Satelitní internet Starlink amerického vizionáře Elona Muska zamíří také do České republiky. Irská pobočka Starlinku oznámila zahájení svého působení od 1. září. Uvedl to server Lupa.cz s odkazem na web Českého telekomunikačního úřadu. Firma spadající pod vesmírnou společnost SpaceX původně plánovala start svých komerčních služeb na českém území až během roku 2022.
Starlink rozmisťuje na oběžné dráze Země soustavu satelitů, které mají nabídnout vysokorychlostní internet i pro lidi žijící v odlehlých oblastech. Už nyní nabízí zkušební služby a tvrdí, že letos chce mít pokrytý téměř celý obydlený svět. Počet satelitů Starlinku na oběžné dráze v pololetí přesahoval 1 500.
Muskova satelitní síť ale ještě bude muset získat povolení regulačních úřadů, aby mohla poskytovat internet v jednotlivých zemích. Zářijové datum z webu ČTÚ může být podle Lupy jen termínem pro start testování. Otázkou je také aktuálnost dat na oficiálním webu, která mluví o spuštění služby příští rok.
Celkem chce Starlink kolem Země rozmístit asi 12 tisíc satelitů zhruba za deset miliard dolarů (214,4 miliardy Kč). Služby ve zkušebním režimu nyní poskytuje v 11 zemích. V příštím roce by podle Muska měl počet zákazníků dosáhnout půl milionu, nyní jich je pouze 69 tisíc.
V květnu americký vizionář a propagátor technologií oznámil, že satelitní síť obdržela více než půl milionu předběžných objednávek. S uspokojením poptávky firma žádné technické problémy neočekává.
Celkové investice do Starlinku by se měly podle Muska pohybovat v rozmezí 20 miliard až 30 miliard dolarů (428,7 miliardy až 643 miliard Kč). Počáteční investiční náklady, než se podaří firmě dosáhnout výrazně pozitivního cash flow, mají činit pět až deset miliard dolarů.
Ruská raketa vynesla satelity britské konkurence
Skeptici pochybují, že se satelitní internet může stát životaschopným podnikatelským modelem, protože jeho hlavním cílovým trhem jsou lidé žijící v odlehlých oblastech, kterých je příliš málo na to, aby mohli uhradit obrovské počáteční investiční náklady.
Musk se však proti této myšlence ohradil. Podle něj by Starlink mohl pomoci zaplnit mezery v mobilních sítích páté generace a optických sítích. „Existuje potřeba spojení v místech, která ho nyní nemají,“ prohlásil.
Není ale jediný, kdo vsadil miliardy dolarů na satelitní internet. Konkuruje mu čím dál více společnostní – třeba britský OneWeb, jehož 34 satelitů v neděli vynesla raketa Sojuz-2.1b z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. V současné době kolem planety krouží bezmála tři stovky družic tohoto systému.
1...2...3….Lift Off!! 🚀 #OneWebLaunch9 #satcom #oneweb pic.twitter.com/kAM8E4Mb4v
— Eutelsat Group (@EutelsatGroup) August 21, 2021
Šlo o devátý let ruských raket se satelity budované sítě společnosti OneWeb do vesmíru. Jeden se uskutečnil z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně, tři z Bajkonuru a pět z ruského kosmodromu Vostočnyj. Následující let je plánován na září a opět z kosmodromu provozovaného Rusy v Kazachstánu.
OneWeb, jejíž sídlo je v Londýně, ale odbočky má i v USA, podle webu Spaceflight Now chce, aby během příštího roku síť měla 648 družic. Cílem je zajistit přístup k vysokorychlostnímu internetu z kteréhokoli místa na světě, ať už na zemi, na moři nebo ve vzduchu. S nedělním letem už bude mít kolem Země přibližně ve výšce kolem 450 kilometrů 288 aparátů.
Provoz sítě by společnost chtěla zatím v menším rozsahu zahájit ještě letos, globální poskytování servisu se ale posunulo na příští rok. Se společností Starlink a Oneweb také soupeří firmy Kuiper spadající pod Amazon či americká Blue Canyon Technologies.