CNN Prima News minimální mzda

minimální mzda

Výpis příspěvků ke štítku „minimální mzda“

Minimální mzda vzroste na 17 300 korun. Návrh zvýšení tarifů pro pedagogy vláda nevyslyšela

21. prosince 2022 16:16

Minimální mzda se od ledna v Česku zvedne o 1 100 korun na 17 300 korun. Z osmi stupňů zaručených mezd, které se vyplácejí podle náročnosti, odbornosti a odpovědnosti práce, se upraví jen dva. Nejnižší, který odpovídá minimální mzdě, se tak zvedne na 17 300 korun. Nejvyšší, který je na dvojnásobku minimálního výdělku, se dostane z 32 400 na 34 600 korun. Nařízení schválila ve středu vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) také uvedl, že peníze, o které se od ledna 2023 zvýší platy pedagogických pracovníků, půjdou jen na odměny.

Důchody navázané na věk dožití i vyšší zdanění firem. Jurečka popsal plány pro příští rok

20. prosince 2022 23:50

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) popsal své priority na příští rok. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS sdělil, že plánuje představit úpravy důchodového systému, které by se mohly týkat i zvýšení věku odchodu do důchodu. Popsal také pomoc důchodcům ve formě výchovného. Nevylučuje ani zvýšení daní pro firmy.

Reálné mzdy Čechů padají. Pokud by si řekli o přidání, ČNB ještě více zatáhne za brzdu

30. listopadu 2022 07:44

Čechům klesají reálné mzdy nejvíce ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Smutná statistika odráží zejména vysokou inflaci, která požírá úspory na spořících účtech a znehodnocuje příjmy. Pokud by si však zaměstnanci začali hromadně říkat o přidání, vystoupí proti tomu Česká národní banka (ČNB) a zvýší základní úrokové sazby. A to kvůli obavě z roztočení mzdově-inflační spirály. Podle hlavního ekonoma společnosti Roklen Pavla Peterky je ovšem zvláštní, že ČNB se nyní nesnaží zkrotit inflaci standardními nástroji a místo toho volá po solidaritě zaměstnanců.

Práce nejméně za 41 procent průměrné mzdy. Jurečka chce navýšit platové minimum

11. října 2022 10:52

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) předloží vládě návrh na zvýšení minimální mzdy od ledna. Odpovídat by měla 41 procentům průměrné mzdy v Česku. Konkrétní navrhovanou částku neupřesnil. Podle dosavadních údajů a propočtu ČTK by přidání mohlo činit kolem 350 korun. Minimální mzda je teď 16 200 korun. Odbory požadovaly kvůli vysoké inflaci její zvýšení o dva tisíce korun ještě letos. Zaměstnavatelé byli naopak proti skokovému růstu.

Výborný k odborářům: Nejste schopni jednat. Sprostá podpásovka neschopné vlády, zuřil Dufek

7. října 2022 22:35

Na odbory svolané demonstraci budou lidé v sobotu na Václavském náměstí požadovat regulaci cen takřka všeho a také zvýšení minimální mzdy. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný ale tvrdí, že demonstrací se nic nevyřeší. Minimální mzdu nejsou podle něj odbory schopny dořešit se zaměstnanci. Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS označil za sprostou podpásovku neschopné vlády.

Středula se ostře obul do vlády: Je nezodpovědná. Minimální mzda je pod hranicí chudoby

30. června 2022 09:23

Vláda zvažuje, že by nepedagogičtí pracovníci ve školství či lidé, kteří pracují v resortech jako je kultura, měli dostat od září o deset procent přidáno. S tímto návrhem však nesouhlasí odborář Josef Středula. „Není to žádná dohoda, jestli chce vláda podepsat dohodu, tak musí být jiná. Vláda se nechová zodpovědně,“ zdůraznil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dodal, že minimální mzda je v Česku pod hranicí chudoby.

Fiala ve stávkové pohotovosti nevidí smysl. Nejsme hluší, jsme připraveni jednat, řekl

8. června 2022 16:50

Premiér Petr Fiala (ODS) nevidí smysl ve stávkové pohotovosti, jejíž postupné vyhlášení na podporu požadavku na zvýšení platů ve středu oznámily úřednické i další odborové svazy pracovníků veřejného sektoru. Novinářům ve středu před odletem do Německa řekl, že vláda je připravena o zvýšení platů jednat, nedorovnalo by však inflaci. Kabinet si totiž musí počínat odpovědně kvůli tomu, aby nepoškodil všechny občany roztočením inflační spirály, doplnil.

Jurečka: Životní minimum se znovu zvýší. Stoupnout by mohla i minimální mzda

8. května 2022 14:19

Od července vláda kvůli vysoké inflaci zřejmě znovu zvýší životní minimum, od něhož se odvíjí některé sociální dávky, například přídavky na děti. A to až o pět procent. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. K jednání je podle něj i růst minimální mzdy, která je od ledna 16 200 korun.