Hraješ jako prase – to nemusí být za nových okolností urážka odkazující na nečisté počínání na hřišti. Vědci z USA zjistili, že prasata jsou dostatečně chytrá na to, aby pomocí joysticku zvládla odehrát 2D hru.
Když v češtině řeknete „Až naprší a uschne“, v anglofonním prostředí ve stejném kontextu použijete „Až budou prasata lítat“. To sice tato zvířata zatím neumějí, ale kupodivu zvládají jiné nečekané věci.
Skupina výzkumníků z Purdueovy univerzity v americké Indianě vytrénovala dohromady čtyři prasata, která po „drilu“ byla ochotna díky manipulaci s joystickem plnit základní úkoly videohry, aby získala odměnu v podobě pamlsku. Výsledek projektu popisují jeho autoři jako pozoruhodný a svědčí o tom, že inteligence těchto zvířat není malá. Prasata prokázala kognitivní flexibilitu, tedy schopnost vhodně reagovat na vnitřní i vnější podněty.
Hrdiny výzkumu se stali Hamlet, Omelette, Ebony a Ivory, čtyři prasátka plemen Yorkshire a Panepinto. Dokonce byla tak loajální, že v „hraní“ pokračovala i ve chvíli, kdy se porouchal stroj na dávkování konzumovatelné motivace. Ačkoliv žádné jídlo nedostala, stačilo jim hlasité povzbuzování výzkumníků.
„Studie tohoto typu jsou důležité. To, jakým způsobem se k prasatům chováme a co s nimi děláme, na ně má dopad. Stejné je to ostatně u všech vnímajících bytostí,“ uvedla pro CNN vedoucí projektu Candace C. Croneyová z Centra pro vědu o dobrých životních podmínkách zvířat. Výsledky jsou o to více překvapivé, že si čtveřice poradila, ačkoliv měla na manipulaci s joystickem k dispozici pouze rypáky.
Podle lidí, kteří se podíleli na výcviku, nešlo o žádnou náhodu. Uvádějí, že jednotlivé pokusy prasat byly záměrné a soustředěné, tudíž lze konstatovat, že pokusní „králíci“ prokázali porozumění vztahu mezi joystickem a pohybem kurzoru na obrazovce.
Pro chovatele prasat nová zjištění ohledně inteligence těchto tvorů nejsou nijak zvlášť šokující. „Nehrají Minecraft. Ale že dokážou ovládat joystick, aby získala odměnu, není vůbec žádným překvapením. Když se podíváte praseti do očí, vidíte v nich inteligenci,“ uvedla Kate Danielsová z farmy v britském Worchestershiru pro stanici BBC.
Že by opět platilo ono orwellovské „Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější“?