reklama

Mráz a sníh Česko zdaleka neopouštějí. Teploty v noci spadnou k -18 stupňům

Mrazivé únorové počasí Česko ještě chvíli neopustí. Téměř po celém území by se měly v nadcházejících dnech držet teploty nízko pod nulou. Milovníci zimy se také mohou těšit na další sněhovou nadílku. Na některých místech v Česku by totiž mohlo napadnout až deset centimetrů nového sněhu.

reklama

Na jihu Čech už od středečního rána místy padá sníh. Přes den by mělo být převážně zataženo. Postupně se sněžení od jihozápadu rozšíří na většinu území. Nejméně by mělo sněžit na severozápadě Čech, naopak na jihu a jihovýchodě republiky by mohlo do čtvrtečního rána napadnout pět až deset centimetrů nového sněhu.

Republiku zatím rozděluje teplotní rozhraní. Zatímco na jihu se ranní teploty pohybují kolem -2 °C, na severu teploměry místy naměří až -17 °C. Podobné teplotní rozdíly se budou držet i přes den. V průměru by teploměry mohly klesnout k -5 °C, například na jižní Moravě by ale mělo být kolem -1 °C, na severozápadě zase naopak k -9 °C.

„Na některých místech na severu a severozápadě Čech se středa může stát arktickým dnem, kdy teplota nevystoupí nad -10 °C. Pravděpodobné je to například v Liberci,“ popisuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Mrazivá byla také noc z úterý na středu, například na stanici Rolava u Karlových Varů po půlnoci naměřili teplotu -27,2 °C. Podobně chladná by měla být i nadcházející noc. Právě kvůli silným mrazům a sněžení je v platnosti výstraha, uvádí ČHMÚ na svém webu.

„Na naše území proudí studený arktický vzduch, ve kterém klesnou nejnižší noční teploty na -7 až -12 °C, lokálně mohou klesnout k hodnotám kolem -14 °C. Silné mrazy jsou předpovídány na severozápadě a západě Čech a místy také na severovýchodě,“ píše ČHMÚ na Twitteru.

Mohou se také tvořit sněhové jazyky, opatrní by proto měli být především řidiči na silnicích. „Na východě Moravy a Slezska napadne odpoledne a večer dva až osm centimetrů nového sněhu. Později odpoledne a večer se ojediněle budou tvořit sněhové jazyky,“ uvádí ČHMÚ.

Obdobné počasí meteorologové očekávají i ve čtvrtek. Mělo by být zataženo až oblačno, místy slabé sněžení nebo sněhové přeháňky, na horách četnější. Ojediněle by mohlo být polojasno. Nejvyšší denní teploty se mají pohybovat od -9 až k -5 °C. Místy vytvoří sněhové jazyky, na horách i závěje, varuje ČHMÚ.

V pátek bude oblačno, místy přechodně až polojasno. Vyskytovat by se mohly sněhové přeháňky, četnější v severovýchodní polovině území. Nejnižší noční teploty klesnou k -10 až -15 °C, při zmenšené oblačnosti se budou pohybovat kolem -18 °C. Nejvyšší denní teploty naopak vystoupají k -9 až -4 °C.

Sněžit by mělo také o víkendu, a to především na horách. V neděli má být polojasno až oblačno. Nejnižší noční teploty meteorologové očekávají kolem -10 až -15 °C, při zmenšené oblačnosti kolem -18 °C. Nejvyšší denní teploty se mají pohybovat mezi -8 a -3 °C.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama