmán s dvěma ložnicemi vyjde v přepočtu zhruba na milion korun. Což na první pohled není příliš, jenže v Egyptě je hrubý domácí produkt přepočtený na obyvatele „jen“ tři tisíce dolarů (64 tisíc korun). Pro srovnání u Česka figuruje ve stejné statistice číslo 23,5 tisíce dolarů (půl milionu korun).

Hlavní město jako vojenský projekt

Nabízí se otázka, kdo stavbu egyptské supermoderní metropole zaplatí. V součtu má totiž Nové správní hlavní město vyjít zhruba na 40 miliard dolarů (854 miliard korun). Peníze bude shánět nejen vláda, ale i armáda. Společnost, která se stará o výstavbu města, totiž z 51 procent vlastní právě egyptská armáda. Ze 49 procent pak ministerstvo bydlení. Za nitky při stavbě metropole údajně tahá také Čína.

Armáda získala v Egyptě velkou moc zejména po roce 2014, kdy se stal prezidentem země Abd al-Fattáh as-Sísí, který se dostal k prezidentství způsobem, kteří mnozí označují za vojenský převrat.

Armáda tak sice na jedné straně zčásti platí stavbu města, na druhé straně ale bude zásadním způsobem ovlivňovat, kdo bude moci v Novém správním hlavním městě žít. Bytové jednotky si zatím kvapně rezervují hlavně sami vojáci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40
Finance

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla
Kultura

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla

„Za těch dvacet let v divadelním provozu jsem ztratil sám sebe. Teď se hledám,“ říká odcházející šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar (42). Za jeho rozhodnutím stojí vyostřené vztahy s ředitelem Zlaté kapličky Janem Burianem, který podle Špinara neúměrně kumuluje funkce, když zároveň roky vede katedru činohry na DAMU nebo řídí plzeňský Mezinárodní festival Divadlo. Špinar ve funkci dokončí ještě tuto divadelní sezonu.

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů
USA

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů

Newyorská věznice Rikers Island zažila ve čtvrtek scénu jako z amerického filmu. Jeden z trestanců využil nepozornosti strážců a pokusil se uprchnout vězeňským autobusem. Jízda devětadvacetiletého nešťastníka Abubakara Sanuwa ale netrvala dlouho. Sanuwo totiž vzápětí narazil do zdi věznice. Nejedná se přitom o ojedinělý incident. Věznicí Rikers Island hýbe v poslední době jeden skandál za druhým. Trestanci pořádají v celách divoké party, mlátí spoluvězně a videa z „akcí“ sdílejí na sociálních sítích.

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Putinovo Jednotné Rusko drtivě vede ve volbách. Po sečtení poloviny hlasů má přes 46 procent

Ruská vládní strana Jednotné Rusko vede po sečtení poloviny hlasů ve volbách do Státní dumy, podle průběžných výsledků získala 46 procent, informovala agentura TASS. Do ruského parlamentu, o jehož složení Rusové rozhodovali od pátku do nedělního večera, se patrně dostanou ještě čtyři další strany, které překročily potřebný pětiprocentní práh.

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

reklama