Šéf automobilky Tesla Elon Musk oznámil, že v příštím roce nejspíše uvede na trh humanoidního robota. Tesla Bot by měl být schopen vykonávat stereotypní, nudnou a namáhavou práci, ale také vyzvedávat nákup v obchodě. „Hlavně nesmí být příliš drahý,“ řekl americký vizionář.
Druhý nejbohatší člověk planety slibuje revoluci na trhu práce. Během čtvrteční události Tesla AI Day Elon Musk oznámil, že Tesla v příštím roce představí humanoidního robota, který v mnoha ohledech dokáže nahradit člověka.
Tesla Bot, jak mu zatím říkají, má být přibližně 150 centimetrů vysoký. Měl by být schopen vykonávat jednoduchou, avšak stereotypní, nudnou či namáhavou práci. Musk jej chce naučit například montovat karosérii vozidel nebo vyzvedávat nákupy v obchodech.
Robot bude mít podle Muska „dalekosáhlé důsledky pro ekonomiku“. Nikoli však ve smyslu, že by sebral lidem práci, nýbrž by měl pomoci řešit aktuální nedostatek pracovní síly na trhu. Ten už několik let sužuje všechny významné ekonomiky světa a nic na tom zatím nezměnila ani koronavirová krize. „Hlavně nesmí být supernákladný,“ dodal Elon Musk.
Strach z robotů je absurdní
Příchod Tesla Bota pravděpodobně opět rozvíří debaty o nutnosti uvalení speciální daně na roboty. „Můžeme mít obrovskou nezaměstnanost, protože roboti mohou být levnější než pracovník s minimální mzdou,“ varovala před časem ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v debatě Politického klubu FSV UK.
S tímto přístupem ovšem nesouhlasí bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. „Tyto obavy jsou zcela iracionální. Robot není substitutem člověka. Robot, respektive stroj, člověku pomáhá a usnadňuje mu práci. Zvyšuje produktivitu a blahobyt, je to pouze jiná forma stroje,“ řekl v květnovém rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Podle něho je představa zdaňování robota absurdní. „Pokud by platila teze, že roboti a stroje berou lidem práci, pak by paní Maláčová měla umět vysvětlit, proč tu po 200 letech od počátku průmyslové revoluce dnes nemáme nezaměstnanost 99 procent,“ dodal.