reklama

Tetřev zaútočil na běžkařku. Mohl ji považovat za sexuálního partnera, míní ornitolog

Po sociálních sítích koluje video, v němž vzácný pták tetřev hlušec napadl běžkařku na Šumavě. Někdo však říká, že se jí dvořil. To je podle ornitologa Zdeňka Vermouzka možné, pokud to byl pták z umělého chovu, který je na lidi zvyklý. Tím pádem by si vtiskl podobu člověka jako svého sexuálního partnera, a tak by se skutečně mohl člověku dvořit a snažit se s ním navázat kontakt, řekl Vermouzek CNN Prima NEWS.

reklama

„U tetřevů se toto chování čas od času objevuje. Otázkou je, jestli jsou to divocí ptáci, nebo ptáci z umělého odchovu, kteří jsou zvyklí na lidi. Může se stát, že občas hájí své teritorium i před většími zvířaty, tedy i před člověkem,“ okomentoval video pro CNN Prima NEWS Vermouzek.

K tématu

Zda se ale jednalo o útok, nebo o námluvy, nedokázal odhadnout. „Že by se jí dvořil, by bylo možné, pouze pokud by to byl pták, kterého odchovali lidé a jenž si vtiskl podobu člověka jako svého sexuálního partnera. Tím pádem by se skutečně mohl člověku dvořit a snažit se s ním navázat nějaký takový kontakt,“ připustil ornitolog z České společnosti ornitologické.

Někteří lidé tvrdí, že se běžkaři pohybovali na nevyznačené trase a ptáka vyrušili. Podle Vermouzka je ale možné, že byli na vyznačené běžkařské trase a náhodně tetřeva potkali. I přesto, že se jedná o velmi vzácný druh. „Pokud je to pták, který se nebojí lidí a je na ně nějakým způsobem zvyklý, potom se může pohybovat v blízkosti navštěvovaných veřejných tras,“ podotkl ornitolog.

Video na Facebooku zveřejnil Jiří Mánek, bývalý ředitel šumavského národního parku. Ten upozornil, že byl tetřev spatřen tam, kde v létě i v zimě chodí davy lidí. „Přímo na turistické trase. Pták se také běžně objevuje v těžbě, lidí se zas tak moc nebojí. Padesát procent pozorování tetřeva je buď na turistické trase, nebo v těžbě,“ upozornil Mánek na Facebooku. O jeho video však nešlo.

Přežil by, kdyby se místo s běžkařkou setkal s vlkem?

Je také možné, že pokud tetřev v zimě vydá hodně energie, může ho to stát život. Vermouzek ale upozorňuje, že záleží na konkrétním jedinci, jak je na tom zdravotně a jakou má kondici. „Předpokládám, že kdyby pták na takové chování neměl odpovídající kondici, nedělal by to. Neznám ale okolnosti. Nevíme, co to je za ptáka,“ uvedl.

Tetřevové jsou v Česku striktně chránění, patří do nejvyšší kategorie kriticky ohrožených zvířat. Jsou také velmi vzácní, vyskytují se výhradně na Šumavě a pokoušejí se o reintrodukci v Beskydech. „Normálně je to naprosto plaché zvíře, které se nenechá vidět, je někde ukryté a rušení lidmi mu velice vadí hlavně v zimním období, kdy spotřebuje velice skromné množství potravy, kterou má v horském prostředí k dispozici. Přesto se občas může stát to, co vidíme na videu, že se některý pták člověka nebojí. Otázkou je, jakou by měl šanci na přežití, kdyby se nesetkal s člověkem, ale s jiným zvířetem. Například s vlkem,“ dodal Vermouzek.

K tématu

Tagy: Šumava ornitologie pták zvířata Jihočeský kraj Národní park Šumava běžkaři tetřev ornitolog Zdeněk Vermouzek

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová

Sněmovna předává své pravomoci vládě a vzdává se kontroly, hodnotí pandemický zákon bývalá ministryně spravedlnosti a současná prezidentka Unie rodinných advokátů Daniela Kovářová. Varuje také, že norma obsahuje řadu problematických ustanovení, například likvidační sankce. Jsou lidé, kteří poruší vládní nařízení, trestáni protiústavně? Může být jednou očkování povinné pro všechny občany? Také o tom promluvila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Praha

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Lidé v opatřeních tápou. Co dělat, když žijete v Praze a nemáte tam trvalé bydliště

Obyvatelé Prahy, kteří v hlavním městě nemají trvalé bydliště, si musí již několik dní lámat hlavu nad tím, jakým způsobem by případné policejní hlídce prokázali, že v něm skutečně žijí. Často proto improvizují a po Praze s sebou vozí různá čestná prohlášení. Ministerstvo vnitra však radí, aby se lidé prokazovali pomocí smluv či vyúčtování. Problém se týká přibližně 240 tisíc osob, které žijí v Praze bez trvalého bydliště.

Domácí

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala

Hygienička Svrčinová se omluvila Romům. Příspěvek neměl znevážit menšinu, napsala

Pavla Svrčinová, budoucí hlavní hygienička a současná ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice, se omluvila za zveřejnění rasistického příspěvku na svém Facebooku. „Chtěla bych vás touto cestou ubezpečit, že umístění příspěvku na mém Facebooku nebylo záměrné a rozhodně nemělo znevážit romskou menšinu,“ napsala členům Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. S informací přišel web Romea.cz.

Vondra: Schvalování vakcín v EU strašně trvá. Ve válce s virem musíme jít do rizika
reklama
reklama
Zvířata v ZOO Plasy mrzla, některá uhynula. Odstřihli ji od plynu, majitelé nezaplatili

Plzeňský kraj

Domácí zpravodajství

Studenti do boje proti covidu. Vláda schválila pracovní povinnost zdravotnických škol
Letadlo rozprašuje koronavirus nad Brnem, sdílel poslanec Volný dezinformaci
Lék na covid ivermektin je bezpečný. S ním přežilo dvakrát více pacientů, tvrdí primář
Další články
reklama
reklama