mise

Výpis příspěvků ke štítku „mise“

Druhý start se vydařil. K Jupiteru míří raketa Ariane 5 se sondou Juice, pracovali na ní i Češi

14. dubna 2023 14:45
Aktualizováno

Z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně v pátek po čtvrtečním neúspěšném pokusu odstartovala raketa Ariane 5 se sondou Juice, která tím zahájila své osmileté putování k Jupiteru. Úkolem první evropské mise k této největší planetě sluneční soustavy je prozkoumat místní systém a trojici ledových měsíců, kde se pokusí zjistit, zda by na nich mohl existovat život. Na projektu pod hlavičkou Evropské kosmické agentury (ESA) pracovaly tisíce lidí z desítek zemí světa, svou stopu od nosné rakety až po měřicí čidla zanechal také český průmysl a vědecká pracoviště.

Drahota doma trápí i české vojáky v Pobaltí. O nepříteli za humny se nemluví

5. listopadu 2022 13:15

Na kolik vyjde nákup? Jak doma rostou ceny? I to jsou otázky, nad kterými přemýšlejí čeští vojáci v Pobaltí. Na přelomu roku se budou současné rotace z Litvy a Lotyšska vracet domů, a už teď řeší rostoucí ceny, se kterými se denně potýkají jejich rodiny v Česku. Hlavním úkolem vojáků sloužících na misi v Pobaltí je synchronizovat se s dalšími členskými zeměmi NATO. Právě spolupráce napříč státy se podle generála Josefa Kopeckého urychlila pod vlivem války na Ukrajině.

Britští elitní vojáci zabíjeli neozbrojené zajatce. Hlášení z Afghánistánu pak falšovali

12. července 2022 10:49

Příslušníci britských speciálních jednotek SAS se v Afghánistánu podíleli na podezřelých úmrtích. Týmy SAS údajně zabíjely neozbrojené zajatce a falšovaly důkazy v hlášeních nadřízeným. Vojáci například umístili zbraně k tělu oběti, aby to vypadalo, že byla ozbrojená. Podle investigace BBC zveřejněné na webu takto britské jednotky za půl roku zabily 54 osob.

První zahraniční mise české aktivní zálohy: Pak se buď ožením, nebo rozejdu, říká voják

23. června 2022 15:09

O víkendu si vybalili první členové aktivní zálohy ozbrojených sil ČR své věci na mezinárodní misi na Slovensku. Je to poprvé v historii aktivní zálohy, kdy jsou její příslušníci nasazení ve větší míře v zahraničí. Reportérka CNN Prima NEWS měla možnost mluvit s jedním z mužů těsně před odjezdem. Na Slovensku bude působit na pozici střelce mechanizované pěchoty. Kvůli jeho bezpečnosti redakce nesmí prozradit celé jméno.

Loď Crew Dragon míří z ISS na Zemi. Pobyt ve vesmíru soukromé posádce prodloužilo počasí

25. dubna 2022 05:00

Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se lodí Crew Dragon společnosti SpaceX vydali na cestu domů čtyři astronauti, kteří se zúčastnili první ryze soukromé pracovní mise na oběžné dráze organizované společností Axiom Space. Zamýšlený osmidenní pobyt na ISS si museli prodloužit kvůli nepřízni počasí v místě původně plánovaného přistání u pobřeží Floridy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Axiom Space.

První ryze soukromá mise míří k vesmírné stanici. Start musel být několikrát odložen

8. dubna 2022 18:37

Z Kennedyho vesmírného střediska na východě Floridy odstartoval let společnosti Axiom Space, který je první ryze soukromou misí směrem na oběžnou dráhu podporovanou americkou vesmírnou agenturou NASA. Čtyřčlenná posádka v lodi od firmy SpaceX míří na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kde hodlá strávit osm dní. Přílet je naplánován na sobotní brzké odpoledne středoevropského času.

Požádáme NATO o vyslání mírové mise na Ukrajinu, řekl Morawiecki. Černochová není proti

18. března 2022 12:41
Aktualizováno

Polsko na následujícím summitu NATO příští týden v Bruselu formálně požádá o vyslání mírové mise na Ukrajinu. V pátek to oznámil polský premiér Mateusz Morawiecki, napsala agentura Reuters. O stejném návrhu hovořil tento týden při návštěvě Kyjeva i polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński, mise by se podle něj měla být schopná sama bránit. Česko je podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) na debatu o návrhu Polska připraveno. Upozornila ale, že není jasné, zda by takový krok byl v souladu s mezinárodním právem. „Budu vést debatu o podpoření návrhu Polska jak s prezidentem, tak se členy vlády,“ uvedl k tomu předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Ani mimozemšťané, ani vesmírná loď. Čínské vozítko po týdnech rozluštilo záhadu na Měsíci

24. ledna 2022 19:45

Záhada vyřešena. Čínské vozítko Yutu-2, které zkoumá odvrácenou stranu Měsíce, se konečně přiblížilo k podivnému objektu, který vyfotografovalo v prosinci. Výsledek zřejmě zklamal nejen příznivce UFO, ale i některé vědce. Záhadný objekt je totiž ve skutečnosti obyčejný kus skály, který dokonce nemá ani tvar krychle, jak se z původního snímku zdálo.

Nové tváře i prvky reality show. Sledujte seriál 1. MISE z vojenského prostředí

23. srpna 2021 16:22
Aktualizováno

V neděli 29. srpna se na obrazovkách Primy objevil nový seriál 1. MISE, který sází na atraktivitu vojenského prostředí i hvězdné herecké obsazení. Tvůrci seriálu se ale na druhé straně rozhodli obsadit i mnohdy neznámé tváře. Pravidelně 1. MISE poběží ve středu od 20:15. Čím vším diváky nový seriálový počin zaujme?

Prach, střelba a jednání s Tálibánem. Velvyslanec popsal náročnou evakuaci z Kábulu

20. srpna 2021 10:19

Český velvyslanec v Afghánistánu Jiří Baloun na tiskové konferenci popsal, jak probíhala evakuační mise. Doprovázela ji složitá vyjednávání, podmínky se každou chvílí měnily. „Kooperovali jsme s příslušníky vedení letiště, Turky, Američany, ale v poslední fázi i s Tálibánem,“ řekl ve čtvrtek novinářům Baloun, kterému Kulhánek udělil nejvyšší resortní vyznamenání.