O subvariantě BA.2 se často mluví jako o skryté mutaci omikronu či jako o skandinávské variantě. Potomek omikronu se šíří převážně v Dánsku, zachytily ho i laboratoře v Česku. Je ale na místě se znepokojovat? Zdravotní analytička Leana Wenová se o subvariantě rozpovídala pro americkou televizi CNN.
Měli bychom se této nové subvarianty omikronu obávat?
Leana Wenová: Hlavně bychom měli být obezřetní, ale obávat bychom se neměli. O variantě BA.2 víme, že se v některých oblastech šíří ještě rychleji než původní omikron. Neexistují ale důkazy toho, že by ji provázely vážnější příznaky než původní omikron, který je spojován s mírnějšími projevy než varianta delta.
Předběžné studie z Velké Británie navíc ukazují, že očkovaný člověk a člověk po třetí dávce je stejně chráněný jak proti variantě BA.2, tak proti BA.1 (původní omikron).
Omikron má tři dcery, říká Prymula. Proč by nedoporučil další dávky vakcíny?
Česko se zřejmě dostává k vrcholu omikronové vlny, nedá se navíc vyloučit, že se neobjeví nové mutace. Epidemiolog Roman Prymula to uvedl v Novém dni na CNN Prima NEWS. „Omikron má tři dcery, jedna v Dánsku způsobila poprask,“ připomněl subvariantu, která se údajně šíří ještě rychleji než omikron. Vysvětlil také, proč by nešel cestou dalších dávek současných vakcín.
A když jste pozitivní na koronavirus, jak poznáte, že máte omikron a ne tuto variantu?
Většina lidí to ani nezjistí, protože k tomu potřebujete speciální technologii zvanou sekvenování, která se provádí jen v určitých laboratořích.
Když někdo nedávno prodělal omikron, může se znovu nakazit novou variantou?
Je to nepravděpodobné. Nedávná infekce, zvláště v kombinaci s vakcinací, chrání proti reinfekci. Ale nevíme, jak dlouho taková imunita vydrží. Vzhledem k tomu, jak jsou si varianty BA.1 a BA.2 podobné, je pravděpodobné, že kdo měl nedávno omikron, nenakazí se v blízké budoucnosti touto subvariantou.
Bude vakcína vyvíjená proti omikronu fungovat i proti variantě BA.2?
Společnosti Pfizer i Moderna oznámily, že pracují na vakcíně proti omikronu. Je pravděpodobné, že bude fungovat proti oběma virům. S jistotou nám to řeknou až výsledky klinických testů, ze kterých také vyplyne, zda bude omikronová vakcína účinnější než očkování, která nyní máme k dispozici. Pokud je někdo způsobilý k další dávce, neměl by čekat na tuto vakcínu a měl by jít na takzvaný booster ihned.
Co když se BA.2 stane dominantní v USA?
To je určitě možné a už se to stalo v několika státech. Když je nějaká varianta nakažlivější, znamená to, že vytlačí předešlou. Ideální by bylo, kdyby se to ale díky vakcinaci a prodělání původního omikronu příliš nepodepsalo na počtu nových případů.
V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?
Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.
Klíčové bude také sledovat, zda před variantami BA.1 i BA.2 chrání vakcinace. K tomu je očkování určené, aby nás drželo od dveří nemocnice a chránilo nás před těžkým průběhem nemoci a smrtí.
Jestliže je nová subvarianta „skrytá“, znamená to, že ji neodhalí testy?
Ne, tomu nic nenasvědčuje.
Jak se můžeme proti nákaze bránit?
Velmi důležité je nosit ve vnitřních prostorech respirátor, velmi záleží na jeho kvalitě. Správný respirátor dobře drží na obličeji, ale je zároveň pohodlný a můžete ho nosit delší dobu. Vhodné respirátory mají certifikáty N95, KN95 či KF94.
Noste tyto respirátory kdykoli, když jste ve vnitřních prostorech, a to nezávisle na vakcinačním statusu. Dále je pak možné organizovat před nějakým společným sejitím samotestování účastníků.
Bude tato subvarianta poslední, s jakou se setkáme?
Téměř určitě ne. Nové varianty se objevují v jednom kuse s tím, jak virus mutuje a replikuje se. Je důležité je neustále sledovat. Klíčová je v tomto ohledu vakcinace, čím větší populační imunitu máme, tím méně se virus šíří a mutuje a tím rychleji se z této pandemie dostaneme.