Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v reakci na diplomatickou roztržku mezi Českem a Ruskem uvedl, že Česko nebude snášet, aby cizí státy ovlivňovaly jeho politické dění. Vyloučil, že situace vyžaduje radikální kroky v podobě vypovězení ruského velvyslance.
„Jsme svrchovaný stát a určitě si nenecháme líbit, aby nějaké velké světové velmoci nám tady nějakým způsobem ovlivňovaly naše politické záležitosti,“ nechal se slyšet Babiš a doplnil: „Není možné – pokud je to pravda – aby tady nějaký cizí stát prováděl nějaké akce proti našim občanům.“
Útok na české velvyslanectví v Moskvě. Strana „Jiné Rusko“ volá po trestání rusofobie
Aktivisté z řad „nacionálních bolševiků“ hodili dýmovnice na budovu českého velvyslanectví v Moskvě a vyvěsili transparent s nápisem „Zastavte fašismus!“ Akce měla být odpovědí na odstranění pomníku sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Praze.
Babiš takto reagoval na nótu ruského velvyslanectví kvůli textu v posledním vydání týdeníku Respekt. Jeho autor Ondřej Kundra v něm napsal, že do Prahy přicestoval před třemi týdny muž s ruským diplomatickým pasem a v kufříku měl mít smrtící jed ricin.
Ruské velvyslanectví označilo informace za lživé a požádalo české ministerstvo zahraničí, aby učinilo v souladu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích z roku 1961 všechna opatření, aby zabránilo útokům proti ruským diplomatům a jejich důstojnosti. „Jsme překvapeni snahou české strany spojovat tuto žádost s cenzurou. Z ruské strany se o tomto nikdy nejednalo,“ uvedli v nótě Rusové.
Kromě Babiše zareagoval také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který považuje ruskou nótu za nepatřičnou a odpověděl na ni vlastní nótou s textem: „V České republice dodržujeme a ctíme svobodu tisku a zákaz cenzury podle listiny základních práv a svobod. Ministerstvo zahraničí do těchto svobod nehodlá a nebude nikdy zasahovat. Odmítáme také to, že by se o něco podobného měl pokoušet některý cizí stát. Ve smlouvě o přátelských vztazích mezi Českou republikou a Ruskem, ve které se obě strany zavázaly dodržovat fakt, že se nebudou vměšovat jeden druhému do vnitřních záležitostí.“
V ČR svobodu tisku a zákaz cenzury nezpochybňujeme, vybojovali jsme si to před 30 lety. Je nepřípustné, aby se nám do toho míchal jiný státhttps://t.co/jhC1f2lDiY
— Tomáš Petříček (@TPetricek) April 28, 2020
„Je faktem, že zhruba před třemi týdny se ze služební cesty do Prahy vrátil řádně akreditovaný ruský diplomat, kterého jeho kolegové skutečně vyzvedli na letišti. K detailům se ministerstvo zahraničí vyjadřovat nebude, to je otázka na tajné služby,“ popsala mluvčí ministerstva zahraničí Štíchová. I tuto informaci Rusové popírají.
☣️This is an article from Czech newspaper @RESPEKT_CZ about Russian citizen, who came to Prague three weeks ago with a suitcase containing poison “ricin”: https://t.co/hoxQJ9uQzB
— Hybrid Warfare Analytical Group/UCMC (@hwag_ucmc) April 27, 2020
🇷🇺He had a diplomatic passport and was picked up by car provided by Russian embassy.@_JakubJanda
České bezpečnostní složky vyhodnotily podle Respektu přítomnost „Rusa s kufříkem“ jako bezpečnostní riziko pro pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09). První stál za přejmenováním náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze po zavražděném opozičním politikovi Borisi Němcovovi, druhý se podílel na odstranění pomníku sovětského vojenského maršála Koněva.
Ve středu se do „případu ricin“ vložilo také ruské ministerstvo zahraničí, jeho mluvčí Marija Zacharovová podle agentury Ria Novosti uvedla, že česká strana by měla předložit konkrétní důkazy.