360° - 20.2. v 22:26
Podle analýzy společnosti Global Vaccine Data Network vedou všechny varianty vakcín proti onemocnění covid ke zvýšenému výskytu srdečních problémů. Vědci využili ke srovnání údaje více než 99 milionů lidí a upozornili na výstražné signály ohledně zdravotního stavu. O výsledcích studie mimo jiné hovořil ve vysílání CNN Prima NEWS i biochemik Zdeněk Hostomský.
Zveřejněná studie kolektivu autorů pod záštitou organizace uvádí, že po očkování proti covidu stoupl počet případů srdečních poruch. Jednalo se o vakcíny společností Pfizer, Moderna či AstraZeneca. Vědci sledovali zdravotní vývoj v případě 99 milionů lidí, kterým byla podána vakcína v osmi různých státech.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Obavy z rakoviny tlustého střeva střídá jiný nebezpečný nádor. Lékaři popsali varovné signály
Jak z analýzy vyplývá, vědci zaznamenali zvýšený výskyt myokarditidy (zánětlivé onemocnění srdeční svaloviny, pozn. red.) u těch, kterým byly podány tři dávky vakcín od Pfizeru-BioNTech a Moderny. Očkovaní AstraZenecou mají mít až 6,9násobně zvýšené riziko perikarditidy, tedy zápalu osrdečníku.
U těch, kteří měli první a čtvrtou dávku Moderny, hrozil nárůst šance myokarditidy až 1,7násobně a v případě perikarditidy i 2,6násobně.
Češi se s covidem nepoučili, roušky už nenosí, říká expertka. Zmínila i jarní epidemie
Chřipka má svou přirozenou sezónnost, od pandemie však nejde predikovat, jak bude probíhat. Pokud se nestane něco mimořádného, počet nakažených by se nemusel zvyšovat, uvedla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Zuzana Blechová z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce. S jarem odborníci spíše očekávají příchod epidemií, které nejsou respiračního charakteru. Infektoložka připomněla důležitost vakcinace a zmínila i nízkou proočkovanost, a to zvláště u seniorů. Blechová mimo jiné zdůraznila, že se Češi s covidem nepoučili a nejsou zodpovědní k sobě ani svému okolí. „Máme se relativně dobře, a tak zapomínáme, že se zdraví koupit nedá,“ dodala.
Vědci z Global Vaccine Data Network na výzkumu spolupracovali s kolegy z Univerzity v Aucklandu. „Velikost pozorovaného vzorku populace navýšila možnost zaznamenat spíše vzácné signály ohledně otázky bezpečnosti vakcín,“ uvedla jedna z hlavních autorek Kristýna Faksová z Oddělení epidemiologického výzkumu.
„Naše organizace chce přispět k celosvětovému úsilí v otázce zhodnocení bezpečnosti a účinnosti vakcín, aby bylo možné je vyrábět rychleji, efektivněji a s co nejmenšími náklady,“ ozřejmil jeden z představitelů společnosti Steven Black.
Ve vysílání CNN Prima NEWS se k této problematice vyjádřil i biochemik Zdeněk Hostomský. Podle něj vakcinace zachránila mnoho životů ve starší populaci, ovšem mladší generaci byla častokrát vnucována, což prý „nebylo vůbec nutné“.
S epidemiologem Romanem Prymulou se rovněž shodl na tom, že covidové očkování je spojeno s mírným nárůstem některých onemocnění, jak ze studie vyplývá.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Opuchlé rty, deformace a bolesti. V Česku přibývá falešných plastických klinik