reklama

Tetřev zaútočil na běžkařku. Mohl ji považovat za sexuálního partnera, míní ornitolog

Po sociálních sítích koluje video, v němž vzácný pták tetřev hlušec napadl běžkařku na Šumavě. Někdo však říká, že se jí dvořil. To je podle ornitologa Zdeňka Vermouzka možné, pokud to byl pták z umělého chovu, který je na lidi zvyklý. Tím pádem by si vtiskl podobu člověka jako svého sexuálního partnera, a tak by se skutečně mohl člověku dvořit a snažit se s ním navázat kontakt, řekl Vermouzek CNN Prima NEWS.

reklama

„U tetřevů se toto chování čas od času objevuje. Otázkou je, jestli jsou to divocí ptáci, nebo ptáci z umělého odchovu, kteří jsou zvyklí na lidi. Může se stát, že občas hájí své teritorium i před většími zvířaty, tedy i před člověkem,“ okomentoval video pro CNN Prima NEWS Vermouzek.

Zda se ale jednalo o útok, nebo o námluvy, nedokázal odhadnout. „Že by se jí dvořil, by bylo možné, pouze pokud by to byl pták, kterého odchovali lidé a jenž si vtiskl podobu člověka jako svého sexuálního partnera. Tím pádem by se skutečně mohl člověku dvořit a snažit se s ním navázat nějaký takový kontakt,“ připustil ornitolog z České společnosti ornitologické.

Někteří lidé tvrdí, že se běžkaři pohybovali na nevyznačené trase a ptáka vyrušili. Podle Vermouzka je ale možné, že byli na vyznačené běžkařské trase a náhodně tetřeva potkali. I přesto, že se jedná o velmi vzácný druh. „Pokud je to pták, který se nebojí lidí a je na ně nějakým způsobem zvyklý, potom se může pohybovat v blízkosti navštěvovaných veřejných tras,“ podotkl ornitolog.

Video na Facebooku zveřejnil Jiří Mánek, bývalý ředitel šumavského národního parku. Ten upozornil, že byl tetřev spatřen tam, kde v létě i v zimě chodí davy lidí. „Přímo na turistické trase. Pták se také běžně objevuje v těžbě, lidí se zas tak moc nebojí. Padesát procent pozorování tetřeva je buď na turistické trase, nebo v těžbě,“ upozornil Mánek na Facebooku. O jeho video však nešlo.

Přežil by, kdyby se místo s běžkařkou setkal s vlkem?

Je také možné, že pokud tetřev v zimě vydá hodně energie, může ho to stát život. Vermouzek ale upozorňuje, že záleží na konkrétním jedinci, jak je na tom zdravotně a jakou má kondici. „Předpokládám, že kdyby pták na takové chování neměl odpovídající kondici, nedělal by to. Neznám ale okolnosti. Nevíme, co to je za ptáka,“ uvedl.

Tetřevové jsou v Česku striktně chránění, patří do nejvyšší kategorie kriticky ohrožených zvířat. Jsou také velmi vzácní, vyskytují se výhradně na Šumavě a pokoušejí se o reintrodukci v Beskydech. „Normálně je to naprosto plaché zvíře, které se nenechá vidět, je někde ukryté a rušení lidmi mu velice vadí hlavně v zimním období, kdy spotřebuje velice skromné množství potravy, kterou má v horském prostředí k dispozici. Přesto se občas může stát to, co vidíme na videu, že se některý pták člověka nebojí. Otázkou je, jakou by měl šanci na přežití, kdyby se nesetkal s člověkem, ale s jiným zvířetem. Například s vlkem,“ dodal Vermouzek.

Tagy:
Šumava ornitologie pták zvířata Jihočeský kraj Národní park Šumava běžkaři tetřev ornitolog Zdeněk Vermouzek

Hlavní zprávy

Filip: Spolupráce s Babišem byla velmi těžká, ale vybojoval jsem to pro občany

S Andrejem Babišem jsem nespolupracoval jako s miliardářem, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící předseda KSČM Vojtěch Filip a dodal, že to bylo složité, ale bojoval kvůli občanům. Babiše přirovnal k Bedřichu Engelsovi a hovořil i o tom, proč musí komunistická strana směřovat cestou marxismu. Levice je podle něj v českém národě silně zakořeněná už od Jana Husa a rozhodně její pokračování nevidí v Pirátech, kteří řeší marginálie a nemají tah na branku.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

reklama

Domácí zpravodajství

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama