Počet obětí mrzačení ženských pohlavních orgánů vzrostl v Německu od roku 2017 o 44 procent. S odkazem na data z nové zprávy to oznámila německá ministryně pro rodinu Franziska Giffeyová. Přibližně patnáct tisíc dívek může být v přímém ohrožení. Ministryně spojila značný nárůst s migrací, informoval web Deutsche Welle.
Počet žen a dívek v Německu, které podstoupily mrzačení pohlavních orgánů, známé i jako ženská obřízka, se zvýšil na 68 tisíc. Nárůst případů o 44 procent oproti posledním výpočtům z roku 2017 je podle ministryně spojený s vyšší migrací do Německa ze zemí, kde je mrzačení ženských pohlavních orgánů běžnější, tedy afrických.
„Mrzačení ženských pohlavních orgánů je vážným porušením lidských práv a archaickým zločinem, který porušuje právo dívek a žen na fyzickou integritu a sexuální sebeurčení,“ uvedla Giffeyová a dodala: „Pro postižené má celoživotní fyzické a psychologické důsledky. Naším cílem je ochrana dívek a mladých žen před tímto a nabídnutí jim pomoc.“
Giffeyová rovněž vyzvala k přijetí nových opatření v místních komunitách k zabránění dalšímu nárůstu počtu takových případů.
Fadumo Kornová, předsedkyně skupiny NALA, a německá ministryně pro rodinu Franziska Giffey (vpravo) vystoupily na tiskové konferenci v Berlíně na podporu boje proti ženské obřízce. Zdroj: AP
Souvislost s přílivem lidí z afrických zemí
Giffeyová rovněž uvedla, že významný nárůst případů tohoto porušování ženských práv byl způsoben zvýšenou migrací ze zemí jako Eritrea, Somálsko, Indonésie, Egypt neb Nigérie. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že po celém světě podstoupilo obřezání ženských pohlavních orgánů přibližně 200 milionů žen, dívek a holčiček.
Fadumo Kornová, předsedkyně lidskoprávní skupiny NALA sídlící v Německu, tvrdí, že do budoucna by se mělo posílit postavení matek při ochraně jejich dětí. Kornová také německé ministryni Giffeyové doručila petici se 125 tisíci signatáři proti poškozování ženských pohlavních orgánů.