reklama
CNN Prima News minimální mzda

minimální mzda

Výpis příspěvků ke štítku „minimální mzda“

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

Konec kojeneckých ústavů. Děti už se do nich umísťovat nebudou, rozhodla Sněmovna

Odměny pěstounů zřejmě vzrostou a budou se odvíjet od minimální mzdy. Zvýší se také státní příspěvky na dítě pro klokánky a podobné azylové domy. Ve vládní novele o sociálně-právní ochraně dětí to v pátek schválila Sněmovna hlasy 99 ze 113 přítomných poslanců. Na návrh skupiny zákonodárců v čele s Pirátkou Olgou Richterovou dolní komora předlohou prakticky zrušila takzvané kojenecké ústavy, když stanovila věkovou hranici pro ústavní péči o děti. Novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.

ČSSD obchází ANO. Důchodovou reformu chce ve Sněmovně protlačit bez souhlasu Babiše

ČSSD se vrhla do boje za důchodovou reformu navzdory nesouhlasu vládního hnutí ANO. Jednu z nejdůležitějších reforem strana předloží bez shody na vládě a o změnu zákonů, které se reformy týkají, bude usilovat rovnou ve Sněmovně. Pokud ČSSD v jejím návrhu podpoří opozice, je šance na to, že by důchodová reforma mohla projít. Jde ale o velmi šibeniční termín.

Vláda zvýšila minimální mzdu na 15 200 Kč. Neodpovídá to realitě, varují podnikatelé

Nejnižší hrubý měsíční výdělek se od ledna zvýší o 600 na 15 200 korun. V pondělí o tom rozhodla vláda. Ministerstvo práce a sociálních věcí přitom požadovalo až třikrát větší nárůst. Odbory prosazovaly zvýšení o 1 400, vládní hnutí ANO jen o 400 korun. Hospodářská komora i Svaz průmyslu a dopravy požadovaly, aby se minimální mzda od příštího roku nezvyšovala vůbec.

Nejméně 94 tisíc měsíčně. Ženeva zavádí nejvyšší minimální mzdu na světě

Švýcarská Ženeva zavede zřejmě nejvyšší minimální mzdu na světě. Voliči ve všelidovém hlasování stanovili minimální hodinovou mzdu na 23 franků, což je asi 578 korun. Za měsíc tak zaměstnanci na plný úvazek musí dostat nejméně 94 tisíc korun. Pro srovnání v Česku se měsíční minimální mzda v roce 2020 zvýšila na 14 600 korun, hodinová na 87,30 koruny.

Zrušení superhrubé mzdy ušetří pár korun chudým, ale vrcholným politikům statisíce

Vláda hnutí ANO a ČSSD podporovaná komunisty se shodla na tom, že se daň z příjmů bude počítat už jen z hrubé mzdy. Vzhledem k zachování patnáctiprocentní sazby i solidární přirážky pro nadprůměrné výdělky většina zaměstnanců uvidí na svých výplatních páskách vyšší čistou mzdu. Jenže nejvíce se takzvané zrušení superhrubé mzdy vyplatí lidem s příjmy, které mají například vrcholní čeští politici.

Snižme platy poslancům až o 22 tisíc korun měsíčně, prosazuje ministryně Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce snížit platy ústavních činitelů. V pondělí uvedla, že návrh, který představila už v květnu, poslala do připomínkového řízení do ostatních resortů. Očekává, že ho poté schválí vláda a podpoří ho i opoziční poslanci z řad Pirátů. Například poslancům by se tak plat snížil až o 22 tisíc korun měsíčně ze současných 90 800 korun.

Na rychlý růst mezd zapomeňte, vzkazují firmy. Letos se navýší jen o inflaci

Tempo, jakým se zvyšují tuzemské výdělky, dosáhlo v 1. čtvrtletí svého stropu. Doby, kdy mzdy rostly o šest až osm procent ročně, jsou definitivně pryč. Firmy pro letošní rok počítají s tím, že příjmy svých zaměstnanců navýší jen zhruba ve stejném rozsahu, jakým rostou ceny výrobků a služeb. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR a České národní banky.

reklama