Agresivita vůči zdravotníkům je důsledkem toho, že lidé věří nesmyslům. Lidé navíc ztratili důvěru ve vládu a opatření, což se negativně projevuje vůči těm, kteří pomáhají a zachraňují. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt.
Ve středu v Poslanecké sněmovně Andrej Babiš (ANO) řekl, že lidé jsou vůči zdravotníkům agresivní, protože čtou nesmysly. „To bych podepsal všemi deseti. Je to smutný důsledek nedůvěry lidí v opatření, ve vládu. Epidemie trvá strašně dlouho. U části lidí, kteří nejsou obdařeni dostatečným intelektem a slušností, se toto pnutí projevuje negativně vůči těm, kteří nám tu pomáhají a zachraňují. To jsou zdravotníci,“ má jasno Cikrt.
Koronavirus ohrožuje i necovidová oddělení. Šéf HIV centra se obává o personál i pacienty
Počet lidí hospitalizovaných s koronavirem přesáhl 6 tisíc, nákaza začíná ovlivňovat i necovidová oddělení. Mezi ně patří také HIV centrum ve Fakultní nemocnici Bulovka. „Nejvíce se bojíme personální stránky věci, kdyby část našich pracovníků musela pomáhat na covidových odděleních,“ strachuje se vedoucí centra David Jilich.
„Je to hlavně smutné. Zdravotníci se to snaží zvládnout a měli bychom jim spíše poděkovat,“ reagoval ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. „Epidemie se vždycky rychle rozjede, pak začínáme brzdit plošnými opatřeními, což lidi znervózňuje. Bohužel se to promítá v agresi,“ doplnil ho ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Filip Pertold.
České zdravotnictví je stabilní
Podle Kabátka je české zdravotnictví i přes pandemii koronaviru stabilní a dokáže zvládat zátěž, co se týká nákladů. „Kromě toho nám zdravotníci a celý systém ukázal, že je robustní a stabilní. Je ale potřeba říci, že i díky aktivním krokům vlády – hned po začátku pandemie přišla s navýšením plateb za státní pojištěnce, což je jeden ze zdrojů financování,“ řekl Kabátek.
„Pan ředitel je skromný, ale situaci se podařilo zvládnout i díky rozumnému systému zdravotních pojišťoven v čele s VZP. Pojišťovny vytvořily rezervy a nenechaly zdravotnická zařízení na holičkách,“ chválil Cikrt.
Děláme školácké chyby
Podle Pertolda děláme obrovské chyby v tom, že se vždycky soustředíme na náklady uvnitř zdravotnického systému a nedíváme se na náklady kolem. „To se třeba projevuje ve financování testování, které dávno mělo být vyjmuto ze zdravotního pojištění a financováno ze státního rozpočtu. Děláme školácké chyby. Očkování rozjíždíme relativně pozdě a teď složitě hledáme logistickou cestu. Prevence v ekonomice i zdravotnictví je základ,“ vysvětlil.
Cikrt vládu dlouhodobě kritizoval za to, že ve zdravotnictví nepřišla s něčím odvážným. Padla tedy otázka, jaký má názor na budoucí kabinet. „Jsem trošku radikálnější a od politiků očekávám odvážná řešení. Je pravda, že v této koalici je spousta lidí, kteří zdravotnictví rozumí. Je škoda, že tento potenciál není lépe využit,“ řekl Cikrt.