Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nehodlá rezignovat kvůli schválenému přesunu deseti miliard korun z rozpočtu jeho resortu do vládní rozpočtové rezervy. Očekává, že se peníze do rozpočtu obrany vrátí začátkem roku, řekl v ČT.
Poslanci v pátek schválili návrh KSČM, kterým strana podmiňovala podporu návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ten následně dolní komora hlasy ANO, ČSSD a KSČM podpořila.
Filip nevyloučil podporu ANO pro přesun armádních miliard, Faltýnek nesouhlasí
Předseda KSČM Vojtěch Filip nevyloučil, že poslanci hnutí ANO by mohli podpořit návrh na přesun deseti miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany do rozpočtové rezervy. Ukáže se podle něj ale až při hlasování. Komunisté hlasováním pro tento pozměňovací návrh podmiňují podporu návrhu státního rozpočtu na příští rok. O něm by Sněmovna měla hlasovat v pátek.
V červnu Metnar uvedl, že pokud by se měly rozpočtové škrty výrazně dotknout výdajů na armádu, nechtěl by nadále zůstávat na svém postu. Také náčelník generálního štábu Aleš Opata důrazně odmítl snahy KSČM o snižování armádního rozpočtu. Mimo jiné varoval, že bez modernizace armády se Česko stane černým pasažérem a „trapným vyžírkou“ v Severoatlantické alianci (NATO), se kterým sdílí společnou obranu.
Přesun deseti miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany do rozpočtové rezervy je jen dočasný, kabinet peníze začátkem příštího roku vrátí armádě zpět. Vládním stranám se přesun nelíbí, ale musela zvolit menší zlo a zabránit rozpočtovému provizoriu, vysvětlil po pátečním schválení státního rozpočtu na příští rok premiér Andrej Babiš (ANO), proč kabinet ANO a ČSSD vyhověl požadavku KSČM na zkrácení rozpočtu armády. Komunisté pak hlasovali pro rozpočet jako celek.
Babiš řekl, že má ze schválení rozpočtu obrovskou radost. „Museli jsme vydat obrovskou energii a čas, abychom to prosadili,“ uvedl. Kabinet podle něj vyhověl požadavku KSČM, aby Česku nehrozilo rozpočtové provizorium. „Vláda nemůže dělat jen to, co považuje za správné, musíme hledat kompromisy,“ poznamenal Babiš.
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) doplnil, že jeho strana postup podpořila po slibu premiéra, že v lednu navrhne peníze armádě vrátit. „Sociální demokracie svými pěti hlasy ve vládě podpoří příslušné rozpočtové opatření, kterým ty peníze převede zpátky,“ řekl. Bez rozpočtu by hrozil podle Hamáčka v Česku chaos.