reklama

Přeočkování po devíti měsících? Zoufalí praktici volají, že už teď zažívají peklo

Platnost očkovacích certifikátů se zkrátí a posilovací dávku vakcíny proti covidu budou od 1. ledna potřebovat všichni. Oznámil to ve čtvrtek na on-line tiskové konferenci ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Současná kapacita očkovacích center přitom na takový nápor není připravená. A lékaři říkají, že i oni sami jsou na hraně svých kapacit.

reklama

Zelená je barvou platného očkovacího certifikátu v aplikaci Tečka. Podle plánu ministerstva zdravotnictví ale po devíti měsících od ukončeného očkování změní barvu a dotyčný dostane upozornění, ať si dojde na posilující dávku. Vojtěch navíc na tiskové konferenci také uvedl, že jeho resort vyzve lidi očkované jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson k přeočkování mRNA vakcínou od Pfizer/BioNTech nebo Moderny.

Lidé budou mít od upozornění zhruba dva měsíce na to nechat se přeočkovat. A podle ministerstva zdravotnictví si budou moci zvolit vakcínu. Problémem jsou ale nyní kapacity lékařů, kteří mohou očkovat. „Chceme, aby se lidé očkovali, ale zároveň potřebujeme, aby (lékaři) pečovali o návaly lidí s respirační infekcí,“ uvedla hlavní náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.

Očkovací centrum v Kotvě?

Podle výpočtů sociologa Daniela Prokopa budou očkování ať už posilující nebo první dávkou v příštích měsících potřebovat téměř dva miliony lidí, a to včetně dětí. „To znamená, že denně potřebujete zhruba 150 tisíc očkování,“ má jasno Prokop.

Nyní se počet očkovaných pohybuje přibližně na polovině, tedy na 60 až 70 tisících dávkách denně. Nové očkovací centrum by mělo vzniknout uprostřed Prahy ve čtvrtém patře Obchodního domu Kotva. Podle informací CNN Prima NEWS ministerstvo očekává, že by se na celkové ploše dvou tisíc metrů čtverečních měly v polovině prosince očkovat tisícovky lidí denně. „Jsme připraveni budoucímu provozovateli poskytnout od několika stovek po několik tisíc metrů čtverečních,“ prozradila správkyně Obchodního domu Kotva Jana Šímová.

Praktici zažívají peklo

Na hraně svých kapacit ale jsou už i praktičtí lékaři. „V tomto týdnu dosáhneme čísla 100 tisíc, což se bude blížit našemu limitu. Asi nejsme schopní očkovat více než 120 tisíc lidí týdně z toho důvodu, že v ordinacích zažíváme úplné peklo,“ zdůraznil předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka.

„Číslo praktiků, kteří se do očkování zapojují, narůstá. Někteří neočkují. Udávají, že jsou zahlceni péčí o pacienty s covidem. Kromě toho běží sezóna respiračních onemocnění, mají chronické pacienty a další činnosti. Kolegové reálně tráví mnoho hodin v ordinaci navíc,“ dodal Šonka.

Změny v očkovacích certifikátech bude ve čtvrtek projednávat Centrální řídící tým ke koronaviru. Hned potom by ho chtěla schválit vláda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy
Sociální sítě

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se opět stala terčem internetových vtípků. Tentokrát lidé na sociálních sítích reagovali na informaci, že prezentace někdejší šéfky resortu na Instagramu a Facebooku stála miliony korun. Fotografové a kameramani si tak měli přijít na štědré odměny, což se stalo inspirací pro tradiční lidovou tvořivost – pozadu nezůstali ani Cimrmani. Vybrali jsme nejpovedenější výtvory.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Krimi

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama