V Číně odsoudili k patnácti letům odnětí svobody tamního protikorupčního bloggera a novináře dříve působícího ve státních médiích. Čchen Ťie-žen byl zadržen v polovině roku 2018 poté, co na svém blogu publikoval dva texty o korupci členů komunistické strany, uvedl web CNN.
Soud v jedné z jižních provincií rozhodl o uvěznění bývalého čínského novináře za „podněcování ke sporům a způsobování potíží“. Čchen podle soudu „napadl a hanobil komunistickou stranu a vládu“ publikováním „nepravdivých informací“ a „zlomyslných spekulací“.
Obří cenzorský a sledovací aparát
Čína je podle zprávy organizace Reportéři bez hranic (RSF) největším věznitelem novinářů na světě. Tamní úřady silně ovládají domácí tisk a cenzurují zahraniční mediální výstupy skrze „Velký čínský firewall“ – obrovský on-line cenzorský a sledovací aparát.
Letos v březnu Čína ze země vypověděla novináře z amerických médií New York Times, Washington Post a Wall Street Journal. Peking tehdy dle svých slov tímto krokem reagoval na předchozí restrikce Washingtonu zaměřené na fungování čínských státních médií v USA.
Mrazivý signál pro nezávislé novináře
Čchenovo uvěznění přichází ve chvíli, kdy problematika čínské cenzury a dohledu nad tamními médii a internetem opět začala být v popředí zájmu lidí kvůli koronavirové pandemii. Některé informace o onemocnění COVID-19, zejména v jeho počáteční fázi šíření ve Wu-chanu, měly být státním aparátem potlačovány.
Podle hongkongské lidskoprávní organizace Human Rights Defenders Čchenův rozsudek „vysílá mrazivý signál nezávislým on-line komentátorům a občanským novinářům“. Mluvčí Reportérů bez hranic Rebecca Vincentová dokonce pro CNN uvedla, že „kdyby v Číně existoval svobodný tisk, kdyby whistlebloweři (informátoři) nebyli umlčováni, mohlo se předejít pandemii“.