reklama

Cikrt: Babišův výrok podepisuji. Lidé věří nesmyslům a jsou na zdravotníky agresivní

Agresivita vůči zdravotníkům je důsledkem toho, že lidé věří nesmyslům. Lidé navíc ztratili důvěru ve vládu a opatření, což se negativně projevuje vůči těm, kteří pomáhají a zachraňují. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt.

reklama

Ve středu v Poslanecké sněmovně Andrej Babiš (ANO) řekl, že lidé jsou vůči zdravotníkům agresivní, protože čtou nesmysly. „To bych podepsal všemi deseti. Je to smutný důsledek nedůvěry lidí v opatření, ve vládu. Epidemie trvá strašně dlouho. U části lidí, kteří nejsou obdařeni dostatečným intelektem a slušností, se toto pnutí projevuje negativně vůči těm, kteří nám tu pomáhají a zachraňují. To jsou zdravotníci,“ má jasno Cikrt.

„Je to hlavně smutné. Zdravotníci se to snaží zvládnout a měli bychom jim spíše poděkovat,“ reagoval ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. „Epidemie se vždycky rychle rozjede, pak začínáme brzdit plošnými opatřeními, což lidi znervózňuje. Bohužel se to promítá v agresi,“ doplnil ho ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Filip Pertold.

České zdravotnictví je stabilní

Podle Kabátka je české zdravotnictví i přes pandemii koronaviru stabilní a dokáže zvládat zátěž, co se týká nákladů. „Kromě toho nám zdravotníci a celý systém ukázal, že je robustní a stabilní. Je ale potřeba říci, že i díky aktivním krokům vlády – hned po začátku pandemie přišla s navýšením plateb za státní pojištěnce, což je jeden ze zdrojů financování,“ řekl Kabátek.

„Pan ředitel je skromný, ale situaci se podařilo zvládnout i díky rozumnému systému zdravotních pojišťoven v čele s VZP. Pojišťovny vytvořily rezervy a nenechaly zdravotnická zařízení na holičkách,“ chválil Cikrt.

Děláme školácké chyby

Podle Pertolda děláme obrovské chyby v tom, že se vždycky soustředíme na náklady uvnitř zdravotnického systému a nedíváme se na náklady kolem. „To se třeba projevuje ve financování testování, které dávno mělo být vyjmuto ze zdravotního pojištění a financováno ze státního rozpočtu. Děláme školácké chyby. Očkování rozjíždíme relativně pozdě a teď složitě hledáme logistickou cestu. Prevence v ekonomice i zdravotnictví je základ,“ vysvětlil.

Cikrt vládu dlouhodobě kritizoval za to, že ve zdravotnictví nepřišla s něčím odvážným. Padla tedy otázka, jaký má názor na budoucí kabinet. „Jsem trošku radikálnější a od politiků očekávám odvážná řešení. Je pravda, že v této koalici je spousta lidí, kteří zdravotnictví rozumí. Je škoda, že tento potenciál není lépe využit,“ řekl Cikrt.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Sledujte ŽIVĚ: Jak požádat o podporu kvůli zdražení energií? Jurečka představí postup
Energetika

Sledujte ŽIVĚ: Jak požádat o podporu kvůli zdražení energií? Jurečka představí postup

Ministerstvo práce se chystá zveřejnit informace k vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Informovat bude o tom, jaké dávky je možné získat a jak je potřeba v případě, že je chcete, postupovat. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že jeho úřad v pátek spustí webovou kalkulačku, na které si budou lidé moci spočítat, zda na příspěvek od státu dosáhnou. Přímý přenos z tiskové konference, která je plánovaná na 9:30, sledujte přímo tady v článku.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

reklama