Šmarda: Konec řečí, vláda musí začít pracovat. Brutální zdražování probíhá tady a teď

PARTIE Terezie Tománkové 21.8.2022

Předseda ČSSD Michal Šmarda se ostře pustil do vlády, která podle něj dostatečně nepracuje, aby pomohla lidem trpícím kvůli zdražování potravin a energií. Ministrům vyčetl mimo jiné, že v době krize odjeli na dovolenou. Kritický byl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS také k parlamentní opozici, které vyčítal, že místo práce ve Sněmovně si dělá předvolební kampaň.

Šmarda se do vlády pustil poté, co lidovecký poslanec Marek Výborný v Partii obhajoval dosavadní vládní pomoc lidem. „To není tak, že když budete dlouho mluvit, tak zakryjete to, že vláda v tom nemá jasno. Pan premiér řekl, že asi nějak změníte daně, ale nevíte jak. Pan ministr průmyslu řekl, že zavedeme energetický tarif, ale zatím nemáme detaily, možná to domyslíme někdy v říjnu. Asi to bude fungovat od třetího čtvrtletí, ale zatím si nejsme jistí,“ interpretoval ze svého pohledu vládní pomoc Šmarda.

„Princip je takový, že vláda neměla mít teď prázdniny, měla fungovat a tyhle věci mít hotové. Ta brutální inflace, to brutální zdražování probíhá tady a teď. Nepomůže, že budete dalších deset minut povídat. Vy musíte přestat povídat a začít pracovat,“ doplnil.

Vzhledem ke skutečnosti, že sociální demokraté již nesedí v Poslanecké sněmovně, se Šmarda opřel rovněž do práce parlamentních opozičních stran. „Opozici kritizujeme proto, že se věnuje kampani. Nejsou ve Sněmovně, nepředkládají návrhy. Kdyby my jsme dnes byli ve Sněmovně v roli opoziční strany, tak máme konkrétní návrhy, které pomůžou lidem. Pokud by je vláda přijala, tak bychom nenavrhovali hlasování o nedůvěře vládě,“ vysvětlil.

To se však nelíbilo poslanci za ANO Aleši Juchelkovi, který oponoval, že hnutí ANO svá řešení předkládá. „Máme řadu návrhů, které jsou konkrétní. Třeba u pětitisícového příspěvku, aby šel i pro vysokoškolské studenty do 26 let,“ řekl poslanec.

K tomu se vyjádřil také Výborný. „Nepotřebujeme ANO, aby nám radilo, co máme dělat. Mohu zopakovat minimálně sedm kroků pomoci, které už vláda udělala. Návrhy opozice jsou populistické,“ uvedl.

Tagy: