Když v zimě roku 2006 našli výzkumníci těla dvou pum amerických, domnívali se, že matka a její tříměsíční kotě zemřely hlady. Analýza jejich tkání však odhalila skutečnou příčinu úmrtí. Šokovaní výzkumníci proto spustili devítileté vyšetřování, při kterém zjistili, že až polovina sledovaných pum v Yellowstonu se dostala do kontaktu s bakterií Yersinia pestis, původcem moru.
Většina z nás si mor spojuje s pandemií ze čtrnáctého století nazývanou Černá smrt. Choroba, která se k nám dostala z Asie, tehdy zahubila zhruba třetinu veškerého obyvatelstva Evropy. I dnes se čas od času objeví nakažení lidé, ale díky moderním antibiotikům dokážeme tuto nemoc vyléčit. Bakterie přežívá v půdě, odkud se může dostat k blechám žijícím v kožichu hlodavců a dalších zvířat, a tak se šíří dál. Její objev u pum amerických ukazuje, jak se dokáže snadno přizpůsobit svému hostiteli.
Studie probíhala v letech 2005 až 2014 v části parku zvané Greater Yellowstone Ecosystem. Během těchto devíti let výzkumníci odebrali vzorky osmadvaceti pumám. Jedenáct z nich bylo nalezeno již po smrti, čtyři z nich zemřely přímo na mor. U zbylých sedmnácti vědci odebrali krev, ve které následně hledali protilátky na mor – osm testů bylo pozitivních. Znamená to, že téměř polovina vzorku populace zdejších pum se s morem setkala.
Některé z jedinců se podařilo otestovat v průběhu času vícekrát a právě tyto výsledky považují výzkumníci za nejcennější – chytit pumu totiž není žádná legrace. Puma známá pod kódem M21 byla během pěti let otestována dokonce čtyřikrát – první dva testy byly negativní, třetí již byl pozitivní a poslední znovu negativní. Znamená to, že se tento jedinec moru ubránil, ale po roce již neměl v těle účinné protilátky.
Vědci se nadále věnují i dalším otázkám, například spojitosti nákazy s pohlavím či věkem jedince, ale i tomu, jakým způsobem se pumy mohou nakazit. Jejich výzkum je i součástí prevence lidského zdraví. Krátce po odhalení prvního známého případu úmrtí u pum se morem nakazili i dva lidé. Jedním z nich byl výzkumník, který prováděl pitvu. V USA je každoročně zabito na tři tisícovky pum a k přenosu nákazy na lidi stačí jen velmi málo.