Letošní výrazné zdražování zasáhlo do rozpočtů většiny domácností. Částečnou kompenzací by jim od ledna mohlo být několik novinek z dílny ministerstva práce a sociálních věcí. Týkají se státní podpory, minimální mzdy nebo důchodů.
Od Nového roku se mohou rodiče těšit na vyšší přídavek na dítě. Ten pobírá zhruba deset procent nezletilých, na které stát celkově přispívá více než 2,5 miliardy korun. Nově se tato dávka navýší o 200 korun.
Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo i změny u příspěvku na bydlení. Tou nejzásadnější je sjednocení jeho výpočtu. „Po celé České republice bude platit pravidlo 30 procent. Když někomu nestačí 30 procent příjmů domácnosti na pokrytí nákladů na bydlení, tak může a má nárok požádat o příspěvek na bydlení,“ konstatovala mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Eva Davidová.
Od Nového roku se také zvyšuje existenční a životní minimum. Existenční minimum dosáhne částky 3 130 korun měsíčně, životní minimum se zvýší na 4 860 korun. Další změny vedle toho čekají i seniory. Úpravy se mimo jiné dotknou těch, kteří vychovávali děti. Rodič, který pečoval o dítě v největším rozsahu, bude mít od ledna nárok na 500 korun měsíčně. „Maminky, respektive babičky, které jsou v důchodu, mají nárok automaticky, takže to bude jakýsi bonus, který jim bude k důchodu připočten od ledna,“ dodala Davidová.
Další změna nastane u minimální mzdy. Ta se navýší na 17 300 korun měsíčně.
Ministerstvo rozšíří formu finanční pomoci
Nová zelená úsporám Light je finanční pomoc, kterou vláda slibuje lidem, kteří chtějí v příštím roce zateplovat svoje domy – dělat fasádu, střechu, měnit okna nebo vchodové dveře. Žadatelům nabízí až 150 tisíc korun. Příjem žádostí startuje 9. ledna.
Změna čeká také podnikatele
Od 1. ledna zřídí stát všem podnikajícím fyzickým osobám, ale i všem OSVČ, takzvanou datovku. „Komunikace státu, veřejného sektoru, s občany bude samozřejmě čím dál tím častěji probíhat digitálně. Je to nejrychlejší a nejjednodušší způsob,“ konstatoval ekonom Štěpán Křeček.
Změna se ale dotkne i podnikatelů, kteří nabízejí své zboží na e-shopech. Bude zakázáno zveřejňovat falešné nebo zkreslené recenze a prodejci budou muset kontrolovat, že hodnocení napsali skutečně lidé, kteří si výrobek zakoupili. „Spotřebitel bude moci uplatnit na zboží pouze vady, které byly už při převzetí, v okamžiku koupě nebo kdy si zboží vyzvedl. To je změna oproti dosavadní úpravě, kdy zákazník mohl uplatnit jakoukoliv vadu, která se vyskytla v době 24 měsíců od koupě,“ sdělil právní poradce dTestu.
Podnikatelů se dotkne i zrušení Elektronické evidence tržeb. „Většina podnikatelů po tom, co se v průběhu pandemie stalo EET nepovinným systémem, uvítá, že dochází k úplnému zrušení tohoto sytému,“ dodal Křeček. V platnost také vstupuje novela zákona o DPH, podle které se limit obratu pro povinnost platit daň z přidané hodnoty zvyšuje z jednoho milionu korun na dva.