
Pohřební služby burcují politiky: Úplně jste zaspali. Stát zjišťuje, kde jsou kremační pece
Pálení čarodějnic bylo opět viditelné z vesmíru. Unikátní snímek hořících ohňů na českém území pořídila prolétající družice METOP3, přičemž ho Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na svých stránkách. Výhled nezkazila ani lehká oblačnost. Najdete svou vatru?
Požár plastů u Rynholce na Rakovnicku je tak rozsáhlý a teplotně výrazný, že ho zachytila družice Meteosat-12, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na snímku je v oblasti masivních plamenů vidět černá tečka. Uhasit požár by mohlo zabrat dva dny, odhadl ve vysílání CNN Prima NEWS mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.
V případě vesmírného odpadu z družic existuje jen extrémně malá možnost, že by nestihl při vstupu do atmosféry shořet, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS odborný pracovník v oblasti astronomie Jan Spratek. V souvislosti s dopadem zbytku baterií z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na povrch Země přirovnal pravděpodobnost možného nebezpečí k výhře v loterii.
Čínská vláda na konci prosince v tichosti vypustila do vesmíru družici Yaogan-41. Podle amerických expertů jde dost možná o nejvýkonnější satelit ve vesmíru. Družice má mít totiž schopnost upíchnout se na stálém místě v kosmu a sledovat v prakticky reálném čase půlku planety. Včetně Tchaj-wanu.
Meteorologický jev El Niño podle amerických expertů nabírá na síle. Vědci jej nyní mohou pozorovat i pomocí satelitu – doprovází ho zvýšená hladina oceánu, kterou družice Sentinel-6 Michael Freilich monitoruje. Letos však El Niño zatím nedosahuje takové síly jako v rekordních letech 1997 a 2015.
V noci ze středy na čtvrtek nastal superúplněk. Jde o jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň se nachází nejblíže k Zemi. Diváci se s redakcí CNN Prima NEWS podělili o mnoho zajímavých fotek. Úkaz se letos objevil již podruhé, první superúplněk nastal v červnu.
Má rozpětí křídel Boeingu 747, přitom váží zhruba tolik co SUV, navíc nespotřebovává ani kapku pohonných hmot. Letadlo Solar Impulse 2, které je poháněné sluneční energií, již v roce 2016 obletělo celý svět. Nyní ho jeho majitelé chtějí začít využívat jako satelit.
Satelitní internet Starlink amerického vizionáře Elona Muska zamíří také do České republiky. Irská pobočka Starlinku oznámila zahájení svého působení od 1. září. Uvedl to server Lupa.cz s odkazem na web Českého telekomunikačního úřadu. Firma spadající pod vesmírnou společnost SpaceX původně plánovala start svých komerčních služeb na českém území až během roku 2022.
Téměř měsíc po řádění tornáda zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) družicové snímky z momentu, kdy přírodní živel poničil na jižní Moravě stovky domů, způsobil škody až 15 miliard korun a usmrtil šest lidí.
Japonští vědci hodlají do tří let vypustit první vesmírné satelity vyrobené ze dřeva. Díky zvolenému materiálu chtějí zvrátit nepříjemný trend, kdy se z kosmu stává smetiště plné vesmírných vraků, které mohou ohrozit i posádku Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Nové dřevěné satelity by celé shořely při návratu do atmosféry.
Z čínského kosmického střediska Wen-čchang na ostrově Chaj-nan ve čtvrtek ve 12:41 místního času (6:41 SELČ) odstartovala raketa Dlouhý pochod 5, která nasměruje k Marsu družici s přistávacím modulem a průzkumným vozítkem. Jde o první pokus Číny s přistáním na rudé planetě, které se předpokládá v dubnu nebo květnu příštího roku.
Z japonského vesmírného střediska Tanegašima těsně před nedělní půlnocí úspěšně odstartovala nosná raketa H-IIA, která vynesla do kosmu družici Amal (Naděje) Spojených arabských emirátů. Satelit se vydá k Marsu, kam do poloviny srpna podle plánů zamíří ještě dvě další vesmírné mise – čínská a americká. Do cíle by satelit měl dorazit v únoru 2021, tentýž rok oslaví Spojené arabské emiráty 50 let od svého vzniku.