Řidičský průkaz na motocykl se na rozdíl od toho na osobní vůz dělí do čtyř skupin, které jsou odstupňované podle výkonu a typu motocyklů. V případě, že řidič usedne na motorku, na kterou „řidičák“ nemá, hrozí mu obrovské pokuty a dokonce zákaz řízení.
Motocykly jsou oproti osobním autům výrazně nebezpečnější, jelikož nemají žádné prvky pasivní bezpečnosti. Proto se Česká republika v roce 2013 rozhodla zavést nový zákon, který dělí řidičský průkaz na jednostopá vozidla do čtyřech různých skupin, aby se předešlo tomu, že nezkušený řidič usedne za řídítka výkonné motorky. Jde o kategorie AM, A1, A2 a A.
ČTĚTE TAKÉ: Motorkáři předjíždějící v kolonách porušují pravidla. Jde to ale i bez pokuty
Jak se skupiny dělí?
- AM – Řidičský průkaz AM vás opravňuje od 15 let užívat mopedy a motocykly s maximální konstrukční rychlostí nepřesahující 45 km/h a s objemem do 50 cm3. V případě elektrických skútrů nesmí jejich výkon překročit 4 kW.
- A1 – Kategorii A1 je možné získat minimálně od 16 let nebo ji automaticky dostanete k řidičskému průkazu na osobní auto (B). V tomto případě máte právo řídit motocykl či skútr s objemem motoru do 125 cm3, výkonem do 11 kW a podmínkou je automatická převodovka.
- A2 – Řidičský průkaz skupiny A2 je od 18 let a můžete s ním řídit motocykly s výkonem do 35 kW. Objem motoru omezený není, ale myslete na to, že posléze „uškrcené“ motorky nesmí mít původní výkon vyšší než 70 kW.
- A – Opravňuje řídit jakékoliv motocykly bez omezení. Plnohodnotné „Áčko“ je možné získat ve věku 24 let nebo 20 let, pokud motorkář drží průkaz skupiny A2 alespoň dva roky.
Vysoká pokuta a zákaz řízení
Poměrně častým fenoménem je, že motorkáři skupiny řidičských průkazů nerespektují a myslí si, že když s A1 nebo A2 sedne na výkonnější motocykl, nic vážného jim nehrozí. Je to ale přesně naopak. Pokud policie zastaví řidiče, který nemá „papíry“ na danou kategorii jednostopého vozidla, hrozí mu stejně vážný postih, jako kdyby bez „řidičáku“ na auto sedl za volant.
„Pokud řidič motocyklu není držitelem řidičského oprávnění pro příslušnou skupinu motorových vozidel, hrozí mu pokuta ve výši od 25 do 75 tisíc korun a zákaz činnosti na dobu od 18 měsíců do tří let – tento přestupek nelze řešit příkazem na místě,“ řekla CNN Prima NEWS policejní mluvčí Hana Rubášová.
Z tohoto důvodu doporučujeme skupiny řidičských průkazů na motorku neignorovat. Nejen, že by to bolelo vaši peněženku a přišli byste o „papíry“, ale v případě dopravní nehody by způsobené škody pojišťovna neuhradila. Zároveň je to nebezpečné, jelikož jízda na silném motocyklu vyžaduje velké množství zkušeností.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Polovina aut na Plzeňsku neprošla kontrolou navzdory platné STK. Řidičům hrozí tučné pokuty