reklama

Chtěl zabíjet šťastně vypadající ženy a páry. Útočník z Tokia svého činu nelituje

V závěru olympijských her otřásl Tokiem útok v hromadné dopravě. Muž ve vlaku pobodal deset lidí a chtěl založit v jednom z vagonů požár. Po dopadení sdělil vyšetřovatelům svůj motiv – chtěl zabíjet šťastně vypadající ženy a páry. Dodal, že byl v minulosti zesměšňován a na on-line seznamkách se mu nedařilo. Nad svým činem nevyjádřil lítost, zmiňují web The Japan Times a veřejnoprávní televize NHK.

reklama

Pachatelem je podle japonských médií 36letý Jusuke Cušima. V městské rychlíkové lince Odakju Electric Railway zranil nožem celkem deset cestujících – pět žen a pět můžu. Dvacetiletá studentka univerzity skončila v nemocnici s vážnými bodnými zraněními na zádech a hrudníku. Oběti si vybral náhodně, místo nikoliv.

K útoku došlo v pátek večer okolo deváté hodiny. Vlak byl tou dobou ve čtvrti Setagaja, asi 15 kilometrů od olympijského nového Národního stadionu. V té době bylo v deseti vagonech zhruba 400 cestujících.

Vyšetřovatelé metropolitní policie uvedli, že chtěl zabít velké množství lidí. Schválně si vybral tuto konkrétní tokijskou linku, protože mezi jednotlivými stanicemi jsou delší intervaly, pasažéři by tak neměli kam utéct.

Po nástupu do vagonu pobodal mladou dívku, následně se přesunul do jiné části vlaku a zaútočil na další lidi nožem i pěstmi. Zatímco od něj cestující utíkali pryč, polil podlahu kuchyňským olejem s úmyslem založit požár. To se mu ale nepodařilo.

Informace, že je ve vlaku útočník s nožem, se následně začala rychle šířit do dalších vagonů. „Nejprve jsme nevěděli, co se děje, všichni byli zmatení. Pak to bylo horší a horší, lidé začali utíkat a panikařit,“ popsal jeden ze svědků na Twitteru.

Někdo z cestujících pak zatáhl za nouzovou brzdu, načež Cušima utekl dveřmi ven na koleje, ukradl kolo a zmizel z místa činu. Ve vlaku nechal zapalovač, nádobu s olejem, 20 centimetrů dlouhý nůž a mobilní telefon. V noci se objevil o čtyři kilometry dále v konbini, japonském obchodě se smíšeným zbožím. Tam se udal zaměstnancům.

„Jsem podezřelý ze zločinu, o kterém teď informují v médiích. Už mě nebaví utíkat,“ měl říct podle veřejnoprávní televize NHK pracovníkům na pokladně, kteří následně zavolali policii. Ta ho zadržela a převezla do vazby. Obviněn bude nejspíše z úmyslného ublížení na zdraví a pokusu o vraždu.

Šťastně vypadající ženy nenáviděl

Případ otřásl nejen Tokiem hlavně kvůli odůvodnění, které Cušima uvedl po svém zadržení policii. „Posledních šest let jsem chtěl zabíjet šťastně vypadající ženy. Stačila by jakákoliv,“ citují agentura Kjódó i web The Japan Times zdroje obeznámené s vyšetřováním.

„K touze zabíjet šťastně vypadající páry a ženy jsem dospěl poté, co jsem byl zesměšňován na společenských setkáních a odmítán na seznamkách,“ mělo dále zaznít během výslechu. Cušima podle vyšetřovatelů svého činu příliš nelituje, naopak vyjádřil lítost nad tím, že nepřipravil nikoho o život.

„Byl jsem spokojen, když jsem viděl, jak se lidé dávají na útěk. Ale i tak nezemřel ani jeden cestující, což je nešťastné,“ citují policejní zdroje dopadeného pachatele s tím, že tato slova mu možná zajistí vyšší sazbu trestu.

Z neúspěchů v osobním životě viní společnost. Studium na technické fakultě tokijské Univerzity Čúó nedokončil, poté pracoval mimo jiné v samoobsluhách konbini a pekárně, žádné ze svých zaměstnání si ale nedokázal udržet. Prý odešel, protože už byl otrávený z potíží v osobních vztazích. „Měl jsem mizerný život. Za veškeré moje neštěstí mohou lidé kolem mě,“ řekl Cušima policii, podle které pachatel vedl v posledních letech samotářský život.

V Japonsku jsou podobné incidenty relativně vzácné, útoky s nožem ale nabírají v posledních letech na frekvenci. Nejčastěji k těmto útokům podle japonských expertů dochází kvůli psychickým problémům. Mnozí z nich vidí v pátečním útoku příklad, kdy se frustrace přetaví v nenávist, v kombinaci s odloučením od společnosti jde potom o časovanou bombu.

Psychologové a psychiatři proto dlouhodobě volají po dostupnější odborné pomoci pro tzv. hikikomori – jedince, kteří se z různých důvodů vyhýbají lidské společnosti, tráví veškerý čas doma či obecně žijí osamělý život. Těch je v Japonsku čím dál více, strmý nárůst podobných případů přinesla i pandemie koronaviru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert
Doprava

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Sledujte ŽIVĚ debatu mezi Ringo Čechem a Petrem Pavlem: Jak podle nich dopadnou volby?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ debatu mezi Ringo Čechem a Petrem Pavlem: Jak podle nich dopadnou volby?

Volby do Poslanecké sněmovny se velmi rychle blíží. Hosté pořadu CNN Prima NEWS Co Čech, to politik! mají k politice velmi blízko. Komentují ji a byli, jsou nebo v ní ještě budou aktivní. Jedná se o hudebníka, textaře, baviče a malíře Františka Ringo Čecha a Petra Pavla, generála české armády ve výslužbě. Jejich debatu můžete od 18:00 sledovat i v tomto článku.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

reklama

Domácí zpravodajství

Šubrtová: Přístup policie k sebevraždě mé sestry je skandální. Nenecháme to vyšumět

Přístup policie ve věci sebevraždy policistky Kristýny Litomerické je skandální, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS sestra zesnulé Markéta Šubrtová. Kdyby její kolegové konali, tak tu podle ní její sestra ještě mohla být. Rodina je připravena nenechat celou situaci být a plánuje dát podnět k prošetření toho, co se Litomerické ve Varšavě během mise na Frontexu skutečně stalo a zda byla obětí šikany ze strany kolegů.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

reklama