CNN Prima News minimální mzda

minimální mzda

Výpis příspěvků ke štítku „minimální mzda“

Minimální mzda poroste dalších pět let, uvedl Jurečka. Popsal princip, o kolik se má měnit

Minimální mzda by měla do roku 2029 růst tak, aby odpovídala 47 procentům průměrné mzdy. Zaručené mzdy podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce by měly od příštího roku platit už jen pro veřejný sektor, ne pro firmy. Počítá s tím novela zákoníku práce, kterou ve středu schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Z toho se přežít nedá, kritizovala Maláčová navýšení minimální mzdy. Pospíšil s Křečkem oponovali

Vládní navýšení minimální mzdy na 18 900 korun je velké zklamání. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to pronesla bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM) s tím, že částka je stále pod hranicí chudoby. „Za ni se v Česku nedá přežít,“ zdůraznila. Výrazný nesouhlas vyjádřil europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), který argumentoval tím, že se jedná o skokový nárůst o více než 9 procent a o kompromis mezi návrhy odborů a podnikatelů. Jeho slova podpořil i Štěpán Křeček, poradce premiéra Petra Fialy (ODS).

Jurečka: Vláda schválila růst minimální mzdy. Ta půjde téměř o deset procent nahoru

Minimální mzda od ledna vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, tedy o 9,2 procenta. Zvednou se i čtyři z osmi stupňů zaručené mzdy, která se vyplácí podle náročnosti, odpovědnosti a odbornosti práce. O 1600 korun se zvýší tři nejnižší stupně a o 3200 korun pak ten nejvyšší. Nařízení schválila vláda. Po jednání kabinetu to na tiskové konferenci oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Odbory prosazovaly výraznější růst všech částek. Podle zaměstnavatelů by měla minimální mzda růst pomalejším tempem stejně jako ostatní výdělky v Česku a zaručené mzdy by se od ní měly odpojit.

Poradce premiéra Fialy nadchl odboráře. Dám vám přihlášku, jásal po výrocích o mzdách Ďurčo

Česko má podle ekonoma a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpána Křečka historický deficit v otázce minimálních mezd. „V některých případech jsou platy u nás nedůstojné. Měli bychom se zasazovat o jejich nárůst,“ pronesl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. S jeho slovy souhlasil předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. „Asi vám dám přihlášku do odborů,“ zajásal. Předáka také potěšil Křečkův odmítavý postoj ke klimatické politice Evropské unie.

Tripartita se neshodla na minimální mzdě. Odbory a podnikatelé mají výhrady i k rozpočtu

Tripartita se neshodla na růstu minimální mzdy pro příští rok. Jednání budou pokračovat. O přidání by mělo být jasno v polovině listopadu. Na tiskové konferenci po tripartitním jednání to v pondělí večer řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Odboráři a zaměstnavatelé mají dál výhrady také k návrhu rozpočtu. Podle náměstka ministra financí Marka Mory by vláda mohla ještě do připravovaného rozpočtového zákona některé požadavky sociálních partnerů částečně promítnout. Kabinet bude rozpočet schvalovat ve středu, poté ho pošle Sněmovně.

Tripartitu čeká bouřlivé jednání. Ministerstvo navrhuje od ledna zvýšení minimální mzdy

Ministerstvo práce navrhuje pro příští rok navýšení minimální mzdy buď o 1 600 korun, nebo o 2 100 korun. Nejnižší výdělek by se tak zvedl z nynějších 17 300 korun na 18 900 korun, respektive na 19 400 korun. Cílem je dostat částku do pěti let buď na 45 procent průměrné mzdy, nebo na polovinu průměrné mzdy. Vyplývá to z podkladů pro pondělní jednání tripartity. Resort v navrhovaném přidání vychází z variant chystaného vzorce pro pravidelnou valorizaci minimální mzdy a z evropské směrnice o přiměřeném výdělku.

Bitva o vyšší minimální mzdu: Je to hazard, tlak odborů může roztočit inflaci, varují experti

Vládu Petra Fialy (ODS) znovu čeká boj o navýšení minimální mzdy. Odbory požadují vyšší pracovní minimum o 2 200 korun. To by byl téměř dvojnásobný nárůst, než se očekává u průměrné mzdy. Ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS upozorňují zejména na to, že vyšší minimální mzda může dál roztáčet inflaci. S minimální mzdou se také pojí některé výpočty sociálních dávek a daňových výjimek, které se taktéž od příštího roku mohou zvýšit.

Vláda mění pravidla pro OSVČ. Nově budou platit vyšší odvody, má jim to zvýšit důchody

Součástí důchodové reformy z dílny vlády premiéra Petra Fialy (ODS) je i změna minimálních odvodů živnostníků a podnikatelů, které by v příštích letech měly vzrůst z 25 na 40 procent minimální mzdy. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) si od úpravy slibuje lepší důchodové podmínky pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

Odbory vyrazily do boje za vyšší minimální mzdu. Nynějších 17 300 chtějí navýšit hned dvakrát

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje po vládě zvýšení minimální mzdy od července o tisíc korun na 18 300. Přidání o dalších 1 200 korun pak žádá od ledna 2024. Usilovat chce i o dorovnání šesti z osmi stupňů zaručených výdělků, které se letos na začátku roku neupravily. Požadavky odborů v pátek představil předák ČMKOS Josef Středula. Minimální mzda se v Česku zvedala naposledy od ledna, a to o 1 100 korun na 17 300 korun.