reklama

Tetřev zaútočil na běžkařku. Mohl ji považovat za sexuálního partnera, míní ornitolog

Po sociálních sítích koluje video, v němž vzácný pták tetřev hlušec napadl běžkařku na Šumavě. Někdo však říká, že se jí dvořil. To je podle ornitologa Zdeňka Vermouzka možné, pokud to byl pták z umělého chovu, který je na lidi zvyklý. Tím pádem by si vtiskl podobu člověka jako svého sexuálního partnera, a tak by se skutečně mohl člověku dvořit a snažit se s ním navázat kontakt, řekl Vermouzek CNN Prima NEWS.

reklama

„U tetřevů se toto chování čas od času objevuje. Otázkou je, jestli jsou to divocí ptáci, nebo ptáci z umělého odchovu, kteří jsou zvyklí na lidi. Může se stát, že občas hájí své teritorium i před většími zvířaty, tedy i před člověkem,“ okomentoval video pro CNN Prima NEWS Vermouzek.

K tématu

Zda se ale jednalo o útok, nebo o námluvy, nedokázal odhadnout. „Že by se jí dvořil, by bylo možné, pouze pokud by to byl pták, kterého odchovali lidé a jenž si vtiskl podobu člověka jako svého sexuálního partnera. Tím pádem by se skutečně mohl člověku dvořit a snažit se s ním navázat nějaký takový kontakt,“ připustil ornitolog z České společnosti ornitologické.

Někteří lidé tvrdí, že se běžkaři pohybovali na nevyznačené trase a ptáka vyrušili. Podle Vermouzka je ale možné, že byli na vyznačené běžkařské trase a náhodně tetřeva potkali. I přesto, že se jedná o velmi vzácný druh. „Pokud je to pták, který se nebojí lidí a je na ně nějakým způsobem zvyklý, potom se může pohybovat v blízkosti navštěvovaných veřejných tras,“ podotkl ornitolog.

Video na Facebooku zveřejnil Jiří Mánek, bývalý ředitel šumavského národního parku. Ten upozornil, že byl tetřev spatřen tam, kde v létě i v zimě chodí davy lidí. „Přímo na turistické trase. Pták se také běžně objevuje v těžbě, lidí se zas tak moc nebojí. Padesát procent pozorování tetřeva je buď na turistické trase, nebo v těžbě,“ upozornil Mánek na Facebooku. O jeho video však nešlo.

Přežil by, kdyby se místo s běžkařkou setkal s vlkem?

Je také možné, že pokud tetřev v zimě vydá hodně energie, může ho to stát život. Vermouzek ale upozorňuje, že záleží na konkrétním jedinci, jak je na tom zdravotně a jakou má kondici. „Předpokládám, že kdyby pták na takové chování neměl odpovídající kondici, nedělal by to. Neznám ale okolnosti. Nevíme, co to je za ptáka,“ uvedl.

Tetřevové jsou v Česku striktně chránění, patří do nejvyšší kategorie kriticky ohrožených zvířat. Jsou také velmi vzácní, vyskytují se výhradně na Šumavě a pokoušejí se o reintrodukci v Beskydech. „Normálně je to naprosto plaché zvíře, které se nenechá vidět, je někde ukryté a rušení lidmi mu velice vadí hlavně v zimním období, kdy spotřebuje velice skromné množství potravy, kterou má v horském prostředí k dispozici. Přesto se občas může stát to, co vidíme na videu, že se některý pták člověka nebojí. Otázkou je, jakou by měl šanci na přežití, kdyby se nesetkal s člověkem, ale s jiným zvířetem. Například s vlkem,“ dodal Vermouzek.

K tématu

Tagy: Šumava ornitologie pták zvířata Jihočeský kraj Národní park Šumava běžkaři tetřev ornitolog Zdeněk Vermouzek

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko pozastavilo očkování AstraZenecou. Po vakcinaci náhle zemřela 47letá žena

Slovensko pozastavilo očkování AstraZenecou. Po vakcinaci náhle zemřela 47letá žena

Slovensko pozastavilo očkování proti nemoci COVID-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. V úterý o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Rozhodlo tak po informaci slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), že příčina nedávného úmrtí 47leté ženy pravděpodobně souvisela s očkováním zmíněnou vakcínou. Nadále jí však na Slovensku budou očkováni lidé, kteří již dostali první dávku této látky.

Místo k moři jeďte do Prahy. Pomůže to českým podnikům, říká šéf CzechTourism
ODS opouští jedna z bývalých tváří. Vedení strany nebrání svobodu v covidové době, říká
Příští vláda bude muset zvýšit daně, po pandemii vzroste nezaměstnanost, varuje ekonom
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: V příštích týdnech otevřou zahrádky, skončí rotační výuka a ožije kultura

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Ministerstvo zdravotnictví neumí odůvodnit svá rozhodnutí. Soud zrušil další opatření
Jednou budu premiérem, věří si Novotný. Lidé už na něj sází, favoritem zůstává Bartoš
Další články
reklama
reklama