Naočkovali se proti covidu, poté se u nich objevily zdravotní problémy, tvrdí. Češi proto požadují odškodné, a to i sto milionů. Ministerstvo zdravotnictví zatím ale žádosti zamítá. Podle zjištění deníku Lidovky se verdiktu ani někteří nedočkali, protože dříve zemřeli.
Oficiální žádost o odškodnění v souvislosti s očkování proti covidu zatím podalo 15 Čechů. I když je toto očkování aktuálně nepovinné, mají lidé s podezřením, že jim vakcína způsobila zdravotní problémy, nárok zažádat o kompenzace. Ministerstvo zdravotnictví však zatím nikomu žádné peníze nevyplatilo. Šlo o žádosti o kompenzace ve výši od 950 tisíc korun po 100 milionů.
Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer
Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.
„V jednom případě nebylo žádosti vyhověno z důvodu, že žadatel byl očkován v zahraničí, přičemž český zákon se nevztahuje na právní jednání a vztahy, ke kterým došlo na území jiného státu,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Gréta Rakašová.
Dvěma stížnostem resort nevyhověl, protože poškozený zemřel a peníze vyplácejí pouze očkovanému, nikoliv příbuzným či osobám blízkým. Očkování proti covidu je jedinou nepovinnou vakcinací, u níž je možné po státu požadovat náhradu újmy. Vztahuje se na něj zákon č. 116.
Při žádosti o odškodné je také potřeba dokázat, že komplikace opravdu způsobilo očkování proti covidu. „Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. Mohou být také nahlášeny nežádoucí účinky, které nejsou správně pojmenovány,“ sdělil Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ministerstvo se řídí jeho výkladem.
Resort dále posuzuje, zda šlo o závažné ublížení na zdraví. V dalších třech případech žadatelů tomu tak nebylo, stěžovali si na vedlejší účinky jako obrna lícního nervu či kopřivku. Tyto vedlejší účinky patří mezi častější. K těm se řadí i bolest hlavy, mravenčení, závrať, ospalost či zhoršení čichu. Přehledný souhrn zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na svém webu, podrobný přehled si můžete otevřít zde.
Mizivé šance na odškodnění
Advokátka Zuzana Candigliota upozorňuje, že žádost o odškodnění není vůbec jednoduchá záležitost. „Šance na úspěch jsou naprosto mizivé. Zákon byl přijat v takové podobě, že se odškodňují jen ty nejzávažnější újmy. Většinou poškozeného odbudou s tím, že nejde o dostatečně závažné zdravotní komplikace, pak žádné odškodnění nedostane,“ podotkla pro Lidovky.cz právnička specializující se na svobodnou volbou v oblasti zdravotní péče a lidská práva.
Podle expertů ale u očkování proti covidu převažují výhody. Pacienty chrání před horším průběhem nemoci a v horším případě i smrtí. „Současné i budoucí vedení ministerstva má jednotný názor – pomůže především očkování. Nezazněl jediný podnět, který by zpochybňoval vakcínu. Je dobře, že kontinuita bude pokračovat,“ konstatoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Zdravotníci dosud podali přes 13,5 milionu dávek očkování. V úterý se jejich počet zvýšil o 66 933, což je o asi o deset tisíc víc než ve stejném dni předcházejícího týdne. Na očkování první dávkou přišlo v úterý přes 11 600 lidí, necelých 47 tisíc dostalo třetí posilující dávku, zbytek dávku druhou.