CNN Prima News ministerstvo financí

ministerstvo financí

Výpis příspěvků ke štítku „ministerstvo financí“

Dodržení schodku? Bez úpravy výdajů málo pravděpodobné, shodla se rozpočtová rada

Aktualizováno

Bez zásahu do výdajové strany státního rozpočtu nelze letos očekávat dodržení plánovaného schodku 295 miliard korun. V pravidelném čtvrtletním stanovisku to uvedla Národní rozpočtová rada. Podle ministerstva financí je ale na podobná varování brzy a plánované úspory, které zajistí dosažení schodku, jsou podle něj realistické. Rada také upozornila, že návrh státního rozpočtu na příští rok a výhled na další roky konzervují deficit na úrovni dvou procent hrubého domácího produktu (HDP). Rada tvrdí, že je to ve střednědobém horizontu neudržitelné, a žádá pokračování v konsolidaci veřejných financí.

Vymahači dluhů pod dohledem státu? Ministerstvo financí chystá zákon, má to ale háček

Vymahači by už brzy mohli být pod dohledem státu. Jenže ne všichni. Ministerstvo financí chystá zákon, který by některé způsoby vymáhání dluhů postavil mimo něj. Pokud ale projde návrh resortu financí, Asociace inkasních agentur varuje, že velká část byznysu okolo mimosoudního vymáhání stále zůstane mimo kontrolu. Navíc by došlo k diskriminaci těch poctivých.

Zaplaťte dluh. Stát vyžaduje po Harrachovských obří nedoplatek, starosta mluví o sprosťárně

Statisícové částky požaduje ministerstvo financí po nájemnících bytových domů v Harrachově s tím, že je to dlužné nájemné. Lidé ale tvrdí, že platí přesně tolik, kolik mají ve smlouvách. Stát získal dva domy po vleklém soudním sporu s městem a netají se tím, že je chce prodat. Radnice proto podala další žalobu a jejím prostřednictvím se domáhá zbourání obou domů.

Fiala krotí debatu o změnách DPH. Jde o uniklé podklady, finální návrhy sdělím za měsíc, řekl

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) se snaží uklidnit veřejnost před debatou o změnách u daně z přidané hodnoty. Podle premiéra se zatím jedná o neschválený návrh, který není oficiální. Finální změny chce Fiala představit do jednoho měsíce a má se jednat primárně o úspory státu. Až poté by se vláda podívala do peněženek běžných občanů.

Chaos ve vládě? Válek chce motivovat k péči o zdraví. Popřel „nesmysl“ z ministerstva financí

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce motivovat lidi k lepší péči o zdraví a jako jednu z možností zmínil odměnu v podobě lázeňských pobytů. Uvedl to v pořadu Partie na CNN Prima NEWS, kde zároveň popřel úvahy o vzniku několikastupňového systému pojistného, o němž mluvili experti ministerstva financí. Podle nich by platili víc ti, kteří se nestarají o své zdraví.

Stavební spoření bez podpory a konec výchovného? Nepřijatelné, zuří Jurečka na Stanjuru

Konec státní podpory ke stavebnímu spoření a výchovného k penzím. To je nový plán ministerstva financí. Na půdě koalice ale naráží. Například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) taková omezení odmítá. Jeho výtky směřují hlavně k výchovnému, příspěvku pro ženy v důchodu za každé vychované dítě – jednomu z hlavních lidoveckých bodů. To má navíc teprve začít platit.

Nájmy za byty prolezlé plísní zvedl stát pětinásobně. Skončíme pod mostem, bojí se lidé

Vlhké a plesnivé byty za 20 tisíc měsíčně čistého nájmu, takové podmínky nastavilo ministerstvo financí lidem ze dvou bytových domů v Harrachově. Ti se teď bojí, že skončí pod mostem. Dosud platili nájem čtyři až pět tisíc, v nových smlouvách je ale pětinásobek. Lidé tak mají jasno, že je chtějí vystěhovat. Ministerstvo ale tvrdí, že se nájemníků zbavovat nechce.

Daně zvyšovat nebudeme. Stanjura posílá jasný vzkaz lidovcům. Musíme šetřit

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) i nadále odmítá, že by vláda při snaze o konsolidaci veřejných rozpočtů chtěla jít cestou zvyšování daní. A to ani u práce fyzických osob, ani u zdanění majetku. Jedinou výjimkou má být takzvaná windfall tax, kterou šéf státní kasy považuje za legitimní dočasný nástroj k financování mimořádných výdajů souvisejících s růstem cen energií. „Kdybychom měli inflaci obvyklou jako v posledních 15 letech, o windfall tax bychom určitě nedebatovali,“ řekl CNN Prima NEWS.

Schillerová: NKÚ je odtržen od reality. Účtenkovku jsme drželi v chodu, hrozily sankce

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítá, že by udržováním účtenkové loterie v chodu, přestože už losování cen neprobíhalo, plýtvala penězi daňových poplatníků. Nesouhlasí tak se závěry Nejvyššího kontrolního úřadu, který upozornil, že na účtenkovou loterii stát zbytečně vynaložil 14 milionů korun. „Rozhodla jsem o zrušení loterie, když nastoupil covid. Tím jsme ušetřili 65 milionů korun,” řekla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Agrofert musí vrátit dotace za 4,6 milionu korun. Vláda podala žalobu na hodnotitele

Dvě firmy ze skupiny Agrofert mají vrátit z dotací přibližně 4,6 milionu korun. Kontroly auditorů z ministerstva financí (MF) odhalily pochybení u šesti projektů dvou firem z holdingu. MF také podalo kvůli neoprávněně jedné z udělených dotaci trestní oznámení na hodnotitele, který žádost posuzoval. V pondělí o tom informoval web iROZHLAS.cz, který má k disposici dopis českých úřadů Bruselu k auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO).

Gazdík odvolal šéfku Cermatu. Jsem dlouhodobě nespokojený s jejím řízením, prohlásil

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaelu Kleňhovou. Rozhodl se tak kvůli nespokojenosti s fungováním organizace, její pomalosti a neefektivitě hospodaření. Kontrola ministerstva financí podle něj zjistila v Cermatu závažné nedostatky. Ministr to v úterý řekl novinářům. Podle Kleňhové nejsou některé publikované informace o fungování Cermatu pravdivé.