reklama

Přerostlé muškáty na podzim nemusíte hned vyhazovat, nařízkujte si je

Nedá se nic dělat, zima se pomalu vkrádá i na balkony a lodžie. Nejvyšší čas uskladnit a zazimovat muškáty, aby vám dělaly radost i příští rok. Pokud se vám krásně rozrostly, je potřeba je pořádně ostříhat a z ustřižených části si můžete muškát už teď nařízkovat na nové mladé rostlinky. Je to také možnost, jak muškát uskladnit i v malém množství. A pro příští rok jste dokonale vybaveni.

reklama

U nás jsou muškáty známé i pod názvem pelargonie. Je to většinou víceletá rostlina a při správné péči nám může bohatě ozdobit okna či balkon. V minulosti se hodně využívala do vůní a barev, pro její léčivé účinky, jako odpuzovač hmyzu a dokonce v kuchyni pro výraznou aromatickou vůni, nebo přímo jako dochucovadlo. Jedlá je totiž celá rostlina. První druh byl do Evropy dovezený z Afriky pro Holandskou botanickou zahradu. Známých je už kolem 300 druhů a po celém světě najdeme vášnivé pěstitele. Pokud máte také krásně přerostlou pelargonii a nemáte ji kam na zimu umístit celou, bude potřeba ji nařízkovat. Navíc bude teď několik měsíců brzo tma a rostliny budou mít přes den málo světla. Důsledkem toho začnou opadávat květy i listy.

Jak správně připravit pelargonii na zimu

Před zimou je potřebné se o muškáty dobře postarat, důkladně je prostříhat, nebo rovnou nařízkovat a připravit tak nové mladé rostlinky pro pěstování v příštím roce. Vůbec se stříhání nebojte, rostlině to uleví a může tak v klidu v zimě vegetovat. A nemusíte se obávat ani rozmnožování v podzimním období.

Celou rostlinku zkontrolujte, odstraňte suché části a květy a co nejvíce ji ostříhejte, aby zbytečně v zimě neslábla vyživováním velkého množství listů a přerostlých částí. Stříhat můžete i těsně nad zeminou.

Uříznuté části rostlin prohlídněte a najděte mladé zdravé části, ze kterých uděláte řízky. Zároveň odstraňte květy i nové pupeny. Ty bohužel nijak nezužitkujete, klidně je vyhoďte. Zbylou rostlinu v květináči můžete zazimovat tak, jak vám zůstala. A nové řízky zasaďte samostatně.

Před zasazením řízku do zeminy aplikujte stimulátor růstu. Řeznou plochu nejdříve namočte do vody, aby vám stimulátor dobře ulpěl na konci rostliny. Doporučujeme tento krok nevynechat, zvýšíte tak šanci, že se vám ujmou všechny nové rostlinky.

Jednotlivé řízky muškátu zasaďte do kvalitního substrátu určeného pro výsevy a množení pokojových rostlin. Do substrátu si v květináčku udělejte předem důlek, aby se vám stimulátor při sázení nesetřel. Opatrně malou pelargonii vložte do otvoru, zahrňte substrátem a přimáčkněte.

Nakonec zasazené rostlinky uložte do domácího skleníčku. Dosáhnete tak vyšší vzdušné vlhkosti a tím nejlepší podmínky, aby se mladé řízky pelargonie nejlépe ujaly a prospívaly.

Postavte skleníček na okno a pravidelně zalévejte, ale nepřelévejte. Zda se rostlinám daří, poznáte podle toho, že začnou rašit nové mladé lístky. Na jaře pak přesadíte muškáty do velkého květináče a umístíte opět na okno či balkon.

Zdroj: Reportáž Receptář prima nápadů

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama