Moderátorka Emily Maitlisová z BBC byla ve svém pořadu vystřídána kolegyní poté, co o den dříve ve vysílání obvinila britského premiéra Borise Johnsona ze „slepé loajality“ vůči svému poradci Dominiku Cummingsovi. BBC uvedla, že Maitlisová porušila pravidla o nestrannosti britského veřejnoprávního média.
„Jsem vděčná své přítelkyni a excelentní kolegyni Katie Razzallové za večerní vstup. Udělala to, protože jsem požádala o volný večer – vědoma si toho, že pořad dnes večer bude v těch nejlepších rukou,“ uvedla Emily Maitlisová na Twitteru.
Její slova potvrdila i kolegyně Razallová, která ji ve středečním vysílání nahradila: „Jen pro úplnost. Emily nebyla požádána BBC, aby si dnes v noci vzala volno – a kdybych si myslela, že byla, určitě bych nesouhlasila s uváděním show BBC Newsnight.“
K situaci se vyjádřila i šéfredaktorka pořadu Newsnight Esme Wrenová: „Já jsem šéfredaktorka Newsnight a jsem zodpovědná za vysílání programu. Maitlisová nebyla dnes večer nahrazena v reakci na vyjádření BBC. Razzalová je součástí týmu a jako tým pracujeme po celou dobu.“
K pochybení devětačtyřicetileté moderátorky britské veřejnoprávní televize BBC Emily Maitlisové mělo dojít v úterním vysílání Newsnight, kdy ve svém monologu na úvod pořadu údajně porušila zásady nestrannosti tím, že vinila premiéra Borise Johnsona ze „slepé loajality“ vůči svému poradci Dominiku Cummingsovi, který v čase březnové karantény cestoval se čtyřletým synem a nemocnou manželkou napříč Anglií ke svým rodičům.
Média později poukazovala i na další Cummingsovy přesuny v severní Anglii. Cummings je coby premiérův poradce některými považován za šedou eminenci britské politiky s velkým vlivem na Borise Johnsona.
Veřejnoprávní médium ve středu pochybení své moderátorky v úvodním monologu přiznalo. „Věříme, že úvodní vstup ve vysílání nesplňoval naše standardy náležité nestrannosti. Našim zaměstnancům byly pokyny připomenuty. BBC musí ve svých zpravodajských výstupech dodržovat nejvyšší standardy náležité nestrannosti,“ uvedla stanice mimo jiné ve svém vyjádření.
Uzavřený případ
Policie v severoanglickém Durhamu ve čtvrtek podle ČTK informovala, že Cummings příjezdem na farmu svého otce pravidla karantény neporušil. Následná cesta ke zřícenině hradu Barnard mohla být „menším přečinem“. Vzhledem k nezávažnosti přestupku však nehodlá proti Cummingsovi podnikat žádné další kroky. Na rozdíl od vlivného poradce však podle zjištění deníku The Guardian strážci zákona během karantény pokutovali v Durhamu nejméně dva občany, kteří sem v rozporu s vládními nařízeními přicestovali z Londýna.
Úřad britského premiéra v reakci na prohlášení durhamské policie sdělil, že Cummings jednal vzhledem k okolnostem „rozumně a v souladu s právem“ a že případ považuje „nyní za uzavřený“.