Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý oznámil, že by Rusko mohlo na určitou dobu zmrazit kontakty s Evropskou unií. Podle agentury AP tak reagoval na sankce, které chce evropská sedmadvacítka zavést proti skupině ruských občanů v souvislosti s otravou opozičního politika Alexeje Navalného.
„Možná bychom prostě měli na nějaký čas přestat mluvit s těmi lidmi, kteří jsou zodpovědní za zahraniční politiku na Západě, a kteří nerozumí potřebě vzájemně respektujícího dialogu,“ pronesl Lavrov na konferenci v Moskvě věnované zahraniční politice.
Státy EU se shodly na sankcích proti skupině Rusů. Potrestají tak otravu Navalného
Státy Evropské unie se shodly na přijetí sankcí proti skupině Rusů za otravu opozičního předáka Alexeje Navalného. Ministři zahraničí na jednání v Lucemburku podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) jednomyslně podpořili návrh Německa a Francie, který počítá s potrestáním skupiny lidí odpovědných za použití nervově paralytické látky novičok. Právě tou byl podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Navalnyj v Rusku v srpnu otráven.
Jmenovitě zmínil předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, která nedávno varovala před navazováním těsnějších vztahů s Ruskem. „Ať je to tak, když chtějí,“ dodal šéf ruské diplomacie podle agentury TASS.
Státy EU se v pondělí shodly na přijetí sankcí proti skupině ruských občanů, včetně pracovníků ruských tajných služeb, v souvislosti s otravou ruského opozičního předáka Navalného. Ministři zahraničí podpořili návrh Německa a Francie, který počítá s potrestáním skupiny lidí odpovědných za použití nervově paralytické látky novičok. Právě tou byl podle Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Navalnyj v Rusku v srpnu otrávený.
Konkrétní seznam jmen by měla unijní diplomacie připravit v příštích dnech a státy by jej mohly definitivně schválit ještě tento týden.
Moskva tvrdí, že s otravou nemá nic společného, na výzvy EU ke spolupráci při vyšetřování však dosud nezareagovala.