Súdánská vláda nově kriminalizovala mrzačení ženských pohlavních orgánů, uvedla mluvčí tamní vlády pro CNN. Podle údajů Organizace spojených národů si asi 88 procent ženské populace v Súdánu v dětství obřízku vytrpělo. Tento severoafrický stát je tak považován za zemi s nejvyšším počtem „zmrzačených“ žen.
„Toto opatření bezpochyby přispěje k řešení jedné z nejnebezpečnějších praktik, která představuje jasné porušení lidských práv,“ uvedlo súdánské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení. Ministerstvo označilo kriminalizaci ženské obřízky za velký krok k ukončení tohoto společensky zakořeněného trendu. Dodalo, že důvěřuje pravomoci svěřené súdánským orgánům a jejich profesionalitě, která chrání a respektuje ženy a posiluje jejich zdravotní a sociální práva.
Důvodem, proč se ženská obřízka v Súdánu provádí, je, že takto zmrzačená žena má mít zaručenou dobrou pověst a je „vhodnější“ pro sňatek.
Ministerstvo zahraničních věcí rovněž zdůraznilo, že pro úspěšné vymáhání tohoto zákona je zapotřebí komunitního úsilí a koordinace mezi „všemi stranami“ za účelem zvyšování povědomí o této záležitosti.
Zprávy uvítal UNICEF, který ve sdělení varoval, že porodní asistentky, poskytovatelé zdravotních služeb, otcové, matky i mladí lidé musí být o nové legislativě okamžitě informováni.
„Ženská obřízka není jen porušováním práv každého dítěte, je to škodlivá praxe a má vážné důsledky pro fyzické a duševní zdraví dívek,“ uvedl Abdullah Fadel, jeden z představitelů UNICEF v Súdánu. Dodal, že vlády i společnost by měly přijmout okamžitá opatření k ukončení těchto krutých praktik.