CNN Prima News Yellowstone

Yellowstone

Výpis příspěvků ke štítku „Yellowstone“

Sopka na Islandu nic není, časovaná bomba tiká jinde. Erupce může zničit Zemi, varuje expert

Lidstvu hrozí katastrofa nevídaných rozměrů. Pokud se pod americkým přírodním parkem Yellowstone probudí obávaný supervulkán, může celou planetu postihnout nukleární zima, zemřou až miliony lidí, varuje expert. Proti tomu je i současné sopečné běsnění na islandském poloostrově Reykjanes událostí lokálního významu, píše britský list Daily Express.

Morová rána v Yellowstonu. Vědci odhalili nečekaného zabijáka pum

Když v zimě roku 2006 našli výzkumníci těla dvou pum amerických, domnívali se, že matka a její tříměsíční kotě zemřely hlady. Analýza jejich tkání však odhalila skutečnou příčinu úmrtí. Šokovaní výzkumníci proto spustili devítileté vyšetřování, při kterém zjistili, že až polovina sledovaných pum v Yellowstonu se dostala do kontaktu s bakterií Yersinia pestis, původcem moru.

Vlci se konečně vracejí. Někteří myslivci je ale chtějí střílet

Když byli v roce 1995 do Národního parku v Yellowstonu po sedmdesáti letech navráceni vlci, celá krajina se přetvořila. Vlci začali lovit přemnožené jeleny, kteří svým okusováním ničili stromy. Jeleni se začali zdržovat jen na „bezpečných“ místech a společně se stromy a další vegetací se nevrátili jen ptáci, ale obnovila se i populace dalších ekologických „inženýrů“, bobrů, díky nimž se do oblasti vrátili i obojživelníci a plazi. Vrátili se i další velcí dravci a šelmy. Co víc, díky zpevnění půdy kořeny stromů nedocházelo k erozím, tak jako dřív, a řeky se navrátily do svých původních koryt. Zdejší ekosystém se v rámci možností obnovil.